Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalitesiz Güneş Gözlüklerinin Zararları

Uzun bir kış mevsiminin ardından yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneş gözlüğüne olan ihtiyaç daha da çok artmış durumda. Piyasada sahte olanlarına çok fazla rastlanan güneş gözlüklerine karşı göz doktorları insanları daima uyarmaktadırlar. Uzmanların ortak görüşü sahte bir güneş gözlüğü kullanmak yerine, hiç takmamanın daha mantıklı ve daha yararlı olduğu yönündedir.

Güneşten gelen yoğun ultraviyole ışınları, insan vücudunun en hassas ve en önemli organlarından biri olan gözün merceğine ve aynı zamanda retinasına da ciddi anlamda zarar vermektedir. Güneşin bu zararlı etkileri çocukların ve yetişkinlerin ilerleyen yaşlarında ortaya çıkabileceği kataraktı ve görme netliğini, kalitesini etkileyerek birçok göz hastalıklarına neden olabilir. Güneş gözlüğünü her yaşta güvenle kullanabilirsiniz, küçük çocukların da kullanması gerekmektedir. Birçok insan güneş gözlüğünün gereksiz olduğu düşünerek yaz aylarında takma gereği duymaz. Ama güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve uzun süre güneşe maruz kalmayı engellemek için güneş gözlüğü takmak gerekmektedir.

Güneş Gözlüğünde Bulunması Gereken Özellikler

image13-e1425494114922

Güneş gözlüğü kullanırken, gözlüğün camlarının mutlaka ultra viyola ışınlarını filtreleme gibi bir özelliği bulunması gerekmektedir. Güneş gözlüğü alırken ilk olarak buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarının en az yüzde doksan dokuzunu filtrelemesi gerekmektedir. Pahalı bir gözlük alma fikri tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır, bir güneş gözlüğünde dikkat edilmesi gereken birkaç faktörden birisi, ultra viyola ışınlarının çoğunu filtrelemesidir. Güneş gözlüğü bir aksesuar değildir, o amaçla kullanılması tamamen yanlıştır. Güneş gözlüğü bir sağlık malzemesi aracı olarak kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda güneşe direkt bakmak, gözün görme tabakasına çok ciddi zararlar vermektedir. Güneş gözlüğü sadece gözü ışıktan korumak için değildir. Güneş gözlüğü güneş ışınlarının zararlı ultraviyole etkisini önlemek amacı ile takılmalıdır. Güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarına karşı koruma filtresi olmaması durumunda, özellikle çok sıcak olan yaz aylarında, göz çok büyük bir zarar görmektedir. Tezgahlarda satılan, herhangi bir özelliği ve kalitesi olmayan güneş gözlüğünü özellikle tercih etmemeniz gerekmektedir. Çünkü bu tür hiçbir özelliği bulunmayan ve koruması olmayan güneş gözlüklerini, zararlı ultra viyola ışınları karşısında hiçbir etkisi bulunmayan tezgah ürünlerini almanız durumunda gözünüz ciddi anlamada olumsuz etkilenecektir. Güneş gözlüklerinin belirli bir standardı ve aynı zamanda kalite belgesinin de bulunması gerekmektedir. Özellikle katarakt ameliyatı olan bireylerin güneş gözlülüğü kullanmaları tercihten çok bir zorunluluk olmaktadır.

Kalitesiz Güneş Gözlüğü Kullanımı 

aynal-bayan-gzlk

Yaz aylarında özellikle sıcaklığın çok yüksek olması sebebi ile güneşin ultraviyole ışınları göz üzerinde katarakt ve aynı zamanda göz kuruluğu gibi birçok göz rahatsızlığına yol açmaktadır. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarının göz üzerinde herhangi olumsuz bir etkisinin olmamasını istiyorsanız mutlaka güneş gözlüğünüzü takmanız gerekmektedir. Güneş gözlüğü aynı zamanda belirli optiklerden alınmalıdır, tezgahlarda çok ucuz bir fiyata satılan güneş gözlüklerini asla tercih etmememiz gerekmektedir. Güneş gözlüğü seçiminde herhangi bir kriteri olmayan, güneş gözlüğünü zorunluluk yerine aksesuar olarak gören bireyler çok ucuz bir fiyata tezgarlardan almayı tercih etmektedirler. Aslında birçok bütçeye uygun güneş gözlüğü optiklerde bulunmaktadır ya da bir kere pahalı bir güneş gözlüğü alarak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Gözleri ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden sadece çok donanımlı ve gerçek güneş gözlükleriyle koruyabilirsiniz.

