Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kakakolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kakaolu süt lekesini çıkarmak, ister halıdan olsun, ister kıyafet veya kumaştan, oldukça zahmetlidir, çünkü kakaonun yağı su ile silmeye çalıştığınızda dağılacak ve sizi daha da temizleme konusunda zorlayacak daha fazla zamanınıza almanıza neden olacaktır. Önemli olan kakaonun yağını iyice yayılmadan temizleyebilmektir. Bunun için kakaolu süt döküldüğünde bekletmeden bir peçete veya bez yardımıyla dökülen kakaolu sütün fazlalığını alıp temizliğinize öyle başlamanızdır.

Kakaolu süt çocukların neredeyse vazgeçilmez içeceğidir. Çocuklar oyun oynarken gerek kakaolu süt kutusunu sallayarak, gerekse farkında olmadan üstlerine ve yerlere dökebilirler. Pipeti oyun aracı yapıp, pipetle sütün içine üfleyerek de dökme işlemini gerçekleştirebilirler ve bundan oldukça fazla keyif alırlar. Okul çağındaki çocuklarınız içinde geçerlidir, bazen büyüklerin bile tercih ettiği içecek türüdür kakaolu süt.

Halıdan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen kakaolu sütü, öncelikle halı sütü çekmeden almak gerekir, kalan lekenin üzerini tuz dökerek, lekenin üstünü kapatın, bir bez yardımıyla dökülen tuzun üzerine bastırarak kakao yağının tuza geçmesini sağlayın. Tuzu süpürerek, lekeyi deterjanlı su ile silip, durulayarak, temiz ve kuru bir bez yardımıyla kurutun. Nemli kalıyorsa saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca halıdaki fazla sütü alarak, kalan lekenin sabunlu su ile silebilirsiniz. Sonrasında lekenin üzerine pudra dökerek bir süre bekleyin, kakao yağının pudraya geçmesini sağlamak için, sonra pudrayı elektrikli süpürge ile alıp, eşit miktarlarda hazırlanan su ve alkol karışımıyla silebilirsiniz. Kurutma işlemini unutmayın.

Deri Kumaştan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kakaolu süt lekesini deri kumaşlardan çıkarmak için, dökülen sütün fazla kısmını peçete yardımıyla alıp, bir miktar suya karıştıracağınız sirke yardımıyla silebilirsiniz, sildiğiniz yeri bastırmadan silin ve kurulayın.

Deriden kakaolu süt lekesini çıkarmak başka bir yöntem de evinizde bulunan saç spreyidir. Dökülen kakaolu sütün fazla kısmın alıp, uzaktan sıkacağınız saç spreyini, nemli bez yardımıyla silip kurulayabilirsiniz.

Kumaştan ve Koltuktan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa dökülen kakaolu süt lekesinde yine ilk yapılması gereken kumaşın sütü çekmeden bir peçete yardımıyla fazlalığını almak. Sonra evinizde bulunan mısır veya buğday nişastasını lekenin üzerini örtecek şekilde serpin. Biraz bekledikten sonra, lekeyi deterjanlı su ile yıkayıp durulayın.

Bunun dışında kakao lekesini gliserinle ovarak, lekeli yeri iki peçete arasında sıkıştırarak yağın peçeteye geçmesini sağlamak, sonrasında deterjan ile silip nemli bir bez yardımıyla deterjanı almalısınız.

Camdan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir cam eşyanıza bulaşan, kakaolu sütü peçete yardımıyla silin ve kalan lekeyi bir beze dökeceğiniz ispirto yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Kıyafetten Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlere dökülen kakaolu sütü çıkarmak için, sütün fazlalığını alın ve bir miktar soğuk suya biraz bulaşık deterjanı, biraz amonyak, bir miktarda soda dökerek hazırladığımız karışımı lekenin üzerine sürerek, biraz bekletip, soğuk su ile durulamak yeterli olacaktır.

Fayanstan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kakaolu sütün fayanslardaki lekesini, tuz ve limon karışımıyla silip kurulayabilirsiniz.

Duvardan Kakaolu Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Kireç tarzından duvarlarınız varsa kakaolu sütün lekesini çıkarmak oldukça zordur. Fazlalık ve akan kısmı bir peçete ile alıp yağ çöz ve krem deterjan kattığınız karışımla silmeniz faydalı olacaktır ancak beyaz değil de farklı renkteyse duvarınız farklı yollar denemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.