Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Sindirim sistemi insan vücudu için en önemli sistemlerden biridir. Çünkü insan hayatta kalabilmek için tüketir. Bu tüketimi bir katı meyve sıkacağı gibi vücudumuzda sindirimden sorumlu organlar kullanır ve sıvı kısım hücreler tarafından insanın sistemine katılır. Posa yanı katı kısım ise vücuttan dışarı atılmak üzerine programlıdır. İnsan vücudunda posalı kısımda bulunan sıvıları emerek kalanı dışkı adını verdiğimiz bir biçimde dışarı atmakla görevli organ kalın bağırsaktır.
Kalın bağırsak bir uçtan ince bağırsağa bağlıdır. Diğer uçtan ise anüs ile dışarı açılır. Tüm sindirim sisteminde sonuncu eleman olarak görev alın kalan bağırsak ayrıca birçok hastalığın da uğradığı bir yerdir. Dünyada en çok görülen kanser türlerinden olan kolon kanseri de burada oluşur. Kolon kanseri öldürücü kanser türleri arasında 3. sıradadır. Büyük bir kitle de kolon kanseri hastalığı ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bu yazıda sizlere kalın bağırsak kanseri hakkında bilgiler vererek kalın bağırsak kanseri tedavisinden bahsedelim.

 Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak iki kısımdan oluşur. Bu kısımlar ”kolon” ve ”rektum” dur. Kolon kısmı ince bağırsaktan devam ederken kalın bağırsağın son 20 cm’lik kısmı ise rektumu oluşturarak dışarı açılır. Kalın bağırsağın işlevi, sindirilmiş besinlerin mineral ve su emilimini yapar ve kalan faydasız kısmı rektumdan dışarı atılmak üzere gönderir. Kalın bağırsak iç yüzeyi ince bir deri tabakasından oluşuyor. Bu deri tabakasından birçok faktöre bağlı olarak zamanla polipler gelişir. Bu polipler kişinin beslenme alışkanlığı, yaş, fiziksel durum ve fiziksel aktivitesine göre zamanda büyüyor. Zararlı beslenme alışanlığı da sahibi ise bu polipler kanser hücresine dönüşerek kolon kanserine neden oluyor. Kolon kanseri diğer adı ile kalın bağırsak kanseridir.

Kalın bağırsak kanseri aslında doğru beslenme yöntemleri ile önlenebilen bir hastalıktır. Dünyada oldukça sık görülen bir hastalık olmasının yanında öldürücü de etkisi bulunur. Çoğunlukla yaşlı kişilerde görülse de her yaştan insanın yakalanabileceği bir hastalıktır. Kalın bağırsak derisinde oluşan polipler büyüyerek kanserli tümörlere dönüşür. Bu tümörler kişide şiddetli karın ağrısı ve mide bulantısına neden olur. Eğer müdahale edilmezse, polipler büyür ve kişinin dışkı yapmasına engel olur. Kişi dışkıyı dışarı atamadığı için kalın bağırsak içinde kurur ve sindirim durur. Hatta müdahale geciktiğinde kişi toksik zehirlenme yaşar ve bu durum ölüme sebebiyet verir.

Kalın Bağırsak Kanseri Risk Faktörleri

Kalın bağırsak kanserinin kesin olarak nedenleri bilinmiyor. Fakat yapılan araştırmalarda bazı risk faktörlerinin kalın bağırsak hastalığına yakalanma ihtimalini arttırdığı belirlenmiştir. Bunlar;

 • Genetik Faktörler; kalın bağırsak kanseri üzerinde oldukça etkilidir. Bir çeşit genetik bozukluk olan Herediter nonpolipozis ve bu hastalığı taşıyan kişilerin % 70 oranında kalın bağırsak kanserine yakalandığı belirlenmiştir.
 • Sigara; alışkanlığı da kalın bağırsak kanserini tetikleyen durumlardan biridir. Yine yapılan incelemelerde sigara içilmesi kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini arttırıyor.
 • Yaş; faktörü de kalın bağırsak kanserinin oluşmasında etkilidir. Kalın bağırsak kanseri hastalarının çoğu 50 yaş üstü kişilerdir.
 • Bazı Hastalıklar; kalın bağırsak kanserini tetikler. Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı sahibi olan kişiler yüksek muhtemel kalın bağırsak kanserine yakalanır.
 • Sağlıksız Beslenme; ise kalın bağırsak kanserinin en büyük tetikleyicisidir. Çoğu zaman katı ve protein ağırlık beslenip, lif ve su açısından düşük besinleri tercih etmemek kalın bağırsaklarda polip oluşumuna neden olur.
 • Ailede kalın bağırsak kanseri varsa; kalın bağırsak kanseri şaşırtıcı olmaz. Çünkü yapılan araştırmalarda ailede var olan kanserin başka kişilerde de görüldüğü belirlenmiştir.
 • Daha önce kalın bağırsak kanseri geçirmiş olmak; durumunda ne yazık ki hastalığın tekrar etmesi de mümkündür. Çünkü uyuyan polipler kanser hücresine dönüşerek kişiye zarar verebilir.
 • Polipler; varlığında oldukça riskli bir duruma gelebilirsiniz. Eğer yapılan kolonoskopide polipleriniz varsa vakit kaybetmeden tedavi ettirin. Çünkü zamanlar kanser hücresine dönüşerek kalın bağırsak kanseri oluşumu sağlayacaktır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsak kanseri belli başlı belirtilere gösterilmesi halinde kolonoskopik görüntüleme yöntemi ile kontrol ediliyor. Kalın bağırsak kanseri belirtileri;

