Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalçada Tek Noktada Başlayan Ağrı Ne Anlama Gelir?

Sağ ya da sol kalça ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmakta olan ve sıklıkla rastlanılan ağrılardan birisi olup, ağrının kaynağını bulmak için tam olarak neresinin ağrıdığını tespit etmek önemli bir ilk adım olur. Kalça bölgesinde yaşanan ağrılar, kalça ekleminden kaynaklanmakta olabileceği gibi kalça etrafında yer alan tendon ve kas gibi yumuşak dokulardan da kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte diz ya da bel eklemi bölgelerinden geçen ağrılar da kalçayı etkileyebilir.

Vücudun en büyük eklemi olan kalça eklemi, yürürken ya da koşarken kıkırdak kemiğinin yuva içinde sürtünmesine engel olur. Özellikle yaşlanmış kişiler ile eklemlerini fazla kullanarak eklemlerine zarar veren kişilerde görülür. Bunun ardından tendon ve kas yırtıkları da ortaya çıkar. Kemik erimesi sebebiyle küçük ya da büyük yaralanmalar sonucunda kalça kemiğinin çatlaması ya da kırılması da mümkün olur.

Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

İltihaplı ya da kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan eklem hastalıkları, romatizma hastalıkları sebebiyle bu bölgedeki hareketleri kısıtlar ve ağrıya yol açar.

Özellikle yaşlı kişilerde kemik kırılganlığı arttığı için çarpma ya da düşme gibi durumlarda kalça kırıkları ortaya çıkar. Kalça ağrısı aynı zamanda hareketi de kısıtlar.

Tendon ve kasları koruyan ve içi sıvı ile dolu olan yastıkçıkların zorlanması ya da aşırı kullanılması halinde hasar ya da ağrı ortaya çıkabilir. Bu durum kendini en çok merdiven inip çıkarken gösterir.

Travma sonucu spazm ve ağrıların ortaya çıkması mümkündür.

Kanser türleri, kalça kemiğine ait ya da metastazlar şeklinde gerçekleşen tutulumlar da kalça ağrısına yol açar.

Özellikle geceleri kendini gösteren ağrılar, kırıklara yol açabilir.

Kalça kemiğinde kan akımının bozulması sebebi ile kemik hücrelerinin ölmesinin ardından ağrılar ortaya çıkabilir.

Uzun süre kortizon kullanmak ya da doğuştan kaça çıkığına sahip olmak da kalça ağrılarına yol açar.

Kalça eklemi ya da bu eklemin etrafında yer alan yumuşak dokuların enfeksiyon kapması halinde beyaz küre sayısında artış ve ateş görülebilir.

Kireçlenme ya da romatizma sebebi ile eklem hastalıkları ortaya çıkabilir.

Kalça eklemine yakın olan sinir ya da damarlarda ortaya çıkan bozukluklar

Kalça Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kalça ağrısının ne sebeple ortaya çıktığını tespit etmek önem arz eder. Sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık olan kalça ağrılarında hastanın şikayetleri dinlendikten sonra birçok farklı sebepten ortaya çıkabilecek olan bu ağrının tanısını koymak da zor olur. Zira hasta şikayetleri her daim gerçekleri yansıtmaz. Bu nedenle de doktorlar ilk olarak fiziki muayene bulgularına dikkat eder ve ağrıya sebep olan fiziksel kaynağı arar. Daha sonra bu kaynağın bulunması ile birlikte ağrıyı azaltan ya da arttıran faktörler sorgulanır. Kalça hareketlerinde kısıtlılık ya da kalça ağrısına sahip olan, uzun steroid tedavi geçmişine sahip olan kişilerde femur başı avasküler nekrozu bulunabilir. Özellikle kadınlarda geceleri artış gösteren ağrılarda akla intapelvik hastalıklar, kuşak ağrısı ya da pelvik gelmelidir.

Kalça ağrısının tam olarak tespit edilebilmesi için nörolojik muayene, tomografi ya da ultrason kullanılabilir. Ağrının tespit edilmesinin ardından ise tedaviye geçilir.

Kalça Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça ağrısının sebeplerinin tespit edilmesinin ardından bu noktada fizik tedavi ya da rehabilitasyon uzmanından yardım alınması gerekir. Hastanın dinlenmesi, kilolu olası halinde kilo vermesi gerekir. Kireçlenmeye bağlı olarak ağrı kesici, kas sıkışmasına karşın kas gevşetici ilaçlar kullanılmalıdır.

Kalça ağrılarının söz konusu olması halinde fizik tedavi yöntemleri ya da lokal sıcak uygulama işlemleri gerçekleşir. Bununla birlikte dengeyi koruyabilmek ve eklemlere binen yükü azaltabilmek için baston türevi yardımcı aletlerin kullanılması da işinize yarar.

Diğer yandan fizik tedavi ve ilaç tedavilerine ilave olarak yapılacak olan egzersizler de oldukça işinize yarar. Egzersizler yalnızca tedavi için değil aynı zamanda ağrının bir kez daha ortaya çıkmasını önleyecek türden uygulamalar olarak karşımıza çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.