Sahte güneş gözlüğü; renginden dolayı göz bebeğinin çok fazla büyümesine ve aynı zamanda gözlerle ilgili birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca optikler dışında satılan sergilerdeki güneş gözlükleri camlarının kalitesiz olmasından dolayı ultraviyole ışınlarını engelleyememektedir. Bu da gözün tam odak noktasından içeri daha fazla zararlı ultraviyole ışınlarının girmesine neden olmaktadır. Bu tür zararlı ışınların göze girmesinden dolayı körlüğe kadar gidebilecek bir kalıcı hasar meydana gelebilir. Tezgahlarda ucuz bir fiyata satılan çoğu Uzak Doğu’da üretilen güneş gözlüklerinde hangi malzemenin kullanıldığı bilinmemektedir. Bu durum da insanların tezgahlarda satılan güneş gözlüğü almaması gerektiğinin bir göstergesidir. Güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği ve zararlı ultraviyole ışınlarının daha çok artması nedeni ile güneşli günlerde güneş gözlüğünü daha sık takmanız gerekmektedir. Güneşli havalarda, güneş gözlüğü takıyorsanız göz bebeğiniz daha fazla açılmaktadır. Bu nedenle gözünüz daha fazla ışığı içerisine alır. Eğer kullandığınız güneş gözlüğünün camları tamamen kalitesiz malzemeden üretilmişse, güneş gözlüğünüz zararlı ultra viyola ışınlarını gözünüzün içerisine alır ve daha fazla güneş ışını gözünüze girer. Bu çok sakıncalı bir durum olmakla beraber gözünüze görme kaybına kadar ciddi zararlar verebilir. Bu durumda hiç gözlük takmamak daha da iyi bir durumdur. Sahte güneş gözlüğü insan sağlığını çok ciddi anlamda tehdit eden bir araçtır.

Kalitesiz Güneş Gözlüklerinin Zararları ve Alınacak Önlemler

Yaz aylarında mutlaka kullanılması gereken güneş gözlüğünü seçerken birtakım faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş gözlüğünüzü seçerken yüzünüze iyi oturması, aynı zamanda yüz anatominize uyum sağlaması gerekmektedir. Özellikle kulaklara, burna baskı uygulamayan ve de gözlerinizin çoğunu kaplayan, örten bir güneş gözlüğü seçmeniz gerekmektedir. Güneş gözlüğünün aynı zamanda yukarıdan ya da yan taraflardan güneş ışığı almaması gerekmektedir. Alttan yansıyan ışınların geçişini de engellemesi gerekmektedir. Gözleriniz ve aynı zamanda yüzünüz için en doğru güneş gözlüğü seçimi yapmanız durumunda, gözleriniz güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmayacak ve güneşin zararlı etkilerinden maksimum düzeyde korunacaktır. Satın alacağınız güneş gözlüğünün estetik bir yönü de olması gerekmektedir. Takacağınız güneş gözlüğü yüzünüzün şekli ile uyum sağlamalı ve sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtması gerekmektedir. Mesela yuvarlak bir yüz şekline sahip iseniz, dikdörtgen ya da kare çerçeveli bir güneş gözlüğü seçmenizde fayda vardır, bu tercihiniz sizin yüzünüzün daha ince görünmesine yardımcı olacaktır.

