Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon diye adlandırdığımız kalın bağırsak; ince bağırsak ve anüs arasında yer alır. Toplam uzunluğu 1.5 metre ile 2 metre arasında değişen kalın bağırsak, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Çekum, kolon, rektum ve anal kanal olmak üzere dört bölüme ayrılır.

Kalın bağırsak, aynı zamanda ince bağırsağı çevresinden saran bir konuma sahiptir. Sindirim sisteminin sonunda yer aldığı gibi burada aktif bir rol oynamaz. Kalın bağırsağın görevi daha çok sindirim sistemine yardımcı olup ince bağırsaktan posa halinde gelen ve burada yeterince sindirilemeyen besinlerin sindirimini üstlenmektir. Gelen besinler içinde kalan suyun ve inorganik tuzların emilimini yapar. Bu kalın bağırsağın en önemli görevidir.

Çeşitli beslenme bozuklukları ile çok rafine edilmiş yani posasız ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi kalın bağırsağın işlevini sekteye uğratır ve kansere yol açar. Ayrıca kişi ya da ailesinde aşırı sigara kullanımı ve obezite görülen kişilerinde bu hastalığa yakalanma riski vardır.

Bu kanser, Batı ülkelerinde görülen en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Batı dünyasında en sık rastlanan üçüncü ve ölüme yol açan ikinci kanserdir. Türkiye’de de gittikçe artan bu kanser türü, tümöre bağlı ölümlerin yaklaşık dörtte birini oluşturur.

Kalın bağırsak kanserinin bir diğer adı “Kolorektal Kanser”dir. Kalın bağırsak ve rektumda görülen kötü huylu oluşumlar (tümör) bu kansere neden olur.

Her yaşta görülebileceği gibi hastaların %90’ından fazlası 40 yaş ve üzeri kişilerdir. Bu tehlikeli hastalığa yakalanma riski 40 yaş ve üzeri gruplarda on yılda bir iki katına çıkar. Kalın bağırsak kanseri tanısında genellikle, erken aşamada bir belirtiye rastlanmaz.

Risk Grupları

  • Bir ebeveyn, kardeş ya da çocuğun 60 yaş ve altında, kalın bağırsak kanseri olması,
  • Birinci derece aile bireylerinin ikisinde, kalın bağırsak kanseri hikayesi olması gibi durumlarda kişi orta risk faktöründedir.
  • Ailesinde 3 ya da daha fazla akrabasında kalın bağırsak kanseri hikayesi olması durumlarında ise kalıtsal veya ailesel kalın bağırsak kanseri riski yüksektir.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

1. Makattan Kan Gelmesi (Melena)

karın ağrısı

Makattan gelen kanın siyahımsı koyu renkte, yapışkan ve kötü kokulu olması mide ve ince bağırsak hastalığının göstergesidir. Kalın bağırsak kanserinde ise parlak kırmızı renktedir. Makattan gelen kanama, damlama şeklinde küçük sızıntılarla ve aktif halde görülen kırmızı renkteki kanama olarak dikkat çeker.

Uzun dönemde az miktarda veya ani bir şekilde çok miktardaki kanama, hastalarda nefes darlığı, halsizlik, bitkinlik, gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Şiddetli ve uzun süreli kanamalar özellikle 65 yaş ve üstü grubundaki hastalarda %10 ile %20 oranında ölümle sonuçlanabilir. Dikkatli olunmalıdır.

2. Karın Ağrısı

karın ağrısı

Genellikle gaz sancıları şeklinde ortaya çıkar. Yeri tam belirlenemeyen ağrılardır. Gazın artışı ve karın boşluğunda gezmesi nedeniyle tüm karında ağrı hissedilir. Çoğunlukla birkaç ay sürer ve erken tanıyla tedavi olasılığını arttırır. Bulantı ve sık sık kusma da bu belirtiyle baş gösterebilir.

Bu belirti daha çok sağ kolon kanserinde görülür. Hazımsızlık, halsizlik, bağırsakta delinme ve tıkanma gibi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Birkaç ayda hızlı kilo kaybı (5-10 kilo) gözlemlenir. Bu belirtilerin bir arada görülmesi sağ kolon kanseri şüphesini arttırır.

3. Kansızlık

kansızlık

Hastalığın en önemli belirtisi, ileri yaşlarda ortaya çıkan demir eksiliğine bağlı anemidir. Kişide böyle bir belirti kalın bağırsak kanseri şüphesini arttırır. Diğer belirtilerle birlikte görülen kansızlık, makattan gelen kanamanın uzun süreli olması ya da aniden aşırı büyüklükte bir kanama nedeniyle oluşabilir. 65 yaş ve üzeri hastalarda ölüm riskini arttırır.

4. Bulantı ve Kusma

bulantı kusma

Bulantı ve kusma genellikle karın ağrısı ve gaz sancısıyla beraber görülen belirtilerdir. Sık kusma nedeniyle hasta halsizleşir. Bulantı ve kusma çoğunlukla birlikte görülmekle beraber farklı nedenlerden ortaya çıkabilir.

Kusma sonucu hastanın vücut ısısında değişiklikler, aniden ortaya çıkan çarpıntılar, baş dönmesi, yutkunmada güçlük çekme, başın ağır gelmesi gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu tür durumlar, tümörün bağırsağı tıkaması sonucu bağırsak düğümlenmesi gibi nedenlere bağlı olabilir. Hasta bu süreçte iştah kaybı yaşar.

5. İshal ve Kabızlık

İshal

Kalın bağırsak kanserinde görülen bir diğer belirti de ishal ve kabızlık durumlarıdır. İshal ve kabızlık zaman zaman ataklar halinde gelebilir.

İshalde, seyrekleşen ve miktarı fazla olmayan yumuşak dışkı gözlemlenir.

Kabızlıkta ise büyüyen tümörün bağırsak geçişini tıkaması üzerine, bağırsakta düğümlenme görülür. Bununla beraber şiddetli karın ağrısı, karında genişleme (şişlik), ateş ve kusma görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.