Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Hepimiz küçükken tükenmez kalemleri keşfettiğimiz an bir yerleri karalamış ve bu lekeyle birlikte ebeveynlerimizi baş başa bırakmışızdır. Eğer hayal gücünü geliştiren çocuklara hayal gücünü geliştirmek için imkanlar sunulmazsa bu küçük canavarlar bu imkanı bulmak için hiçte zorlanmayacaktır. Kalem lekesi kolay kolay çıkmayan son çözüm olarak da duvarları boyamamıza neden olan lekelerdendir. Ancak pratik bir uygulamayla birlikte bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Kalem lekesi özellikle duvarlarda bulunan aynı zamanda kıyafetlerden de çok zor çıkan lekedir. O çok sevdiğiniz gömleğinizin cebine akan tükenmez kalem lekeleri için gömleğinizi gözden çıkarmanıza gerek yok. Bunun yerine yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Duvardan Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarlarda bulunan kalem lekeleri için en kolay yol her ne kadar duvarı boyamak gibi görünse de bu işlem sizlerin hem maddi açıdan hem de efor açısından zorlayacaktır. Bunun yerine yapmanız gereken işlemler daha basit ve pratiktir. Duvar lekesini çıkarırken dikkat etmeniz gereken ilk öncelik duvar boyasına zarar vermemektir. Duvarda bulunan lekeyi çıkarmak için bir çok temizlik ürünüyle karşılaşabilirsiniz. Bu ürünler her ne kadar performans olarak iyi sonuç verse de duvar boyasını da aşındıracağından daha yumuşak ancak etkili bir ürüne ihtiyacınız olacaktır. Ve bu ürünü evde hazırlamak hem maddi olarak sizlere faydalı olacak hem de sizlerin zamanını harcamayacaktır. Bunun için yapmanız gereken duvarda lekeli alana uygulamak üzere nemli bir bezin üzerine bir miktar karbonat dökün. Daha sonrasında ise bu bezle duvardaki lekeyi çıkarmak için dairesel yumuşak hareketlerle ovalayın. Bu ovalama işleminde fazla güç uygularsanız duvardaki boya da aşınacaktır ve bu sizlerin daha çok uğraşmasına neden olacaktır. Ovalama işleminin ardından sadece suyla nemlendirilmiş bezle tekrar duvarı silmeniz gerekir.

Kıyafetten Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ceplerde kalan kalemler genellikle mürekkebini bırakmaya meyillidir. Gerek dik durumda kalışı gerek sıcak havalarda bu durumlarla karşılaşmamız muhtemeldir. Ancak bu durum her ne kadar felaket gibi görünse de aslında oldukça kolay bir yöntem sayesinde bu lekelerden kurtulacağınızı unutmayın. Kalem lekesini kıyafetten çıkarmak için direkt olarak müdahale etmeniz oldukça yanlış olacaktır. Bu ve buna benzer lekelerde yapılması gereken ilk müdahale sıvının fazlalığını bir bezle almak ancak bu işlem sırasında ovalamamak. Çünkü ovalandığında sıvı daha geniş bir alana yayılarak sizi daha zorlu bir lekeyle baş başa bırakır. Eğer bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız da bu şekilde kurumasını beklemek daha mantıklı olur. Eğer kalem lekesi bulunan kıyafetiniz beyaz renkte ise direkt olarak gözden çıkarmadan önce evdeki ağartıcı ürünlere bir göz atın deriz. Eğer gömleğiniz açık renkte ise bir miktar ağartıcıyla birlikte bu lekeden kurtulmanız mümkün. Ya da önce bu lekenin üzerine bir miktar karbonat dökün ve bekleyin sonrasında bir kaç damla limon suyuyla birlikte lekenin yumuşasını sağlayın ve etkili bir deterjanla birlikte tek başına çamaşır makinesine atın. Kıyafetiniz eğer koyu renkte ise bu uygulama sizlerin işine daha çok yarayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.