Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kakao Yağının Faydaları

Günümüzde aktalardan ya da eczanelerden kolaylıkla elde edilebilen kakao yağı, ebegümecigiller familyasından olan ve halk arasında hint bademi olarak bilinen kakao ağacının yemişlerinin sıkılmasıyla elde edilen bitkisel yağdır. Orta çağdan beri birçok hastalığa merhem olarak kullanılan kakao yağının insan cildine çokça faydası vardır. Fakat insanlar adından bir haber olduğu için kullanmazlar.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Raf ömrü diğer yağlara kıyasen oldukça uzun olan kakao yağı çok acı olduğundan tohumlar muz yapraklarıyla fermante edilip kavrulur.
  • Gıda ve kozmetik sektöründe kullanılır.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde cilt bakımı için kullanılır.
  • Cilt yaralarını iyileştirici nemlendirici ve hatta cildi bronzlaştırıcı özelliği vardır.
  • Kakao yağından verim alınması için düzenli ve fazla kullanılmaması gerekir.

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir ?

1. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Zayıflama Yöntemi
Kakao yağı gıda sektöründe en çok çikolatada bulunur. Çikolata günlük hayatta sıkça hemen hemen herkesin tükettiği bir ürünken herkes kilo aldırdığını düşünür. Fakat kakao yağı içeren çikolatalar, içerisindeki fenolik isimli antioksidan sayesinde yağ yakmaya, hatta damar yollarının açılmasına yardım etmesi söz konusudur.

2. Dinçlik Sağlar


Uyarıcı etkisine sahip kakao yağı yorgunluğu alır ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırırken bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Vücuda girdiği anda seratonin hormonunu hareket ettirerek insana mutluluk verir ve rahatlatır. Aynı zamanda stresi en aza indirger ve bu sayede zindelik artar.

3. Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Yara
Kakao yağının en önemli faydalarından biri de iyileştirici özelliği olmasıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde cildi kısa sürede yeniler. Özellikle epilasyon, alerji yüzünden kaşınan ve tahriş olan ciltlerin hızlıca iyileşmesinde etkendir. Bunlara ek olarak ameliyat izleri, sıcak su veya buharı ve yanıklarda merhem olarak kullanılır. Bu süreçte oluşan tahrişi engelleyerek kaşınmayı ve ağrı azaltır. Doğal bir antibiyotik özelliğiyle cildin eski görünümü geri kazandırır.

4. Saçı ve Saç Derisini Korur


Saç dökülmesi uzun tedavi ve takip isteyen bir sağlık sorunudur. Hem fiziksel olarak hem aynaya bakıp dökülen saçın tekrar uzamasını beklerken psikolojik olarak rahatsızlık veren bir durumdur. Saç dökülmesini önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan kakao yağı saç dökülmesinin temel nedeni olan boyadan veya başka sebeplerden ötürü incelmiş, kırılmış saçı nemlendirip güçlendirerek saçların dolgun ve güzel görünmesini sağlar.

İlerleyen zamanlarda herhangi bir boya gibi bir kimyasalla teması söz konusu olduğunda daha güçlü olur ve kolaylıkla yıpranmaz. Yanlış boyalar ya da egzama gibi rahatsızlıklardan dolayı kaşınmayı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda saçlardaki yağ dengesini ayarlayarak zor düzelen ve şekil alan saçların daha kolay şekil almasını sağlar.

5. Çatlakları Azaltır


Hamilelik her kadının hayatının belli bir dönemin geçirdiği zorlu bir yoldur. Günümüzde her annenin karnındaki bebeğini düşünerek kimyasallardan uzak durduğu da bir gerçek. Yazının başında söylediğimiz gibi oldukça doğal olan, kakao ağacının tohumlarından elde edilen kakao yağı, çatlaklarından rahatsız olan gebe annelerin ilk kurtarıcısıdır.

