Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalp yaşamsal faaliyetlerimiz için en önemli organlarımızdan bir tanesi elbette ki. Özellikle kalp sağlığı belli bir yaştan sonra çok daha önemli bir hale geliyor. Kalp sağlığını olumsuz etkileyen pek çok etken de var şüphesiz. Bunlar arasında stresli bir yaşam, sağlıksız beslenme ve spor alışkanlığının olmaması yer alıyor. Buna karşılık kalp hastalıklarını tedavi etmede ya da kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmada tüketilen sağlıklı besinlerin de önemi çok büyük. Elbette kalp hastalıklarına yakalanıldığında en doğru ve en etkili tedavi yöntemini doktorlar belirlemektedir. Ancak uyguladığınız tedavi yöntemini desteklemek ve tedavi sürecini hızlandırmak için kalbe iyi gelen bazı yiyecekleri tüketebilirsiniz. Eğer doğru bir beslenme listesi oluşturur ve tüm beslenme alışkanlıklarınızı buna göre düzenlerseniz kalp sağlığınızı korumak için önemli adımlar atmış olabilirsiniz.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1.Balık

Screenshot_8

Balık pek çok uzmanın belirttiği gibi kalbe çok iyi gelen besinlerden bir tanesidir. Özellikle somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega 3 bakımından çok zengin oldukları için kalp sağlığının ve damar sağlığının korunmasında çok etkili olmaktadırlar. Çünkü omega 3 yağ asitleri damar çeperlerindeki tıkanıklığa neden olan plak oluşumunu azaltmakta ve kan basıncını düşürmektedir. Bu nedenle kalp sağlığı için uzmanlar haftada 2 kez balık tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

2.Sarımsak

Screenshot_9

Sarımsak en çok antibiyotik özelliği nedeniyle faydalı olarak bilinen değerli besinlerdendir. Ancak sarımsağın kalp sağlığına da pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Özellikle sarımsağın içeriğinde bulunan besin öğeleri sayesinde damar içinde pıhtılaşma oluşması engellenmektedir. Bu da koroner kalp rahatsızlıklarının oluşmasının riskini oldukça azaltmaktadır. Bu yüzden de her gün 1 diş sarımsak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3.Ceviz ve Fındık

Screenshot_10

Ceviz ve fındığın içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve posa bulunmaktadır. Bu maddeler de antioksidan özelliği taşımaktadır. Antioksidan özelliği nedeniyle ceviz ve fındık kalp sağlığı için çok değerli bir besindir. Uzmanlar tarafından hafta 2 ya da 3 kez bir miktar fındık ve ceviz tüketilmesi önerilmektedir.

4.Yulaf, Çavdar ve Tam Buğday Unu

Screenshot_14

Özellikle yulaf ve benzeri besinler yüksek tansiyonu düşürme özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyon problemi olanların yulaf ve benzeri besinleri daha çok tüketmesi önerilmektedir. Bununla birlikte yulaf kolesterolü düşürücü etkisi olan beta glukan bakımından oldukça zengindir. Bu da kan şekerinin düşmesini engellemektedir. Aynı zamanda yulaf ezmesi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve bulgur gibi malzemeler B vitamini, E vitamini, protein, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve bakır açısından zengin olmaları itibariyle kalp hastalıklarını engellemede etkin rol oynamaktadırlar.

5.Kuşkonmaz

Screenshot_15

Ülkemizde çok yaygın olarak tüketilmeyen fakat insan sağlığı için pek çok yararı bulunan bir diğer besin de kuşkonmaz. Kuşkonmaz, vücuda zarar veren yağ hücrelerinin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte kuşkonmaz kolesterolün düşmesine etki ederek de kalp için oldukça iyi etki etmektedir.

6.Bitter Çikolata

Screenshot_16

Bitter çikolata da aşırı miktarda tüketilmediği takdirde kalp sağlığı için bir hayli yararlı bir yiyecektir. Özellikle uzmanlar kalp sağlığını korumak için her gün 2 parça bitter çikolata tüketilmesini önermektedir. Bu durum kolesterolün düşmesine ve kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

7.Kırmızı Üzüm

Screenshot_17

Kırmızı üzüm içeriğinde yüksek antioksidanları barındırmaktadır. Bu yönüyle de kırmızı üzüm kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta ve kalp hastalıklarının tedavisini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Beslenme uzmanları ve doktorlar kalp sağlığı için özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketilmesini önermektedirler. Yine de her gıdada olduğu gibi kırmızı üzümde de aşırıya kaçmamak gereklidir.

8.Domates ve Karpuz

Screenshot_18

Domates ve karpuz içeriğinde bol miktarda likopen bulundurduğu için tam bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu yönüyle de hem domates hem de karpuz insan vücudunda kalp hastalıklarının meydana gelme riskini azaltabilmektedir.

9.Yer Elması

Screenshot_19

Bilindiği üzere serbest radikaller vücut için ciddi rahatsızlıklar ortaya koymaktadır. Yer elması da içeriğinde pek çok antioksidan bulundurarak bu zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamakta ve kalp sağlığını ciddi düzeyde korumaktadır.

10.Soya

Screenshot_20

Soya içeriğinde bol miktarda protein, B1, fosfor, magnezyum, demir ve çinko bulundurmaktadır. Bu yönüyle soya, kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Özellikle bazı uzmanlar her gün düzenli olarak 25 gram soya tüketilmesi halinde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığını belirtmektedirler.

11.Keten Tohumu

Screenshot_21

Keten tohumu doymamış yağ asitleri, omega 3, E vitamini, potasyum ve posa bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu yönüyle de keten tohumu kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle her gün yoğurda bir çorba kaşığı kadar keten tohumu ilave edilerek tüketildiğinde kalp hastalığı riski azalabilmektedir.

12.Kuru Erik

Screenshot_22

Kuru erik özellikle antioksidan bakımından çok zengin bir yiyecektir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda lif de bulunmaktadır. Bu nedenle kuru erik yetişkinlerde kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabilmektedir. Doktorlar ve beslenme uzmanları günde 16 adet kuru erik tüketilmesi halinde bir günlük lif ihtiyacının ciddi bir kısmının karşılandığını belirtmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.