Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma Hissi Neden Olur?

Kalça ve baldır uyuşması, insanlarda çok sık görülen sinir hastalıklarından biridir. İnsan vücudunda yer alan sinirlerin bir şekilde sıkışması ya da darbe almasıyla ortaya çıkabilir. Sinirlerin, işlevini tam anlamıyla yerine getirememesi sorunlu bölgede uyuşmaya neden olur. Bazı insanlarda bu durum geçici olabilir. Ancak ciddi bir hastalığın belirtisi olarak görüldüğü zaman, geçmesi uzun sürebilir. Bu nedenle kalçaya alınan darbe ya da sert bir yere çarpılması sonucunda insanlar için tehlike oluşturabilir.

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

kalça ve baldır kısmında uyuşma hissi

Kalça ve baldırda uyuşma hissi genelde herkesin başına gelen bir sağlık sorunudur. Bu sorun birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hava sıcaklığının çok fazla düştüğü kış aylarında, insanların soğuğa uzun süre maruz kaldığı zaman, kalça kısmında uyuşma meydana gelir. Kalça kısmında yer alan sinirler bazen sıkışabilir. Bu durum kan akışını aksattığı için direkt olarak uyuşmaya neden olur. İnsan vücudunda kan akışının olmaması sonucunda insanlar kalçasını tam olarak hissedemez, buna bağlı olarak yürüme bozukluğu ve hissizlik şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir. Kalça ve baldırda meydana gelen uyuşma, bazı insanlarda görülen oturma bozukluğundan kaynaklanır. Genelde kısa süreli olan, oturma bozukluğuna bağlı uyuşma bir süre sonra kendi kendine geçer.

Kalça bölgesinde oluşan ve baldırları da etkileyen uyuşma hissi, bel fıtığının bir belirtisi olabilir. Genel olarak çoğu insanda bel fıtığı sorunu meydana gelir. Bel fıtığının temel sebebi, sinir sıkışması olduğu için, aynı zamanda uyuşma hissine de yol açar. Kalça bölgesinde uyuşma hissi denilince birçok hastalık akla gelebilir. Bu sorun kalçadan başlayarak, alt ekstremitlere kadar yayılabilir.

İnsan vücudunda ortaya çıkan uyuşma ve his kaybı daha çok dolaşım bozukluğu hastalıklarında ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarına sahip olan insanlarda, dolaşımda bozukluk meydana gelir. Kan akışında ortaya çıkan azalma ya da pıhtılaşma sonunda uyuşmaya neden olabilir. Eklem iltihaplanmasına bağlı olarak meydana uyuşma hissinde, şiddetli ağrı görülebilir. Uyuşma sorunu önemsenmediği ve daha sonraki aşamalara geçtiği zaman, romatizma hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda hastanın daha farklı ciddi hastalıklara yakalanmasına yol açar.

Günümüzde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığı tüm vücudu olumsuz bir şekilde etkiler. Özellikle insan vücudunda önemli bir işlevi olan insülin direncinin azalması sonucunda kalçada ve baldırda uyuşma hissi oluşur. Şeker hastalığında görülen uyuşma hissi uzun sürerse, kangrene neden olabilir. Çok ciddi bir hastalık olan Raynaud sendromu tüm vücutta his kaybının oluşmasına yol açabilir. Kalça bölgesinde uzun süren uyuşmada ve sıcak-soğuk değişimlerde ilk akla gelen Raynaud sendromu olmalıdır. İnsanlar ağır bir egzersiz hareketi yaptığı zaman bazen vücuduna zarar verebilirler. Özellikle spor sonrasında yağ yakımı hareketlerinin çok fazla yapılmasına bağlı olarak, karıncalanma, yanma ya da uyuşma meydana gelir.

Kalça ve Baldır Kısmında Uyuşma Hissi Nasıl Geçer?

Uyuşma sorunu tedavi edilmediği zaman, beraberinde ciddi hastalıkları da getirebilir. Uyuşma hissini tedavi etmek için evde sorunlu olan kısma bazı tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Uyuşma ve his kaybının ortaya çıktığı bölgeye ısı uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak ısı uygulaması uyuşukluğun oluştuğu bölgenin yapısında yer alan kas ve sinirlerin yumuşamasına yardımcı olur. Bunun için sıcak su torbasının içerisine, sıcak su koyarak kalça ve baldır bölgesine 5 dakika süreyle birkaç kere temas ettirin. Kan dolaşımının düzenlemek için his kaybı olan bölgeye hafif bir şekilde masaj yaparak, yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Günde birkaç kere yapacağınız hafif masaj, rahatlatabilir.

İnsan vücudunda meydana gelen uyuşma, kalsiyum, sodyum ve potasyum değerleri düştüğü zaman görülebilir. B ve B12 vitamin gruplarının da vücutta eksik olması durumunda uyuşma oluşur. Uyuşma hissini yok etmek için B grubu vitamin desteği yapabilirsiniz. Bu sayede dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayan akyuvar oluşumuna büyük oranda katkı sağlar. Aynı zamanda kalça ve baldırları güçlendirici egzersizler de yararlı olabilir. Uzun süre geçmeyen uyuşma hissi için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.