Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalçada Siyah Leke Neden Olur?

Vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen ya da fark edilen siyah, kahverengi ya da kırmızımsı tonlardaki lekeler, kalçada da görülebilir. Genelde tesadüf eseri fark edilen bu tür lekeler, çoğunlukla güneş lekesi olarak bilinir. Fakat bazı zamanlarda cilt üzerinde güneş görmeyen bölgelerde de lekeler meydana gelebilir. Sırt, karın ve kalça gibi gün içerisinde pek fazla güneş ışığına maruz kalmayan alanlarda lekelenmeler meydana gelebilir. Yazımızda kalçada fark edilen siyah lekelerinin nelerden kaynaklanabileceğini anlattık.

Kalçadaki Siyah Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

Kalça bölgesinde irili, ufaklı siyah ya da kahverengi tonlarında lekeler baş gösterebilir. Genelde bu lekeler, deri üzerinde döküntü ve kaşıntı gibi problemlere sebep olmaz. Lekelenme sorununun altında yatan sebep; alerjik durumlar gibi basit sebeplerden olabileceği gibi sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarından da kaynaklanabilir. Hangi nedenden kaynaklandığını tam anlamıyla öğrenmek amacıyla, doğru tanı ve gerekli tetkiklerin yapılması için muhakkak uzman bir doktora gidilmesi gerekir. Aşağıda bu lekelerin olası nedenlerinden bahsettik.

1. Cilt Rahatsızlıkları

Kimi zaman cilt üzerinde, kalça bölgesinde görülen lekelenme ve kızarıklıklar sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarının işareti olabilir. Bu lekelenme ve kızarıklıklar tek başına bir cilt hastalığı bulgusu olarak değerlendirilemez. Tanı konulması aşamasında; deri üzerinde döküntünün ve kaşıntının olup olmadığı gibi pek çok detay önem arz eder.

2. Alerjik Reaksiyonlar

Cildin alerjiye neden olan maddeye yani alerjen maddeye karşı vermiş olduğu tepki, alerjik reaksiyon olarak bilinir. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklık ve lekeler alerjinin en bariz belirtilerinden sayılır. Deride fark edilen kırmızımsı ve siyah lekeler, alerjik durumun sonucu olarak görülebilir.

3. Mongol Lekesi

Doğum öncesinde, melanositlerin deriye göç durumunu tamamlayamaması sonucunda oluşan lekelere mongol lekesi denilir. Gri ve siyah renkte görülen bu lekeler, sırt ve kalça bölgesi üzerinde yer alır, siyah ırktan olan kişilerde ve Asyalılarda daha sık görülen bir durumdur. Zaman geçtikçe gerileme eğilimi gösterebilir.

4. Deri Lenfoması

Şayet herhangi bir darbe ya da kaza etkeni söz konusu değil ise ve kalçada lekelenmeler görülmüş ise, bu durum ciddi derecedeki sağlık problemlerine işaret ediyor olabilir. Cilt üzerindeki lekeler, deri lenfoması adı verilen bir kanser hastalığının habercisi olabilir. Bu nedenle kişiler kalçalarında görülen bu lekelenmeleri ihmal etmemeli ve bir an evvel alanında uzman bir doktora gidip de muayene olmalıdırlar.

Kalçadaki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

  • Öncelikle kalçada görülen siyah lekelerin altında yatan sebebin anlaşılması için, yani kesin bir tanı konulabilmesi için uzman bir cilt doktoruna görünmekte fayda vardır.
  • Kalçadaki siyah leke sorunu, deride kaşıntı ve döküntüye de sebep oluyorsa, cilt rahatsızlıklarından kaynaklı olarak da meydana gelmiş olabilir. Bunun için bir cildiyeye gidip de muayene olunması tavsiye edilir. Eğer sedef hastalığı gibi bir rahatsızlığınız varsa bu durumda doktor size uygun merhemleri ve ilaçları reçete edecektir.
  • Bebeğinizin kalça bölgesinde mongol lekesi adı verilen gri ve siyah tonlardaki lekeleri fark ettiyseniz bu durumda çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu lekenin rengi ilk yıl biraz koyu olabilir. İlk bir yılın sonunda kendi kendine kaybolmaya başlar. Fakat 6 yaşına dek kalıcı olabilen lekeler de görülmesi mümkündür. Çok nadir olarak görülse de bu lekeler erişkin olana dek sürebilir ve ciddi estetik problemlere neden olabilir. Eğer estetik görüntü bakımından çok rahatsız olunuyorsa lazer yöntemi ile bu lekelere çözüm getirilebilir.
  • Kalçada siyah lekelerin görülmesi durumu deri lenfoması adı verilen kanser hastalığının da belirtisi olabilir. Bu yüzden fark ettiğimiz lekeler geçmiyorsa, ihmal etmemeli ve en kısa sürede uzman bir doktora gidilerek muayene olunmalıdır. Erken teşhis konulması, tedavi için oldukça önemli bir noktadır. Erken teşhis sayesinde, hastalık ilerlemeden tedavinin yapılması daha güzel sonuçlar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.