 • Bulantı,
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • Kabızlık,
 • Kusma,
 • Ani kilo kaybı,
 • Gaz,
 • Karın krampları,
 • Şişkinlik,
 • İnce ve sulu dışkılama,
 • Dışkıdan gelen kan,
 • İshal,
 • Kabızlık,
 • Bağırsakta sıkışma hissi,
 • Dışkının simsiyah olması,
 • Dışkı çapının değişmesi,
 • Dışkılama alışkanlığının değişmesi,

Kalın Bağırsak Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Yukarıda kalın bağırsak kanserinin belirtilerinden bahsettik. Bu belirtiler kalın bağırsak kanserinin habercisi de olabilir. Diğer yandan başka sindirim sistemi rahatsızlıklarının da habercisi olabilir. Bunu öğrenebilmek için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Hastaneler kalın bağırsak kanseri ile ilgili tanı koymak için bazı yöntemler kullanılıyor.

 • Gaita testi: Hastadan küçük miktarda dışkı alınır ve laboratuvar kan varlığı incelenir.
 • Radyolojik inceleme: Bilgisayarlı tomografi veya çift katlı kolon grafiği çekilir.
 • Laboratuvar İncelemesi: CEA tektiği yapılarak kişide kanser varlığı araştırılır.
 • Endoskopik inceleme: Kesin tanı için kullanılır. Rektoskopi, sigmaidoskopi, kolonoskopi ve biyopsi kullanılan endoskopik ineceleme yöntemleridir.

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalın bağırsak kanseri tedavisi kişinin kanser evresine göre değişiklik gösteriyor. Başlıca uygulanan 3 tedavi yöntemi vardır. Bunlar cerrahi (ameliyat), radyoterapi ve kemoterapidir. Hasta üzerinde yapılacak klinik çalışmalar ile hangi tedavi şeklinin uygun olacağına karar verilir ve buna göre tedaviye başlanır.

1. Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi yöntemi yani ameliyat ile kanserli polipleri çıkarma yöntemi kalın bağırsak kanserinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi tedavide kanserin sadece kolon kısmında olması gerekir. Eğer diğer organlara da sıçramış ise tek başına cerrahi yöntem yeterli olmaz. Cerrahi yöntemde kanserli polipler yakınındaki doku ile beraber alınır ve vücuttan çıkarılır. Ayrıca kanserli bölgedeki lenf bezleri ve kalın bağırsak iç dokusu da alınır. Eğer ameliyatlı yerde bir boşluk oluşur ise buraya cerrahi dikim uygulanır. Kişinin kanser evresine göre devam niteliğinde radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.

2. Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, ışın tedavisi ya da radyoterapi adları verilen bu tedavi yönteminde özel ışınlar kullanılarak kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Bu tedavi yönteminde iyonize ışın kullanılır. Bu ışın lokal olarak kanserli bölgeye uygulanır. Bu bölgede bulunan tüm kanser hücrelerini yakarak, yok etmeyi sağlar. Radyoterapi bazı hastalarda cerrahi tedavi öncesi polipleri küçültmek için veya ameliyat sonrasında ise kanserin nüks etme ihtimalini azaltmak için kullanılır.

3. Kemoterapi

Kemoterapi tedavi yöntemi her zaman başvurulan bir yöntem değildir. Kemoterapide anti-kanser özelliği bulunan ilaçlar ağız yolu ile veya damar yolu ile vücuda verilir. Vücuda alınan bu ilaçlar kana karışır ve dolaşım sisteminde ilerlemeye başlar. Önüne çıkan tüm kanser hücrelerini öldürmeye yönelik etkisi vardır. Kalın bağırsak kanserinin diğer organlara da sıçradığı durumlarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede lokal olarak değil büyük alanda bir tedavi uygulanmış olunur. Bazı durumlarda ameliyat öncesi uygulanan kemoterapiler hem poliplerin küçülmesini hem de kanserin yayılmasını önlemek için yapılır. Cerrahi işlem sonrasında uygulanan kemoterapide ise kanserin tekrar etme ihtimalini en az indirmek amaçlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.