gianluca-senese-53465_0x440

  • Güneş gözlüğünüzün ultra viyola korumalı ve polarize cam olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Güneş gözlüğü tercihlerinizde estetik bir görünüm yerine, ilk sırada göz sağlığınızı riske atmayacak olan bir güneş gözlüğü tercih etmeniz gerekmektedir. Güneş gözlüğünün tam koruma sağlayabilmesi için en az yüzde yetmiş ya da seksen ultraviyole ışınlarını süzen bir camdan üretilmiş olması gerekmektedir. Güneş gözlüğünün polarize camları, gözü rahatsız eden birtakım parlama ya da yansımaların yüzde doksan dokuzunu ortadan kaldırmaktadır. Yüzde yüz ultra viyola korumalı polarize güneş gözlükleri, gözlerinizi güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından korur ve aynı zamanda çok daha rahat bir net görüşe sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Modelini beğendiniz güneş gözlüklerinin taklidini kullanmayın. Ülkemize ithal edilen güneş gözlükleri için Sağlık bakanlığı onaylı sertifika zorunluluğu olması gerekmektedir. Sahte olmayan güneş gözlüklerinin ultraviyole ışınlarını göze geçirmediğine dair bir sertifikası vardır. Güneş gözlüğü tercih ederken bu sertifikayı soruşturmalı ve aynı zamanda sertifikası olmayan güneş gözlüklerini tercih etmemeniz gerekmektedir. Sahte gözlükler güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korumamaktadır ve ayrıca gözlerde yer alan göz bebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınlarını arttırmaktadır.
  • Güneş gözlüğü takamayan küçük çocuklar ya da bebekler için alınacak olan birtakım önlemler bulunmaktadır. Güneş ışınlarının dünyaya çok dik geldiği on ve beş saatleri arasında dışarı çıkmamak gerekir, eğer çıkmanız gerekiyorsa geniş ön siperi bulunan şapkaların kullanılması gerekmektedir.
  • Hava sıcaklığının çok artmış olduğu yaz günlerinde, dışarı çıktığınızda gözlerinizi kısmak, gözünüzü güneşten kaçırmak yerine göz doktorlarının tavsiyesine uyarak, yüz şeklinize göre bir güneş gözlüğü tercih edebilirsiniz. Hem sağlık açısından hem de estetik anlamda iyi görünmek için güneş gözlüğünüzü mutlaka optik mağazalarından tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bir göz doktorundan yardım alarak güneş gözlüğünüzü seçebilirsiniz.
  • Güneş gözlüğünüz gözleriniz için sıcak yaz günlerinde koruyucu kalkan vazifesi görür. Dünyaya gelen zararlı ultraviyole ışınlarının büyük bir kısmını atmosfer filtrelemesine rağmen güneş ışığında, gözlere zarar verecek derecede mor ötesi ya da kızıl ötesi ışınları bulunmaktadır. Ozon tabakasının günden güne incelmesi ile birlikte insanların cildine ve aynı zamanda gözüne zararlı ışınlar dünyaya daha fazla oranda ulaşmaktadır. Bu nedenle insanların gözleri ve aynı zamanda ciltleri çok fazla olumsuz etkilenmektedir.
  • Ultraviyole – B ışınları, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda insanların cildinde cilt yanıkları oluşturmaktadır. Ultra viyola- A ve aynı zamanda ultra viyola – B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından ciddi güneş ışınlarıdır. Bu zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmamak gerekmektedir. Güneş takamayacak kadar küçük olan bebekleri, çok sıcak saatlerin olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkarmamak gerekmektedir. kaliteli ve sertifikalı olan güneş gözlüklerinin camı ultra viyola ve IR ışınlarını çok yoğun bir şekilde emerek, gözlere zarar vermesini engellemektedir. Özellikle açık renge sahip olan bireyler, alerjik konjonktivit, gözlerin kuruması, retinitis pigmentoza ve aynı zamanda albinizm gibi göz hastalıklara yakalanabilir. Güneş gözlüğünün takılmaması durumunda gözlerde yer alan kornea tabakasında kuruluk, kaşıntı, batma, yanma, ağrı ya da kanlanma gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.