Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kakuleli Taze Kahve Tarifi

Güne kahvesiz başlayamayan kişilerden biri misiniz? Ayılmanın tek yolunun kahve tüketmekten geçtiğine inanıyorsanız sizler için aromalı bir kahve tarifimiz var. Hem kahvenin sağladığı kafein ile sabah enerjinizi alıp ayılacağınız; hem de aroması ile ağız kokusunu gidermesinden tutun da sindirim sistemini çalıştırmasına kadar fayda sağlayacak olan bir tarif. Kakuleli taze kahve tarifi. Bildiğiniz gibi kakule son yıllarda sıkça kullanılan baharatlar arasında yer alıyor. Özellikle kahveye eklenerek aromayı arttırması yönü ile de sıkça tüketiliyor. Türk kahvesi müdavimlerinin, kahveye farklı bir kişilik kazandırmak için kakuleli versiyonunu denemesini öneriyoruz.

Kakuleli Taze Kahve Tarifi

Kahve doğal antioksidanlardan biridir. Uzmanlar tarafından günde 2 fincan şekersiz Türk kahvesi içilmesinin; kalp ve damar hastalıklarını koruduğu, kolesterolü düşürdüğü ve sindirim sistemini düzenlediği söyleniyor. Türk kahvesini kakule baharatı ile hem aroma olarak yoğunlaştırıp hem de antioksidan içeriği de arttırabilirsiniz. Biz de sizlere kakuleli taze kahve tarifini paylaşarak bu lezzeti deneyimlemeniz tavsiye ediyoruz.

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 tane kakule ve 1 çay kaşığı kakule tozu
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 fincan soğuk su

Hazırlanışı:

  1. 1 tatlı kaşığı kahveyi , 1 çay kaşığı şekeri ve 1 fincan soğuk suyu cezveye ekliyoruz.
  2. Eğer kakule tanesi kullanacak isek kakulenin kabuğunu soyuyoruz . İçindeki siyah tohumları bir havanda ezerek cezveye ekliyoruz.
  3. Eğer direkt öğütülmüş kakule kullanacak isek; direkt olarak kakuleyi cezveye ekliyoruz ve orta ateşte pişiriyoruz.
  4. Kaynayan kahveyi fincana alarak yanında lokum ile tüketebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Yorgunluk gidericidir; kahve sabahları içildiğinde kişiyi dinçleştirir ve hemen enerji sağlar. Bu içeriğindeki kafein maddesinden dolayıdır. Gün içinde beyninizin yorulduğu ve bedeninizin yavaşladığını hissettiğinizde içeceğiniz bir bardak Türk kahvesi size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.                                                                                                     Kahvenin yağ yakıcı özelliği vardır; kahvenin içinde klorojenik asit bulunur. Bu asit insanlarda yağ hücrelerinin yok edilmesinde etkilidir. Ayrıca kahvede bulunan kafein maddesi de yağ hücrelerini enerjiye çevrilmesi yönünde etkide bulunur.                           Doğal bir antioksidandır; kahve doğal olarak antioksidan özellikli bileşenler barındırır. Kahveol, kafestol ve klorojenik asit kahveden bulunan doğal antioksidanlardır. Bu antioksidanlar kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kansere karşı koruyuculuk da sağlar.     Kansere karşı koruyor; kahvenin içeriğinin birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğunu biliyoruz. Düzenli kahve tüketimi pankreas, karaciğer, yumurtalık, böbrek kanserlerine karşı koruyucudur.                                                                                     Alzehiemerı önlüyor; kahvenin zihin açtığını ve odaklanmayı arttırdığını biliyoruz. Kahve aynı zamanda insanda hafıza merkezlerini çalıştırarak, alzeimer ve bunama gibi problemlerin de önüne geçiyor.                                                                                     Şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır; kahvede bulunan doğal asitler insanlardaki şekerin dengelenmesine ve damarlarda şeker kaynaklı birikimlerin oluşmasını engellemesi ile diyabeti önler.                                                                                       Karaciğer için faydalıdır; kahvede bulunan antioksidanlar, karaciğer için çok yararlıdır. Karaciğerde alkol kaynaklı bir sorun oluştuğunda, iltihaplanma veya hepatit gibi sorunların çözümünde kahve çok yararlıdır.                                                                                   Mineral deposudur; kahve çok sayıda mineral içerir. Bu özelliği ile mineral deposu olarak sayılır.

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel özelliği vardır; kakulenin içeriği kişileri toksinlere ve mikroplara karşı korur. Bu yüzden sabahları içilen kakuleli kahve hem iç organları temizler hem de vücutta biriken toksinleri arındırır.                                                                                             Kakule aroması güçlüdür; kakulede güçlü olan aroma içildiğinde insan ferahlık verir. Aynı zamanda ağız kokusunu da giderir.   Ferah bir nefes almanızı sağlar.                         Diş etine faydalıdır;  anti bakteriyel özelliğinin olması ve aroması ile diş etleri ve dişler için oldukça faydalıdır. Ağız yaralarını veya diş eti iltihaplarını da önler.                             Alt ve Üst solunum yolları tedavisinde kullanılır; kakulenin rahatlatıcı ve kayganlaştırıcı özelliği ile gribal enfeksiyonlardan dolayı tıkanmış olan solunum yollarını açar. Balgam söktürür ve öksürüğü giderir. Bu sayede astım, bronşit, boğaz ağrısı, akciğer problemleri gibi sorunların da önüne geçer.                                                                                     Sindirim sistemini çalıştırır; kakulenin sindirim sistemini harekete geçiren özelliği vardır. Mide ağrısı ve mide gazı olanlar kakule kahvesi veya çayı tüketerek bu sorundan kurtulabilirler. Kabızlık sorunu yaşayan ve metabolizması yavaş olan kişiler de kakule tüketerek bu sorunlarından kurtulabilirler.                                                                       Kakule idrar söktürür; kakulenin idrar söktürücü özelliği vardır. Bu yönü ile böbrekteki problemleri ve idrar yolu sorunlarını da giderir.                                                               Anti septik özelliği vardır. Kakulenin düzenli tüketimi ile alerji , egzama gibi sorunların önüne geçilir.                                                                                                               Kolesterolü düşürür; kakule içerdiği bileşenler ile kötü kolesterolü düşürür.                   Kalp sağlığını faydalıdır; kolesterolü düşürmesi ve antioksidan özelliği sayesinde kakule kalp sağlığı için çok faydalıdır.                                                                                       Safra taşlarını düşürür; karaciğer ve safra sistemine fayda sağlar. Safrada taş oluşumunu önler ve karaciğerdeki toksik maddeleri öldürür.                                             Kanseri önler; kakulenin doğal antioksidanlar barındırması yönü ile kanseri önlediği biliniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.