Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalça Nasıl Küçültülür?

Hızlı bir şekilde kilo alıp verme sonucunda, istediğimiz her bölge ideal incelikte olmaz. İnsan vücudunun bazı alanlarında istediğiniz orana kilo vermek ve aynı zamanda orantılı bir vücuda sahip olmak çok mümkün olmamaktadır. Kısa bir sürede kilo almak ayrı bir sorun haline gelirken, vücudun daha orantısız olması, kiloların daha çok karın ya da kalça kısmında toplanması daha ayrı bir sorun olmaktadır. Bazı kadınlar ise sadece kalçalarından kilo alılar, bu durum daha çok sorun oluşturmaktadır. Kalçaların vücutla olan orantısızlığını gidermek amacıyla kilo vermeye çalışsanız bile kalçalar aynı kalır. Diğer kısımlar zayıflarken, sadece kalça kısmı orantısız bir büyüklükte aynı kalır. Kilo vermeniz sonucunda birçok bölgeniz incelse de, kalça kısmı aynı kalır. Çünkü kalçalardaki yağ en zor ve en geç eriyen yağlardır. İnsan vücudunun en hareketsiz bölgesi olması açısından, kilo aldığınızda en çok kalçalara gider. Kalçalardaki yağları eritmek çok zordur, bu nedenle bıkmadan, sabrederken yoğun bir egzersiz çalışmasına kendini hazırlamalısınız. Her egzersiz hareketinde olduğu gibi kalça eritme hareketlerinde devamlılık çok önemlidir, çabuk vazgeçmemeniz ve kısa bir sürede başarılı bir sonuç almayı beklememeniz gerekir.

Kalça Küçültme Yolları

Egzersizden önce yapmanız gereken ilk eylem, iyi bir diyete yapmaktır. İyi bir diyet listesi için mutlaka bir doktora gidin, doktorunuz kan değerlerinize ve vücut özelliklerinize göre bir diyet listesi hazırlayacaktır. Bu diyet listesine mutlaka bağlı kalın ve sürekli devamlılığını sağlayın, asla pes etmeyin, umutsuzluğa kapılmayın. Başarılı bir sonucu hemen ilk haftada elde edemezsiniz ama ilk haftadan sonra diyet listesine bağlı kaldığınız sürece güzel etkilerini hemen fark edebilirsiniz. İnternette yazan birçok diyet listesinden uzak durun, o diyet listelerini uygulamaya çalışmayın. Çünkü diyet listesi insanlara özel hazırlanması gereken bir özelliktedir. Herkesin uyguladığı diyet listesini uygulamanız vücut sağlığı açısından çok zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Ancak her diyet listesinde uygulanması gereken birtakım önemli noktalar vardır, önemli noktaları uygulayabilirsiniz. Mesele her gün düzenli olarak en az iki litre su içmek, çikolata, şeker, hamur işlerini tüketmemek, asitli içecekler içmemek gibidir. Bu standart uygulamalarını dikkate alarak, uygulayabilirsiniz, bu her diyet listesinde özellikle vurgulanan, yenmemesi gereken besinlerdir. Diyetin diğer uygulanması gereken kısmı sizin vücut yapınıza göre yapılması gerekir. Diyetisyen tarafından size özel hazırlanan diyet listesine bağlı kaldığınızda az da olsa kilo verirsiniz, yani bu süreçte az az kilo verilir. Çok hızlı kilo vermek hızlı bir şekilde kilo almayı kolaylaştırdığı için hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmayın. İnternette, televizyonda ya da piyasada karşılaştığınız, hızlı kilo verdiği iddia edilen zayıflama ilaçlarını, çaylarını asla kullanmayın. Bu ilaçlar insan metabolizmasını tamamen bozarak, ölümle sonuçlanan vakaların ortaya çıkmasına neden olur. Hiçbir doktor ve diyetisyen bu zayıflama ilaçlarını onaylamamakta, her fırsatta ne kadar zararlı olduğunu ifade etmektedirler.

Kalça Küçültmek İçin Egzersizler

Kalça eritme ya da küçültme, özellikle bayanların çok fazla önemsediği ve kendini kötü hissettiği bir konudur. Erkeklerde kalça kısmı daha kaslı olduğu için, erkeklerin çok fazla kilosu olmadığı zamanlarda hiçbir sıkıntı olmuyor. Ama kadınlarda hem vücut yapısı hem de hamilelik gibi bir sürecin sonrasında kalça çok daha büyük bir ebata sahip olabiliyor. Vücudun diğer bölgelerine göre kalçanın daha büyük olması, çok rahatsız edici orantısızlık durumunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Diyetle beraber, yapacağınız spor egzersizleri ile kalçalarınız uzun ve kalıcı bir dönemde, daha küçük bir görünüm kazanacaktır. Kalça küçültmek için yapmanız gereken egzersizler ise,

  • Squat Hareketi: Kalça küçültme hareketlerinden en önemlisi ve en etkili olan egzersizlerden biri squattır. Eğer kalça kısmınızı sıkılaştırırken, bir yandan da bacaklarınızın da sıkışmasını istiyorsanız bu hareketi yapmanız gerekir. Bayanlar daha kolay olması açısından ya da ilk başlangıç günlerinde düşük ağırlıklarla sandalye yardımı ile squat yapabilirler. Bu harekette sırtınızı dik tutun, bacaklarınızın birbirine değmemesi gerekir. aynı zamanda ayaklarınızı birbirinden omuz genişliğinde olacak şekilde ayrı tutun. Kalçalarınızı sandalyeye hafif bir şekilde değecek kadar çömelin ama oturmayın. Daha sonra ayaklarınızı, topuklarınız ve kalçanızda yoğunlaştırarak, aynı zamanda kalçanızı sıkılaştırarak başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi her gün düzenli olarak en az iki ya da üç set halinde ve her sette on, on iki defa olmak üzere yapmaya devam edin.

