Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalbin Hızlı Atması Neden Olur?

Kalbimiz bazı zamanlarda hızlı bir şekilde atabilir. Bunun nedeni bazen hafif sorunlar, bazen de ciddi hastalıklardan kaynaklı olabilir. Susuz kalmak, aşırı kafein tüketmek ya da alerjik bazı durumlardan kaynaklı olarak kalpte hızlı atış meydana gelebilir. Kalbin hızlı atmasına bağlı olarak baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrıları ve bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu yazımızda kalbin hızlı atmasının nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kalbin Hızlı Atmasındaki Sebepler Nelerdir?

Kalbin Hızlı Atması Neden Olur?

1. Aşırı Egzersiz Yapmak

Egzersiz yaparken nabız artışı görülür. Bu artış egzersiz sonrasında normal haline tekrar döner. Bazı zamanlarda ise aşırı olarak yapılan egzersizlerin ardından nazı düşmez aksine kalp daha da hızlı artar.

2. Bazı İlaçların Yan Etkileri

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak nabızda yükselme ya da kalbin hızlı bir şekilde atması gibi durumlar görülebilir. Bu etkiye sahip olabilecek ilaçlar ise burun açıcı spreyler, astım ilaçları gibi ilaçlardır. İlacın vücuttan atılmasının ardından bu durum tekrar eski haline gelir. İlaçların kolay bir şekilde vücuttan atılabilmesi için de bol su tüketmek gerekir.

3. Kafein Tüketmek

Kafein tüketmek kalp atışınızın hızlanmasına neden olur. Aşırı kafein alan kişilerin nabızları yükselir ve kalp çarpıntısı meydana gelir.

4. Alkol Kullanımı

Aşırı alkol tüketen insanların kalpleri daha hızlı atar. Bu şekilde hızlı bir kalp atışı da nabzın yükselmesine neden olur.

5. Vücutta Elektrolik Dengesizliği

Susuz kalma, küsme, idrar söktürücü ilaçlar, yetersiz beslenme gibi durumlar vücuttaki elektrolit dengesinin bozulmasına neden olur. Vücutta elektrolik dengesinin bozulması da kalp atışının yükselmesine sebep olur. Böyle bir durumda bol su tüketmek gerekir.

6. Hipertiroid Olması

Vücudumuzda bulunan tiroid bezlerinin aşırı çalışmasının neden hormon fazlalığıdır. Bunun sonucunda da kalp çarpıntısı meydana gelir.

7. Kalp Hastalığı

Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan kişilerin kalpleri hızlı atar. Bunun bilincinde olarak tedbir alınması önemlidir.

8. Akciğer Hastalıkları

Zatürre ve amfizem gibi akciğer hastalıkları olan kişilerin kalbi, daha fazla kan pompaladığı için kalp atışı daha hızlanır.

9. Kansızlık

Kırmızı kan hücrelerinde azalma meydana gelirse kandaki oksijen değerleri de buna bağlı olarak azalır. Böyle bir durumda vücuttaki bütün dokular ve organlar oksijeni yeterli miktarda olmaz. Kalp ise dokulara daha fazla oksijen göndermek ister bu yüzden daha hızlı atar ve sonucunda kalp çarpıntısı ortaya çıkar.

10. Hamilelik

Hamile olan kişilerde hızlı kalp atışı normal bir durumdur. Doğum sonrasında bu durum kendi kendine düzelir. Hormonlarda meydana gelen değişimlerden kaynaklı olan bu durum, menopozda ve adet döneminde de kendisini gösterir.

11. Kalp Ritminde Bozukluk

Bazı kalp çarpıntıları, kalp ritim bozukluklarından kaynaklıdır. Aritmi olarak da bilinen bu hastalığın kalp atışı bazen hızlanır bazen de daha yavaştır. Sigara, anemi, aşırı stres ve kalp damar hastalıkları aritmi oluşumuna neden olabilir.

Kalbin Hızlı Atması Nasıl Geçer?

Kalbin Hızlı Atması Neden Olur?

  • Kalbin hızlı atmasının altında yatan birçok neden olabilir. Öncelikle bu durumun nedenini bulmak gerekir. Bunun nedenini bulabilmek için de en kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda vardır.
  • Kalp çarpıntısının en büyük neden kafein tüketimidir. Kahve, çay ve kola tüketimini azaltırsanız kalp ritminiz normal haline dönecektir.
  • Beta bloker kategorisinde bulunan ilaçlar, sinir sistemini etkileyip kalp ritminin normal seviyeye dönmesini sağlar. Bu ilaçları bilinçsiz olarak kullanamamanız gerekir.
  • Egzersizleriniz ne kadar artarsa sakin bir nabza sahip olmanız da o kadar yükselir. Bu durumun nedeni de egzersiz esnasında kardiyovasküler aktivite sayesinde kalbinizi güçlendiriyor olmanızdır.
  •  Aşırı kilolu olan kişilerde genel olarak yüksek kalp atışına sahiptir. Kilonuzu kontrollü bir seviyede tutarak kalbinizin fazla çalışmasını engelleyip, nabız seviyenizi düşürebilirsiniz.
  • Stresli anlarda nabzınız artar. Hayatınızda ne kadar stres varda nabzınız da o kadar artış gösterir. Stresinizi kontrol altına alarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.