Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gönül Rahatlığıyla Yiyebileceğiniz Kalorisi Düşük Gece Atıştırmalıkları

Ah o gece atıştırmalıkları yok mu ah! Bütün diyetlerin katili onlar işte.

Evet, hepimiz böyle düşünüyoruz ama gerçekten de böyle mi? Yani diyetlerimizin katili o bol kalorili gece atıştırmalıkları mı yoksa atıştırmayı bilmeyen bizler miyiz?

Şimdi bir kere şu konuda anlaşmak gerekiyor; insanız ve acıkırız. Yani gece de acıkırız. Gece acıkmayacağız diye bir kural yok. Ya da bizler gece acıkıyoruz diye üretim hatası değiliz. Sonuçta vücudumuzun gurul gurul alarmları da çalmaya başlamış. Evet efendim, işte bu noktada saat kaç olursa olsun bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir şeyler yemeniz sorun değil, o yediğiniz bir şeylerin neler olduğu önemli. Yani gecenin bir yarısı karnınız deli gibi acıktığında mutsuz mutsuz yatağa gitmek bizce hem psikolojinize hem de genel vücut sağlığınıza pek de iyi gelmez. Tek yapmanız gereken şey, sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmek. Öyle pastalar, börekler, çekirdekler, kekler, cipsler değil de daha masum atıştırmalıklara yönelmek. Aynı zamanda ne yerseniz yiyin, onu yedikten 1 ya da 2 saat sonra yatmalısınız en erken. Hemen yatarsanız, üzgünüz; siz kuralı baştan bozmuş oluyorsunuz.

Sözün özü; bu yazımızda size gece gece yemenin de çok keyifli olduğu gece yarısı sağlıklı atıştırmalıklarından bahsedeceğiz.

Fakat önce son uyarılarımızı da yapmak isteriz: Gece yediğiniz gıdaların vücudunuzda kiloya dönme ihtimalleri çok yüksek. Yani bu gerçeğe bir şey yapamayız ancak eğer geceleri belirli bir saatten sonra özellikle düşük kalorili besinleri tüketmeye dikkat ederseniz bu problemi de ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca kilonun da ötesinde şeyler var. Eğer mideniz doluyken yatağa girerseniz uyku kaliteniz büyük ölçüde bozulacaktır. Ancak aç karnına mide gurultuları eşliğinde uyumak da uyku kalitesini bozabilir. O yüzden o gurultuları biraz bastırmak için hafif ve sağlıklı atıştırmaları tüketebilirsiniz. Mideyi kandırmak gerçekten de çok kolay.

1. Beyaz Peynir

Eğer süte ya da çeşitli süt ürünlerine karşı bir alerjiniz bulunmuyorsa gece atıştırmalığı olarak 2 dilim kadar az yağlı beyaz peyniri önerebiliriz. Aynı zamanda peynirin içindeki triptofan uykunuzun da kalitesini büyük oranda arttıracak bir madde. Bunun yanı sıra orta kalınlıkta kesilmiş 2 dilim kadar az yağlı beyaz peynirin kalorisi 107 kalori. Ancak içinde 14,5 gram protein, 352 mg lalsiyum, 4.5 gram yağ, 0 gram karbonhidrat ve 58 mg A vitamini bulunuyor.

2. Hindi Füme

Elbette işlenmiş ürünleri çok fazla tüketmeyi tavsiye etmiyoruz. Her zaman en doğal en saf halde olan yiyecekleri tüketmekte fayda var. Ama bazılarının tadı da o kadar lezzetli ki. Üstelik gece atıştırmalığı olarak da şahane oluyorlar. Hatta gece atıştırmalığı olarak hindi fümeyi 5 dilim kadar tüketmek mümkün. Özellikle içinde bol miktarda protein bulunuyor. Fakat besin değeri hakkında net bir şey söylemek çok zor. Çünkü hindi fümelerin besin değerleri markaya göre değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle hindi füme seçerken bu besin değerlerine iyice bakmak ve öyle karar vermek de gerekiyor.

Benzer şekilde hindinin yatıştırıcı bir özelliği de var aslında. Yani gece hindi füme yiyerek hem açlığınızı bastırabilirsiniz hem de çok güzel bir uyku çekebilirsiniz. Ancak önceden söylemekte fayda var. Et aslında sindirilmesi zor bir yiyecek. Bu yüzden sindirim uzun süreceği için uyku kalitenizde bir düşme yaşamanız da mümkün. 5 dilim kadar ince hindi fümenin 86 kalorisi var. Hindi fümenin içinde de 13.5 gram protein ve 3,8 gram yağ bulunuyor.

3. Elma

Elma diyetlerin zaten vazgeçilmez meyvesi. O zaman niye gece atıştırmalığı olarak da tüketilmesin ki? Üstelik bu şahane meyve lif ve C vitamini bakımından da bir hayli zengin. Hatta gece elma yediğinizde anında kendinizi tok hissedeceğinizi söyleyebiliriz. 1 tane elma yaklaşık 72 kaloriye karşılık geliyor. Ancak bir adet elmanın içinde 15.8 gram karbonhidrat, 0.6 gram yağ, 0.5 gram protein ve 198 mg potasyum bulunuyor.

4. Muz

Muzun içinde ise çok fazla triptofan bulunuyor. Yani bu sayede muz yediğiniz anda kendinizde bir rahatlatma, gevşeme ve uyku isteği hissetmeye başlıyorsunuz. Benzer şekilde içinde bol miktarda lif de bulunuyor. Yani hem karnınız tok olacak hem de şahane bir uyku çekeceksiniz. İnsan daha başka ne ister ki? Bir adet muz 99 kalori kadar. Ancak içinde 22 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0.2 gram yağ ve 407 mg potasyum bulunuyor.

5. Muzlu Yoğurt

Eğer sürekli muz yemekten sıkılırsanız muzu çok daha keyifli bir gece atıştırmalığına dönüştürebilirsiniz. Ancak burada kastettiğimiz kesinlikte marketlerdeki hazır muzlu yoğurtlar değil. Onlardan mümkün mertebe uzak durun hatta. Sizin yapacağınız da çok basit. Bir kase yoğurdun içine yarım muzu doğrayın. Sonra da iyice karıştırıp bir güzel afiyetle yiyin. Bu müthiş atıştırmalık 120 kalori. Ancak içinde 18 gram karbonhidrat, 9 gram protein, 0.3 gram yağ, 284 mg kalsiyum ve 536 mg potasyum bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.