Buna ek olarak sadece hamile kadınların değil aynı zamanda hızlı kilo alıp veren ya da su az tükettiği için vücudunda çatlak olan kadınların da çatlaklarında büyük oranda azalmasına yardımcıdır.

6. Cilde Parlaklık Verir

bacak çatlakları
Kakao yağı içinde bulundurduğu E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasında güçlü bir savaşçıdır. Oda koşullarında katı olan bu yağ vücuda temas edince erir ve vücuda parlaklık kazandırır. Banyodan sonra ya da banyo sırasında bir miktar küvete karıştırıldığında cilt kendini hem dinç hem yenilenmiş hissedecektir. Öyle ki, kakao yağı kasların gevşemesine ve kaşınan cilde de iyi gelir.

7. Kolay ve Sağlıklı Bronzlaştırır


Beyaz tenli ve kumral insanlar için bronzlaşma oldukça zordur. Çünkü akşam geri dönüldüğünde karşılaşılan durum çoğunlukla sadece cildin kızarıp hatta yanmasıdır. Böylesi bir durumda kakao yağını güneşlenmeden cilde sürmek cildin çok güzel ve sağlıklı şekilde bronzlaşmasını sağlayacaktır.

Bazı farklı yağların kullanımı sonucunda elde edilen bronzluğun hemen gideceğine ithafen kakao yağının sağladığı bronzluk oldukça doğaldır ve uzun süre cilt ile birliktedir. Kakao yağıyla bronzlaşmanın en güzel yanı ise güneşte fazla durmak istemeyip sütlü çikolataya yakın bir renkte tene sahip olmak isteyenler için çok kullanışlıdır.

8. Sindirim Hastalıklarına İyi Gelir


Kakao yağının en önemli özelliğinden biri ilaç enstitüsünde kullanılmasıdır. Birçok ilacın içine konulan kakao yağı zehirli maddeleri dışarı atar ve iyi bir idrar söktürücüdür. Böbrek hastalıkları için üretilen ilaçların içinde yer alan kakao yağı böbrek hastalıklarına iyi gelir ve böbrek iltihaplarını giderir.

Dahası ne kadar gelişmiş bir teknoloji çağında yaşanırsa yaşansın çoğu insanın çekindiği fakat söyleyemediği hastalıklardan biri olan basur yani tıbbi adıyla hemoroidin iyileşmesine bire birdir Kakao yağı basura yani katı yiyeceklerin çok tüketilmesiyle ortaya çıkan hastalığa iyi gelirken aynı zamanda iştahı da açma özelliğine sahiptir. Yani kakao yağı sayesinde istenilen yiyecek yenilirken basur gibi, tecrübe eden insanların kabusu olan hastalık hızlı bir iyileşme sürecine girer.

9. Dudak Çatlamasını Önler

Kakao yağı dudaklara hafifçe uygulandığında dudakları nemlendirir ve dudakların çatlamasını engeller. Özellikle kış aylarında, düzenli olarak her gece yatağa gitmeden kakao yağını kullanmak dudakları korur, pürüzsüzleştirir ve bunlara ek olarak zaman içerisinde her kadının hayali olan dolgun dudaklara sahip olmayı sağlar.

10. Antioksidandır

Antioksidan vücutta serbest radikallere karşı vücudu korur. Serbest radikaller vücutta parazit olarak büyüyen ve vücudun direncini azaltan yabancı organizmalardır ve vücudun zayıf düşmesini sağlar. Kakao yağı vücutta serbest radikallere karşı oluşturulmuş olan önlemler amacı ile oluşturulmuş olan maddelerin yapısına katılır. Böylelikle vücudun serbest radikallere karşı çok daha dirençli olmasını sağlar ve vücuda verilebilecek olan zararların çok daha az olmasını sağlar. Antioksidan etkisinin yüksek olabilmesi için kakao yağının tüketimi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Sabırlı olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi vücutta istenilen etkiyi gösterilmesini sağlar. Bu sebeple tüketimi oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.