Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kahverengi Benekli Muz Tüketmenin Sağlığa Faydaları

Muz belki de doğanın en hafife aldığı meyvelerden biridir. Özellikle diğer büyük egzotik meyvelerin yanında sarı kabuklu muzu görmezden gelmek oldukça kolaydır. Oysa harika lezzetiyle muz, organların ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı maddeleri karşılayan süper güçlü bir besindir. Muz içerdiği vitamin ve lifin yanı sıra sakaroz ve fruktoz gibi doğal şekerlerle tam bir besin deposudur. Hastanelerden uzak durmak için düzenli olarak muz tüketmek etkili bir önlem olacaktır.

Amerika’da muz her yıl en çok tüketilen meyve olarak kayıtlara geçmektedir. Muzu takip eden meyveler ise elma ve portakaldır. Çoğunlukla muzu 1 hafta içinde tüketebileceğimiz kadar alırız. Aldığımızda muz, yeşil-sarı renkte olup üzerinde noktalar bulunur ve dolapta beklerken de olgunlaşmaya devam eder. Sonunda muz tam olarak olgunlaştığında üzerinde kahverengi lekeler belirmeye başlar ve bu lekeler giderek büyür. Çoğumuz bu lekeler yüzünden muzun çürüdüğünü ve yenmeyecek hale geldiğini düşünürüz. Aslında çoğu meyve kahverengiye döndüğünde çürüdüğünden böyle düşünmemiz gayet doğal.

Daha fazla kahverengiye döndükçe muzun TNF (tumor necrosis factor) içeriği artar. TNF yani tümör nekroz faktörü; kanser gibi vücuttaki anormal hücre değişimlerine karşı etkili bir savaş verir. TNF özellikle bağışıklık sistemindeki hücreler arasında iletişim kurmaya yardımcı olur. Savaşçı hücreleri vücudumuzdaki iltihaplı veya enfekte alanlara doğru yönlendirir.

Yapılan araştırmalar muzu olgunlaştıran TNF’nin tümör büyümesi ve kanserin tüm vücuda yayılmasının önüne geçtiğini, hücre ölümünü engellediğini kanıtlamıştır. Bu bağlantı muzun yüksek seviyede antioksidan içerdiğini, akyuvar üretimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Öyleyse, bir dahaki sefere kahverengi benekli muz gördüğünüzde es geçmeyin. Size ekstra enerji sağlayacak, sağlık kaynağı olan muzu tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kahverengi benekli muzun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden başka sağlık üzerinde daha birçok yararı bulunur. Biz de sizler için bu etkileri araştırdık. İşte kahverengi benekli muzun sağlığa yararları;

1.Mide Ekşimesi

1. Mide ekşimesi

Muz içeriğindeki doğal anti-asitler sayesinde reflüye ve mide yanmasına iyi gelir. Mide yanması hissettiğinizde hemen muz tüketin. Yanma semptomlarının çabucak geçtiğini fark edeceksiniz.

2.Tansiyon

2. Tansiyon

Muz kan basıncının düşmesine yardımcı olarak kalp krizi riskini azaltır. İçeriğinde bulunan az miktarda sodyum ve yüksek oranda potasyum muzu kalp dostu bir meyveye dönüştürmektedir.

3.Enerji

3. Enerji

Sportif faaliyetlerden önce 1 ya da 2 adet muz tüketmek size tüm egzersiz boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiyi verir. Düşük glisemik karbonhidratlar, vitamin ve mineraller vücudunuzun dayanıklılığını arttırırken, potasyum kas kramplarının önüne geçer.

4.Anemi

4. Anemi

Muz içerdiği demir sayesinde bağışıklığı destekleyen, kansızlık problemini çözen kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin üretimini arttırır. Her gün 1 adet muz tüketerek vücudunuzu anemiye karşı güçlendirebilirsiniz.

5.Ülser

5. Ülser

Eğer ülseriniz varsa tüketebileceğiniz besinlerin her zaman bir sınırı vardır. Ancak muz yerken ülser için endişe etmenize gerek yok. Muz yumuşak dokusuyla astar benzeri bir yapı oluşturarak mideyi korozif asitlere ve tahrişlere karşı korur.

6.Depresyon

6. Depresyon

Muz depresyonun üstesinden gelmek için de harika bir besindir. İçerdiği yüksek miktardaki triptofan vücudumuzda serotonine dönüşür. Serotonin beyinde mutluluk, dinginlik gibi modunuzu yükseltecek sinirlerin iletimini sağlar. Bunun anlamı muz tüketmenin size daha mutlu hissettireceği ve depresyona karşı savaşacağıdır.

7.Kabızlık

7. Kabızlık

Eğer dışkılamakta güçlük çekiyorsanız birkaç adet muz tüketin. Muz içeriğindeki lif sayesinde bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu çözer.

8.Adet Öncesi Sendrom

8. Adet öncesi sendrom

Kendinizi kötü veya stres altında hissettiğinizde hemen muz tüketin. Muz özellikle kadınların PMS (premenstrual sendrom) dönemlerinde etkili bir yardımcı besindir. Muz kan şekerini yükseltmesinin yanı sıra içerdiği B vitamini sayesinde sinir sistemini düzenler, sinirlerinizi yatıştırır.

9.Ateş Düşürücü

9. Ateş düşürücü

Sıcak bir günde muz tüketirseniz vücut sıcaklığınızın düştüğünü göreceksiniz. Bu yüzden ateşiniz yükseldiğinde muz yemek faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.