Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahve Tüketimi Ölüm Riskini Azaltıyor!

ABD’de 10 yıldır yapılan araştırmalar göstermektedir ki, düzenli olarak kahve tüketen insanların, hiç kahve tüketmeyen insanlara göre diyabet ya da kalp hastalığı gibi nedenlere bağlı ölüm oranları daha düşük oluyor. Kahve üzerinde yapılan araştırmaların katılımcılarının ölüm risklerinin azaldığı, üstelik kafeinsiz kahve tüketen bireylerin de buna dahil olduğu tespit edilmiştir.

kahve ölüm riskini azaltıyor

Rockville, Marylanda’deki Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute)’nün başyazarı olan Dr. Erikka Loftfield diyor ki “Kahve içerisinde fenolik asitler, potasyum ve kafein de dahil olmak üzere birçok biyolojik olarak aktif bileşik bulundurmaktadır.” Çok sayıda çalışma kahvenin bileşiğinin geniş kapsamlı olarak kalple ilişkili hastalıklarda ölüm riskini azalttığını göstermektedir.

kahve ölüm riskini azaltıyor

En son yapılan çalışmada araştırmacılar, daha öncesinde yapılan başka bir araştırmanın da verilerini kullandılar. Biraz daha eski olan bu çalışma kanser geçmişi ya da kardiyovasküler hastalıkları bulunmayan 90,317 yetişkin bireyin üzerinde yapılmıştı ve 1998’den 2009’a kadar bu araştırma devam etmişti. Araştırmanın başlangıcında bu bireylerin kahve tüketimleri ile beraber günlük aldıkları besin miktarları ve sağlık durumları da kayıt altına alınmıştı. 2009 başında, araştırmaya katılan bireylerden 8700’ü ölmüştü. Sigara tüketimi gibi diğer faktörler de göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapıldığında araştırmacılar kahve içen bireylerde, kahve içmeyenlere oranla daha az ölüm gerçekleştiğini keşfetmişlerdi. En az ölüm riski taşıyan insanların genellikle günde 4 ya da 5 bardak kahve tükettiği de bu araştırmada ortaya çıkmıştır. Amerika Epidemiyoloji Dergisi’ne göre benzer bir oran kafeinsiz kahve tüketen bireylerde de ortaya çıkmıştır.

kahve ölüm riskini azaltıyor

Kahve tüketen bireylerin kalp hastalıklarından, kronik solunum yolu hastalıklarından, diyabetten, zatürreden, gripten ya da intihar nedeniyle ölme riski düşerken, araştırma kanser için aynısının geçerli olmadığını gösteriyor. “ Her ne kadar kahve tüketimi, karaciğer kanseri gibi bazı kanser vakalarında ters ilişkili olsa da, epidemiyolojik araştırmalarda kahve tüketimi ile kanser nedenli ölümler arasında bir ilişki saptanmamıştır.” Diyor Loftfield ve ekliyor “Kahve tüketimi bazı kanser türlerinden kaynaklı ölümlerde riski düşürüyor olabilir ama bunu bütün kanser türleri için söyleyemeyiz.”

chemex_moma (1)

Gün içerisinde 2 ya da 3 bardak kahve tüketen bireyler, kahve tüketmeyen bireylere göre ölüm risklerini takriben % 18 oranında düşürüyor. Günlük 5 bardağa kadar kahve içmek yani yaklaşık olarak 400 miligram kafein almak uzun dönemde sağlıkla ilgili herhangi bir risk oluşturmuyor. Amerikan Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanları Akademisi, günlük kafein alımını 200 miligrama kadar çıkarmanın hamile kadınlar için bile güvenli olduğunu belirtiyor.

kahve ölüm riskini azaltıyor

En son yapılan araştırmanın bir parçası olmayan Londra İmparatorluk Akademisi’nden Dr. Marc J. Gunter “Konu ile ilgili bugüne kadar yapılmış oldukça kaliteli araştırma gösteriyor ki, daha fazla kahve içmenin insanların sağlık sonuçlarının daha iyi çıkması yönünde etkileri vardır.” diyor. Günlük olarak düzenli bir şekilde kahve tüketen ve bununla beraber araştırmacıların hesaplamalarda göz önünde bulundurduğu egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi diğer önemli alışkanları da hayatına katmış olan Gunter, “Kahve içmek, sağlık davranışları ile ilintilidir.” diye sözlerine ekliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.