  • Deadlift Hareketi: Bel kısımlarının fazla olan kişilerin uygulaması gereken bir harekettir. Çünkü deadlift hareketi bel kaslarının da çalışmasına yardımcı olan hareket sırasında hareketin formunun korunması gerekir. Deadlift hareketini uygulayacaksanız sırtınızın düz olmasına dikkat edin ve aynı zamanda hareket sırasında karın kaslarınızı da kullanın. Bu hareketi yapmak için ilk olarak sağ bacağınızı ileride tutarak, sol bacağınızı hafif bir şekilde geriye doğru atın. Topuğunuzu biraz daha kaldırarak baskının sağ bacağında toplanmasını sağlayın. Vücut ağırlığına bağlı olarak, bayanlar için iki ya da iki buçuk kilo dumbell kullanmanız faydalı olacaktır. Ellerinizle sağ baldırınızın üzerinde turun ve eğilmeden, dumbelları ayağınıza mümkün olduğunca yakınlaştırın. Daha sonra yavaş bir şekilde sağ bacağınıza yüklenerek ve kalça kaslarınızı da kullanarak hareketten önceki başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi haftada en az bir şekilde iki kere iki ya da üç set halinde ve aynı zamanda her sette on, on iki tekrar şeklinde yapın. Gücünüzün yettiği kadar ağrılıkla bu egzersizi yapın.
  • Bacak Açma (Lunges) Hareketi: Lunges bütün bacak, arka baldır ve aynı zamanda popo kaslarını aynı anda çalıştıran bir egzersiz olmaktadır. Bu hareketin çok fazla değişik formu bulunur. Bacak açma hareketini yapmak için ilk olarak dik bir şekilde ayakta durun ve bir bacağınızı doksan derece bir açı oluşturacak şekilde ileri doğru arın, harekete ilk başladığınız zaman, dizinizin hizasını ayak ucunuzu geçmemesi gerekiyor. Daha sonraki zamanlarda bacaklarınız daha güçlü olacak ve daha geniş bir açı ile bacaklarınızı açabileceksiniz. Daha sonra bacağınıza yüklenme şeklinde doğrulun ve hareketi bir kez daha tekrarlayın. Bu hareketi yaklaşık olarak haftada en az iki kere, üç set halinde yapın. Her sette ise on beş ya da yirmi kez tekrar yaparak, hareketi bitirin. Bacak açma hareketini elinize küçük ağırlık alarak bu egzersizi yapmaya devam edin.
  • Step: Step ileri yaşlarda bile daha kolay yapılabilecek bir egzersizdir. Step yapabilmek için mutlaka step tahtasına ihtiyaç vardır. Eğer bahçenizde step tahtası yüksekliğinde bir aracınız varsa, onunla da step hareketlerini kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Step tahtasına ilk olarak bir adımızı atın, diğer bacağınızı ise ilk adım attığınız bacağa yüklenerek step tahtasına yükseltmeniz gerekmektedir. Step hareketi daha çok kalça sıkılaştırmak için çok ideal bir egzersizdir. Ellerinize ağırlık alarak da kollarınızın çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu egzersizi yavaş bir şekilde ve ağrılığınızı step tahtası üzerinde olan bacağınız vererek yapmanız, bu hareketin zorluk derecesini ve aynı zamanda etkisini de arttıracaktır.
  • Kalça germe (Hip Extension) : Kalça küçültme egzersizleri arasında en ideal ve en etkili olan hareketler arasında yer alır. Çünkü sadece kalça kaslarına odaklanan ve o bölgeyi çalıştırmaya yönelik olan bir harekettir. Bu hareketi uygulamak için iki kolunuzu ileride birleştirip, dizlerinizin üzerinde durmanız gerekir. Daha sonra ise çalıştırmak istediğiniz bacağınızı, dizinizi doksan derece kırarak, bacağınızı aşağı, yukarı bir şekilde hareket ettirin. Bu harekette bacağınızı yere değdirmemeye özen gösterin. Eğer bacağınızı da aynı zamanda sıkılaştırmak istiyorsanız, dizinizi kırmadan bacağınızı düz bir şekilde uzatın ve aşağı, yukarı hareketlerini çok hızlı olmadan tekrarlayın. Bu egzersizleri yaparken, su içmeyi ihmal etmeyin. Çünkü egzersiz sırasında vücudunuz terleyerek, su atmaktadır. Bu nedenle vücudunuzda azalan suyu tekrar vücudunuza kazandırmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.