Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısının Nedenleri?

Kalp ağrısının en büyük nedenlerinden biri kalp krizi ya da kalp spazmı diyebiliriz. Kalp krizinde kalbe kan pompalayan damarların kan pıhtısı ya da başka nedenlerden kaynaklı şekilde tıkanması ile kalbin yeterli seviyede kan ve oksijen alamaması kalp krizini tetikliyor. Kalp krizi sırasında nefeste daralma, mide ağrısı, bulantısı, kusma gibi belirtilerin yanında en bilindik olanı da şiddetli kalp ağrısıdır. Fakat kalp ağrısı genel olarak kalbe bağlı rahatsızlıklardan ötürü meydana gelse de kalp haricindeki çeşitli durumlarda kalp ağrısını tetikleyebilir. Kalp ağrısının nedenini anlayabilmek için süresi, şiddeti ve türü son derece önemli. Bu sebeple kalp ağrısı çekiyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz ve neden kaynaklı olduğunu ileride kaynaklanacak diğer durumları engellemek adına öğrenmelisiniz.

Öncelikle göğüs (kalp) ağrısı ile meme ağrısının birbiriyle karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü göğüs kalp ağrısı daha çok göğüs kafesi altında, kemik ve kaslardan başlayarak akciğerler, yemek borusu, kalp ve bu kısımda bulunan diğer organlarda meydana gelen herhangi bir sorun sonrasında ortaya çıkabilir. Kalp ağrısının nedenlerinden 5 tanesini ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağız.

1. Akciğer Hastalıkları Kalp Ağrılarına Sebep Olur

Yazının başında da belirtildiği gibi kalp ağrıları yalnızca kalp ile ilgili sorunlarda ortaya çıkmaz. Acil şekilde hastaneye başvuran hastaların yalnızca yüzde otuzluk bir kısmına kalp krizi teşhisi konuyor. Diğer yüzdelik kesimlerin başında akciğer hastalıkları geliyor. Bu hastalıklardan bazıları akciğer, göğüs zarı iltihabi, astım ve zatürre şeklinde sayılabilir. Göğüs zarı iltihabı hastalığında öksürme ile birlikte kalp de şiddetli ağrı meydana gelir ve enfeksiyon, akciğerlerde hava ya da gaz birikmesine bağlı olarak görülür. Kalp ağrınızın nedeninin doğru şekilde belirlenebilmesi için kesinlikle bir doktora görünülmelidir.

2. Mide Rahatsızlıkları

Aynı şekilde kalp ağrılarınız akciğerlerinizdeki rahatsızlıklardan dolayı oluşabileceği gibi midenizdeki sorunlardan kaynaklı da olabilir. Özellikle ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklar kalp ağrısı şeklinde de belirtiler gösterebilir. Özellikle reflü ile yükselen mide asidi yemek borusunun aşırı hassaslaşmasına yol açabilir. Yemek borusunun kasılması, yemek borusunda çatlaklar meydana gelmesi gibi durumlarda şiddetli kalp ağrıları meydana gelebilir. Yine aynı şekilde kalbinizdeki ağrının sebebinin belirlenmesi  ve uygun tedavi için zamanında doktora görünmelisiniz.

3. Kaburgalarda Meydana Gelen Sorunlar

Kaburgalarda dış etmenlerden meydana gelen kırılma ve çatlamalar sonucunda kalp ağrısı oluşabilir. Özellikle kaburga çatlağının oluşması için dış etmenlere (darbe, düşme, çarpa) gibi etmenler gerekir. Bu nedenlere bağlı olarak göğüs-kalpte şiddetli ağrı ve nefes darlığı meydana gelebilir. Aynı zamanda ileri yaşlarda çok küçük çarpmalarda ve hatta şiddetli öksürme ya da hapşırma esnasında da kaburgalarda çatlak ya da kırık oluşabilir. Göğüs- kalp ağrısı hemen ortaya çıkmayabilir birkaç gün sonra şiddetlenebilir. Bu nedenle acil bir şekilde hastaneye giderek röntgen çekilmesi gerekir. Bazı röntgenlerde tüm hasar görülmeyebilir fakat organlara verilecek zararın ortadan kaldırılması için hastanın takip edilmesi gerekir.

