Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalbi Yoran Şeyler

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri kalp. Kalp insan vücudunun ikinci beyni olarak düşünülür. Tüm doku ve organların fonksiyonunu yerine getirmesi kalbin işlevine, sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlı. Bu nedenle vücudumuzda ilk olarak kalbi korumaya yönelik bir hayat tarzına sahip olmamız gerekir. Özellikle kalbi yoran bazı aktivitelerden uzak durmak gerekir.

Kalbi Yoran Risk Faktörleri Neler?

Günlük hayatımızda kalp sağlığını çok ciddi oranda tehdit eden birçok yanlışlar ve kötü alışkanlıklarımız bulunur. Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için bazı kalbi yoran risk faktörlerinden uzak durmamız gerekir.

1. Sigara

kalp

İnsan sağlığını çok ciddi anlamda tehdit eden ilk risk faktörü sigara. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına sahip olmamak için sigara kullanımına son vermek gerekir. Sadece sigara içmemek yeterli olmaz, aynı zamanda sigara dumanından da uzak durmanız gerekir. Çünkü sigaranın kendisi kadar, dumanı da çok zararlı. Sigara tüketimi kalp ve damar hastalıkları riskini iki kat daha fazla arttırır. Sigaranın ve sigara dumanının içine çekilmesi durumunda binlerce zehirli madde aynı anda insan vücuduna girer. Bu risk faktöründen kurtulmak için insan vücudu adrenalin salgılamaya başlar. Adrenalin herhangi bir tehlike karşısında, vücudun kendini korumak için salgıladığı bir hormonu. Bu nedenle insan vücutta yer alan damarlar büzüşmeye başlar. Damarların daha çok büzüşmesinin yanı sıra, aynı zamanda sigaranın dumanında bulunan karbonmonoksit kanı sıvı halini ve akışkanlığını engeller. Kanın kıvamı daha koyu olur. Kalp, kıvamı koyu olan kanı tüm vücuda taşımak için daha fazla güç harcar. Bu nedenle bir süreden sonra kalp çok yorulur ve işlevini yerine getiremez hale gelir. Sigara içen bir insanın, sigaradan bir nefes içine çekmesiyle birlikte kalp daha fazla enerji harcayarak, dakikada 20 atış daha fazla atar. Normalden iki katı fazla hızla çalışan kalbin aslında daha fazla oksijene ihtiyacı var. Ama sigarayla birlikte vücuda binlerce zehir ve karbonmonoksit girer. Kalp daha az oksijenle daha fazla çalışarak bir süre sonra işlevini kaybeder. Sigara içen bir insanda bir süreden sonra kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve aynı zamanda kalbi besleyen koroner artar damarlarda ani tıkanma olur. Bu durum da kalp krizi ya da diğer kalp hastalıklarının oluşmasına neden olur.

2. Alkol

Kalp sağlığını tehdit eden bir diğer faktör ise içki. İçkinin az oranda tüketilmesinin kalp ve damar sağlığı açısından herhangi bir zararı olmadığı yönünde görüşler var. Ancak bu görüşler bilimsel bir araştırma sonucuna dayanmaz. Sadece kişisel bir görüş. Günde bir kadeh ve daha fazlası içki tüketimi kalp ve damar sağlığı açısından sakıncalı. Alkolün uzun süre tüketilmesi sonucunda karaciğere çok ciddi oranda zarar verir. Aynı zamanda hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu ve kalp kaslarında zayıflama gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

3. Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

kalp

Kalp krizi ve ani bir şekilde ölüme neden olan faktörlerin başında uyuşturucu madde kullanımı gelir. Uyuşturucu madde bağımlılığı her geçen gün biraz daha artarak, daha küçük yaşlara kadar düşüyor. Uyuşturucu madde bağımlılığı kalpte yer alan ve kalbin en önemli damarlarından biri olan koroner arter damarın daralması ya da bir pıhtı ile tıkanmasına neden olur. Bu durum da kalp krizini beraberinde getirir.

4. Kolesterol

İnsanların kolesterol seviyesini yedikleri besinler belirler. Kolesterol dengesini sağlamak için doymuş yağ oranının tamamen azaltılması gerekir. Aynı zamanda tekli ya da çoklu doymamış yağ asitlerinin içeriğinde yer aldığı doğal yağları daha çok tüketmek gerekir. Doymuş yağlar genelde margarin ve margarinin dahil olduğu tüm yiyeceklerde görülür. Kalp sağlığını korumak için sadece zeytinyağı ve tereyağ tüketmek gerekir. Kolesterol daha çok besinler yoluyla insan vücuduna girer. Bu nedenle kalp sağlığını korumak için posası daha çok olan besinler, meyve ve sebzenin daha çok tüketilmesi başlıca kural.

5. Yüksek Tansiyon

Kalp sağlığını tehdit eden ve çoğu insanda görülen bir diğer risk faktörü ise yüksek tansiyon. Yüksek tansiyonun oluşmasına fazla kilolar neden olur. Fazla kilo, kalbin yükünü daha fazla arttırarak, daha fazla enerji harcamasına neden olur. zayıfladığınız anda kan basıncı düşerek, kalbin yükünü anında hafifletir. Yüksek tansiyon ve fazla kilolar kalp sağlığını tehdit eder. Damarların tıkanmasına neden olur. Bu nedenle fazla kilolardan kurtularak, yüksek tansiyonu normal değerlere çekebilirsiniz.

6. Kontrolsüz Şeker Hastalığı

kalp

Şeker hastalığına bağlı olarak aynı zamanda damar sertliği de ortaya çıkar. Bu durum erken yaşlarda da görülebilir. Şeker hastalarında şişmanlık ve hipertansiyon gibi sağlık sorunu da oluşur. Kalp sağlığını korumak için ilk olarak fazla kilodan kurtularak, şeker seviyesini ve tansiyon değerlerini normale çevirebilirsiniz. Şeker hastalarının doktor kontrolünde spor ve diyet yapması gerekir.

7. Hareketsiz Bir Yaşam

Kalp sağlığının korunması açısından her gün belirli bir zaman spor ya da egzersiz yapmak gerekir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda düzenli bir şekilde spor yapmanın ve aynı zamanda yüksek oranda bir enerji harcama, kalp ve damar sağlığı açısından çok önemli olduğu kanıtlandı. Her gün düzenli olarak yarım saat yürüyüş yapan insanlarda kalp ve damar hastalığı riskinin görülme oranı çok az. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz sonucunda vücutta yer alan fazla yağda, kan basıncında düşme, kalbin daha sağlıklı bir şekilde çalışması şeker hastalığında azalma olur.

8. Stresli Bir Hayat

Stres günümüzde herkesin fazlasıyla sahip olduğu bir duygu. Yoğun ve rekabetçi bir iş ortamında strese mutlaka sahip olursunuz. İnsanların çok fazla strese sahip olması, aynı zamanda vücut direncinin de düşmesine neden olur. Bu durumda insan vücudu strese karşı adrenalin hormonu salgılar. Vücutta adrenalin hormonunun salgılanması, kalp ve solunumun daha çok artması, aynı zamanda tansiyonun yükselmesine sebep olur. Bu durumda kan daha çok koyu bir kıvama gelir. Kanın vücutta rahat bir şekilde dolaşamaması bazı kalp hastalıklarının başlangıcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.