Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalça Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kalça bizlerin oturup kalkmasına aynı zamanda gövdeyle bacakların birleşmesine yarayan bir kemiktir. Kalçada oluşan ağrılar hep kemikten itibaren başlamaz. Kimi zaman yüzeyde kimi zaman kemikte oluşan kalça ağrıları genel olarak kişinin günlük hayattaki hareketlerini kısıtlayabilir. Kalça ağrıları bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi bazı hareketlerden dolayı bu ağrı ortaya çıkabilir. Kalça ağrılarına dair tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça kemiği rahat hareket edebilmemiz adına esnek bir yapıya sahiptir. Bunun için bu yapıyı oluşturan kemikler arasında çok sayıda kıkırdak bulunur. Bu kıkırdaklar kolay bir şekilde hasar görebilir. Yaş ilerledikçe kişinin kemiklerindeki kalsiyum zayıflar ve kemikler güçsüz hale gelir. Bu şekilde eklem yerlerinde kimi zaman özellikle nemli ortamlarda ağrılar söz konusu olabilir. Uzun süre koşmak kalça kemiğinin sürekli hareket etmesi demektir ve uzun süreli koşmak bir süre sonra kişide kalça ağrılarına neden olabilir.

Kişinin yaşıyla beraber bu ağrılar daha hissedilir ve birkaç gün sürecek boyutlara ulaşabilir. Eklem ağrıları genelde birkaç güne kadar geçer. Ancak iltihaplı ağrılar kişinin ciddi derecede ağrı çekmesine neden olur. Eklemlerin rahatlıkla hareket etmesine yarayan bir sıvı bulunur. Bu sıvının fazlalaşması ve devamında da iltihaplanma eklemler arasındaki baskıyı artırır. Bu baskı arttıkça şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Buna kim, zaman ödemler de sebep olur.

Kemik rahatsızlıklarından biri de kireçlenmedir. Kalça kemiği kıkırdaklarının bol olmasıyla birlikte yıpranmalar da fazlalaşır. Yıpranmalarla birlikte kemikler arasında kireçlenme durumu gelişir. Bu da ağrılara neden olur. Kemiklerin rahat hareket etmesi için gerekli olan sıvı kimi zamanda gereğinden azdır. Bu sıvının azlığı da kemiklerin birbirleriyle birlikte sürtünmelerine neden olur. bu da kemiklerin aşınmasına yol açar. Kişi hareket ettikçe de ağrılar hissedilir.

Kemik ağrısının bir nedeni de yaşlıların kemiklerinin artık zayıflaması ve en ufak bir düşme sonucunda kırılmaların gerçekleşmesidir. Kemiklerin hassaslaştığı hastalıklarda da kalça ağrıları görülebilir. Eğer kişi kalsiyum eksikliği yaşıyorsa bu durum oldukça normaldir. Hamilelik döneminde ilerleyen aylarda kişinin yükü artar. Bu da ağrının kalçalara ve bele binmesine neden olur. Aynı zamanda kişinin obezite olması da kalça ağrılarının artmasına neden olabilir.

Kalça Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça ağrılarının farklı sebepleri olabileceği gibi farklı tedavi yöntemleri de bulunur. Bu tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Ancak hangisinin uygulanacağına uzman doktorlar karar verir. Eğer kişi uzun süreli bir kalça ağrısı durumu yaşıyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Kişi vitamin ve mineral eksikliğinden bu durumu yaşıyorsa acil beslenme düzenini değiştirmeli ve aynı zamanda gerekli vitamin takviyelerini de almalıdır.

Bunun haricinde eğer kişide ağrı iltihaptan dolayı olduysa acil bir antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Antibiyotikler kim zaman enjekte edilirken kimi zaman ilaç yoluyla destek verilir. Ödem bulunan kişilerde de görülen kalça ağrılarında kişinin ödem söktürücü olan kürlerin kullanması gerekir. Ek olarak günde en az iki litre su içilmelidir.

Eğer kişi kırılmalar sonucunda bu durumu yaşıyorsa alçı tedavisi kemiklerin eski haline dönmesine yardımcı olur. Eğer kişiler ameliyat sonrasında bu durumu yaşıyorsa yapılan fizik tedaviyle birlikte kişinin ağrıları son bulabilir. Fizik tedaviyi ise kişi bir uzman eşliğinde yapmalıdır.

Gebelik sürecinde yaşanan kalça ağrıları içinse kişi eğer hamileliği tehlike altında değilse kısa yürüyüşler yapılabilir. Kemiklerin arasında bulunan sıvı eğer miktarından daha azsa artık yapılan tedavi ameliyat ile devam ettirilmelidir. Doku enjekte edilmesiyle beraber buradaki sıvıya kişinin kendi hücrelerinden ilave edilir. Buradaki hücreler dokuyla uyum sağlayarak sıvı miktarını artırır. Aynı zamanda sıvının fazlalaşması da ağrılara neden olur. Sıvının içinde bulunan iltihabın alınmasıyla birlikte sıvı miktarı azalacak kemiklere olan baskılarda bu şekilde son bularak ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır. Uzun süreli yaşanan kalça ağrılarına en iyi çözümü uzman doktorlar sizlere sunacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.