3. Göğüsteki Sinir Sıkışmaları

Kalp ağrısının bir diğer nedeni de özellikle göğüs bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları diyebiliriz. Sinir sıkışmasına herhangi bir ters harekette kasların zorlanması, darbeler ya da aşırı ağırlıkla yapılan spor çalışmaları neden olur. Bu sinir sıkışmaları göğüste şiddetli ağrı ile kendini gösterebilir. Kalp ağrınızın sebebi fiziksel muayene veya elektromiyografi denilen aletle yapılan testle belirlenebilir sinir sıkışması olduğu ortaya çıkabilir. İlaç tedavisi uygulansa da belirli durumlarda cerrahi müdahale de gerektirir.

4. Eklemlerde Oluşan Rahatsızlıklar

Tıp dilinde costochondritis olarak bilinen eklem iltihabı kalp ağrısına neden olabilir. Genellikle göğüste kaburga ve göğüs kemiği arasındaki eklemde meydana gelir ve kalpte bıçak saplanmasına benzer şiddetli ağrı doğurabilir. Kalp ağrınızın eklem iltihabından kaynaklandığının belirlenebilmesi ve en doğru tedavi için acilen doktora görünmeniz gerekir.

5. Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıklarının en bilindik belirtisi kalp ağrısıdır. Kalp ağrısı haricinde diş, çene, kol, sırt, karın ağrısı şeklinde de kendini gösteren kalp rahatsızlıkları bulunsa da kalp ağrısı en belirleyici olanı diyebiliriz. Kalp spazmı, kalp krizi, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, kalp yetmezliği, kalp kapakçığında meydana gelen rahatsızlıklar kalp ağrısı belirtisini doğurur.

Kalp krizinde kalbe giden önemli damarların, kan pıhtısı ya da plaklar sebebiyle tıkanması sonucu kalp kaslarının ölmesi durumu oluşur. Böylece görevini düzgün bir şekilde yerine getiremeyen kalpte şiddetli ağrılar meydana gelir.

Bir diğer kalp rahatsızlığı olan kalp kası iltihabı kalp krizine benzer özellikler taşır. Kalp damarlarında tıkanmalar olmasa da aynı şekilde aşırı kalp ağrısı ile kendini belli edebilir.
Kalp zarı iltihabı ise kalbi saran zarın enfeksiyona bağlı iltihap toplaması şeklinde görülür ve en belirgin belirtisi kalp ağrısıdır. İltihabın yayılmasına bağlı olarak kalp ağrısı da artıp azalabilir.

Tıp dilinde hipertrofik kardiyomiyopati olarak bilinen kalp yetmezliği de sıkça duyduğumuz kalp rahatsızlıklarından biri diyebiliriz. Kalp yetmezliği, kalp kaslarının kalınlaşması ile birlikte kalbin pompa görevini yerine getirememesi şeklinde açıklanabilir. En bilindik belirtisi de kalp ağrısı olarak görülür.

Son olarak kalp rahatsızlıklarından tıp dilinde mitral kapak prolapsusu olarak bilinen kalp kapakçığı hastalığından bahsedelim. Mitral kapak prolapsusu, kalpte bulunan sol kulakçık ve sol karıncığın tam ortasında bulunan kalp kapakçığının işlevini yitirmesi ile ortaya çıkar. Kalp kapakçıklarında meydana gelen rahatsızlıklarında baş belirtisi kalp ağrısı olabilir. Yukarıda anlatıldığı gibi kalp hastalıklarının yanı sıra kalp ağrısına neden olan birçok rahatsızlık olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden kalp ağrılarınızın nedenini doğru bir şekilde öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurmalı ve gerekli tedavinizi aksatmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.