Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalçamdaki Yanma ve Ağrılar Nasıl Geçer?

Kalça, insan vücudunda yer alan top yuva eklemlerinden biri olarak bilinir. Uyluk kemiği başıyla, leğen kemiğindeki yuva arasında olan uyumu, dengeyi, sabitliği ve mekaniği sağlayan bir eklemdir. Omuz eklemine benzeyen türde, yalnız kalçada dar bir şekle sahip olan ve labrum adı verilen halka biçiminde, esnek kıkırdakla sınırları belirlenir. Vücutta yer alan diğer eklemlerin aksine, sabitliği sağlayan ana unsur bağlar olmaz, kalça aynı zamanda eklemin kendisi olarak görev yapabilir. Kalçanın insan vücudunda çok fazla işlevi olduğu için, bazı durumlarda ağrı ortaya çıkabilir. Kalçada ağrı ve yanma hemen hemen herkesin başına gelen bir sağlık sorunudur.

Kalçadaki Yanma ve Ağrıların Sebepleri Nelerdir?

kalçada yanma ve ağrı

Kalçada ortaya çıkan yanma ve ağrı, birçok kişide görülebilir. Kalça insan vücudunun en büyük ekleme sahip olan kısmıdır ve genel olarak her harekette belirli bir oranda kullanılır. Kalçada birtakım sorunlara bağlı olarak yanma ve ağrı ortaya çıkabilir. Özellikle çok çeşitli hareketler yapıldığı ya da fazla kiloya maruz kaldığı zaman kolay bir şekilde incinebilir.

İnsanların belirli bir yaşa gelmesi, aynı zamanda vücudunda artık sağlıkla ilgili deformasyonun ortaya çıkması anlamına gelir. İlerleyen yaşlarda, kalça eklemi birçok gerilme yaşadığı için eklemler arasında yer alan kıkırdak yapı zaman içerisinde yıpranabilir. Kıkırdak daha sonraki zamanlarda yaşlanmaya ya da sert zemin üzerinde uzun süre koşma gibi etkenlere maruz kaldığı zaman eklemler, yeterli oranda koruma sağlayamaz. Aynı zamanda kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucunda kalçada yanma ve ağrı ortaya çıkabilir.

İnsan vücudunda yer alan eklemlerin daha kolay hareket etmesini için, kalça eklemine belirli bir oradan sıvı salgılanır. Ancak bu sıvının oranı çok fazla olursa ya da bu alanda iltihaplanma ortaya çıkarsa, eklem bölgelerinde, yeterli oranda boşluk olmadığı için baskı artabilir. Bu durumda kalçada ağrı ve yanma meydana gelir. Kalçada oluşan sorunun en sık görülen sebeplerinden biri artrit olabilir. Özellikle osteoartrit kalçayı en çok etkileyen artrit türlerinden biri olarak bilinir. Aynı zamanda oesteoartrit, uyluk kemiği ve kalçayı kavrayan kıkırdağı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde kalça kırılması çok fazla görülür. Çünkü yaşı ilerlemiş olan kişilerde kalça kemiği yapısal olarak daha ince bir hale gelir ve bu durumda zayıflar. Kalça kırılması sonucunda, kalçada özellikle yanma ve şiddetli bir ağrı ortaya çıkabilir. Kalça bölgesinde küçük yağlayıcı özelliği olan kesecikler yer alır. Keseciklerin içinin sıvıyla dolması ve şişmesi sonucunda iltihaplanma meydana gelebilir. Kalça bursiti adı verilen bu hastalığın en yaygın görülen belirtileri kalçada ağrı ve yanma hissi olabilir.

Kalçadaki Yanma ve Ağrı Nasıl Geçer?

Kalça bölgesinde yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak yanma ve ağrı gibi bir sorun oluşabilir. Bunu tedavi etmek için birtakım yöntemler bulunur. İlaç tedavisi, ameliyat ve egzersiz gibi üç farklı tedavi yöntemi hastaya uygulanabilir.

İlaç tedavisi için, ağrı ve yanmayı hafifletici, enflamasyonu ortadan kaldırıcı etkisi olan, kemik yapısını güçlendirici ve eklem bölgesinde yer alan hasarı önleme etkisi olanlar daha çok tercih edilebilir. En çok kullanılan aneljezik türü ilaçlardır. Bu ilaçlar aynı zamanda kalça sakatlığı nedeniyle ve ameliyat sonrası ortaya çıkan ağrıları geçirmeye yönelik olabilir. Aneljezik türü ilaçlar alerji ya da mide sorunu sebebiyle, iltihap giderici ilaçları kullanamayan insanlar için daha uygun olur.

İlaç kullanımı ya da diğer tedavi yöntemleri, kalça ağrı ve yanmayı hafifletmediği durumlarda, cerrahi bir operasyona gerek duyulabilir. Bunun için total eklem protezi ameliyatı uygun görülebilir. Total eklem protezi ameliyatı en yaygın olan ve sık sık yapılan bir kalça ameliyatıdır. Kalçadaki eklemin hasar görmesi sonucunda hareketlerin kısıtlanması ve sürekli ağrı, yanma olması durumunda yapılabilir. Kalça eklemi, en çok değiştirilen eklemler arasında yer alır.

Kalçadaki ağrı ve yanmanın sebebi ciddi bir sebepten kaynaklamıyorsa, egzersiz yaparak hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Kalçayı çalıştırmaya ve güçlendirmeye yönelik yapılan egzersiz hareketleri, kasları kuvvetlendirerek kalçaya destek olmayı amaçlar. Düzenli olarak yapmanız gereken egzersizler kalçada meydana gelen ağrı ve yanma hissinin hafiflemesine yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.