Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalçamın Üzerine Oturamıyorum Ne Yapmalıyım?

Günümüzde pek çok sebepten dolayı ortaya çıktığı bilinen ve toplumun her kesiminde kendini gösteren kalça ağrılarına sebep olan durumun belirlenmesi ile birlikte tedavi edilebilmesi için de fikir sahibi olunur. Kalça bölgesinde meydana gelen ağrılar kişinin oturmasını dahi engelleyebilir. Bu duruma çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar neden olabilir. Bel ve diz eklemlerinde meydana gelen ağrıların da kalçaya vurması mümkün olur.

Kalça eklemi top çukur bir eklem yapısına sahip olup vücudumuzda en büyük eklem olma özelliğini taşır. Yürürken ya da koşarken kalça ekleminde yer alan kıkırdak yastıkçıklar kemiğin yuva içinde sürtünmesini önler. Fakat aşırı kullanma ya da yaşın ilerlemesi gibi durumlarda kıkırdak yapı hasar görür ve tendon ya da kaş yumuşamaları gerçekleşerek ağrı ortaya çıkabilir. Küçük ya da büyük yaralanmalar yaşayan kemik erimesi hastalarında çatlak ya da kırıklar oluşabilir. Tüm bu sebepler kalça ağrılarına ve kalça üzerine oturamamanıza sebep olabilir. Şimdi sizlerle birlikte bu sorunların nedenlerine bir göz atalım.

Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Artritler: Romatizmal hastalık olan bu durumlar kireçlenmeye bağlı olarak yani dejeneratif ya da iltihaplı eklem hastalıkları sebebiyle ağrılara sebep olup hareket kısıtlığına yol açar.

Kalça Kırıkları: Yaşlılarda artan kemik kırılganlığı sebebiyle görülen kalça kırıkları beraberinde ağrıyı da getirir.

Bursit: Kas ve tendonları korumakta olan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması halinde aşırı kullanımdan dolayı inflamasyon ve ağrı ortaya çıkar. Bu durum özellikle merdiven inip çıkarken kendini gösterir.

Tendinitler: Kas ve kemikleri birbirlerine bağlayan tendonlarda aşırı kullanılması ya da travma sonucunda inflamasyon sonucunda kalça ağrısı yaşanır.

Kanserler: Kalça kemiğinin metastazlar ya da kendisine ait şekilde tutulumlar görülmesi halinde ortaya çıkan ağrı geceleri daha da yoğunlaşarak, oturmak bir yana uzanmayı daha zor kılar ve bu durum kırıklara yol açabilir.

Kaslarda Strain: Travma ya da zorlanma sonucunda kalça ağrısı ve spazm görülebilir.

Avasküler Nekroz: Kan akımının bozulmasına bağlı olarak kalça kemiği hücrelerinin ölmesi ağrılara sebep olur. Uzun süre boyunca kortizon kullanılması ya da doğuştan kalça çıkığına sahip olmak da bu tür ağrıları tetikler.

Enfeksiyonlar: Kalça kemiği ve etrafında yer alan yumuşak dokuların enfeksiyon kapması halinde kalça ağrısı, ateş ve beyaz küre sayısında artış görülür.

Yansıyan Ağrılar: Diz ve bel sorunları ile birlikte pelvik bölgesindeki organların patolojileri sebebi ile kalçada ağrı görülebilir. Üreme organlarına ilişkin bir problemin de olması mümkün.

Kalça Ağrısının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Sık bir şekilde görülen kalça ağrısının tanısını koymak bir hayli zor olur. Öncelikle fiziki muayene ve hastalık geçmişinin incelenmesi gerekir. Daha sonra ağrıya sebep olan anatomik kaynak ve ağrıdan sorumlu olan patofizyolojik durum tespit edilmelidir. Ağrıyı azaltan ya da arttıran durumların incelenmesi gerekir. Gerekli görülmesi halinde MRG, grafi, tomografi ve ultrason gibi yöntemlerin kullanılması gerekir. Her bir belirti bir başka hastalığı işaret eder.

Kalça Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalça ağrılarının nedenlerinin bulunmasının ardından en uygun tedavi yöntemi seçilir. Bu tür ağrılara sahip olan kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden randevu alması gerekir.

Akut kalça ağrısı olduğu vakit kalçaya binen yükün azaltılması için dinlenebilirsiniz. Hafif kilolu olan kişilerin kilo vermesi de bu duruma yardımcı olur. Steroid olmayan, antiinflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler ve kas spazmı durumunda kas gevşeticilere başvurulabilir. Fizik tedavi yöntemi ve lokal sıcak uygulama  yapılabilir. Baston gibi eşyalar ile birlikte kalçaya binen yükün hafiflemesi de mümkün olur.

Egzersizlerin de yapılması en az ilaçların alınması kadar önem taşır. Egzersizler ağrıların sıklıklarını da azaltır. Kas, sinir, tendon ve patolojilerine ilave olarak lokal anestezik ya da kortizon enjeksiyonları gerekebilir. İleri derecede zarar gören kalça eklemi sonucunda ağrıları giderilemeyen hastalara cerrahi yöntemler kullanılabilir. Doğumsal patolojilerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Her halükarda kalçanızın üzerine oturamadığınız takdirde bu duruma sebep olabilecek onlarca şey olduğu için bir doktora başvurarak kendiniz için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilir, ağrı ve acılarınızdan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.