Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Ağrısı

İnsan vücudunda yer alan en önemli ve en hassas organlardan biri arasında bulunan kalbin yapısında dört odacık bulunmaktadır. Aynı zamanda kalbin kontrolü sinirler tarafından sağlanmaktadır. Kalp insan vücudunda bir pompa gibi tüm vücuda kan pompalama ve hücrelerin kan ihtiyacını tamamen karşılama gibi bir işleve sahiptir. Bu nedenle çok hassas bir organ olan kalbin her türlü şikayetinde mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir. Kalp ve göğüs bölgesinde yer alan birtakım ağrılarda ilk olarak akla kalp krizi gelmektedir. Uzman doktorların yapmış olduğu araştırmalara göre, göğüs ağrısı şikayeti olan bireylerin yaklaşık olarak yüzde yirmi beşindeki ağrıların kalple bir ilgisi olmadığı kanıtlanmıştır. Göğüste ağrının farklı sebepleri de bulunmaktadır, bu sebepler ise, kaburga incinmeleri, göğüs bölgesinde yer alan sinirlerin sıkışması, akciğer hastalıkları, yemek borusu problemleri ve kas sorunları gibi kalp ağrısıyla bir ilgisi yoktur. Kalp bölgesinde oluşan ağrılar olsa bile kalple bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu tür hastalıkların bazıları hayati ve ciddi bir öneme sahip olabilir ama bazıları ise basit bir tedavi yöntemi ile iyileşebilir.

Kalp Ağrısı Neden Olur?

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından biri olan kalp ağrısı stresli ve düzensiz bir hayat, aşırı çaba sarf etme, yorgunluk, sinir bozukluğu, doğuştan ortaya çıkan kalp hastalıkları ve aynı zamanda şiddetli romatizma gibi hastalıklar sonucunda kalpte şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. İnsan vücudun sindirim sistemine ait olan birtakım bozukluklarda, göğüs kafesine bağlı olarak görev yapan kaslar, sinirler, bağlar ve aynı zamanda benzer bazı yapılarda ortaya çıkan göğüste ağrı oluşabilir. Bu tür ağrılar kalp ağrısı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda yaşlı ve şeker hastası olan bireylerde, kalp ağrısı da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kalbi beslenme gibi bir işleve sahip olan koroner damarlarda ortaya çıkan kolesterol sebebi ile ortaya çıkan bazı tıkanıklıklar ve sertleşme de aynı zamanda kalp ağrılarını da tetiklemektedir. Bu tür ağrılara enfarktüs adı verilmektedir ve göğüs duvarının sıkıştırılması sonucunda ortaya çıkan bir ağrıdır. Enfarktüs adı verilen bu ağrı sonrasında kalpte yer alan kalp hücreleri geriye dönmez ve ölmeye başlar. Altı ya da on iki saat içerisinde o alanda yer alan tüm hücreler ölmektedir.

Kalp ağrısının ortaya çıkmasının en önemli sebebi ise kalbe giden kan oranının azalmasıdır. Kalbe giden kan oranının azalması sonucunda kalp yeteri kadar beslenemeyecek ve aynı zamanda oksijensiz kalacaktır. Bu durumda birey hareket halindeyse, hemen durması ve dinlenmesi gerekmektedir. Genel olarak bir süre dinlendikten sonra kalp ağrısı yok olmaktadır. Kalp ağrısı kısa bir süre sonra geçmez ise, mutlaka bir hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Kalp ağrısına neden olan kalp hastalıklarında koroner damar hastalıklarının yanında, aynı zamanda kalp kapağı hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Kalp kapağı hastalıklarının en büyük sebebi ise akut eklem romatizmasıdır. Eklem romatizmaları hastalığının en önemli belirtisi ise eklemlerde ortaya çıkan iltihaptır. Bunun yanı sıra eklem yerlerinde kızarma, ağrı, şişme ve ateş gibi belirtileri de bulunmaktadır. Bu hastalığı en çok etkilediği organ ise kalptir.

İnsan vücudunda yer alan yemek borusunun aşırı derecede hassas olması, yemek borusunda ortaya çıkan kasılmalar, yemek borusu çatlakları, peptik ülser, asit reflü ve aynı zamanda safra kesesi rahatsızlıkları da kalp ağrısına neden olmaktadır. Kalp ya da göğüs ağrısı, kaburga incinmesi, göğüs bölgesinde kasların aşırı derecede zorlanması, yırtılması ortaya çıkmaktadır.

Kalp ağrısı ve aynı zamanda göğüs ağrısının birçok farklı sebebi olmaktadır. Bu ağrılar sık sık tekrar ediyorsa ve çok şiddetliyse mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Kalp ağrısı yaşadığınız anda hiç paniklemeden ve vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Kalp Ağrısı Tedavisi

Kalp ağrısı, basit bir gaz sancısından, hayati tehlikesi olan kalp krizi, kalpten çıkan tüm vücuda kanı taşıyan aort damarındaki yırtılmaya kadar çok çeşitli nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalp ağrısı büyük bir çaba sonucunda oluşmaktadır ve bu ağrı iki dakikadan daha uzun bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Kalp ağrısı ilk olarak sol koldan başlayarak yayılmaktadır. Kalp ağrısının bir kısmı kalp zarı hastalıklarıyla da ilgili olabilir. Kalp ağrısının bir kısmı devamlı olmaktadır. Aynı zamanda kalp ağrısı nefes alıp vermekte ya da kalp hareketleri ile artmaktadır. Genel olarak kalp ağrısı ateş, nefes darlığı ve çarpıntı ile ortaya çıkabilir. Kalp ağrısı bir kalp krizi, kas adalesi iltihabı, kalp zarı iltihabı ya da kalp kapakçığı gibi ciddi hastalıklarının da habercisi olma riski bulunmaktadır. Kalp ağrısının kısa süreli ya da uzun süreli olmasına aldırmadan mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Kalp ağrısının asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp ağrısının nedeni eğer kalp hastalıklarının bir belirtisi ise doktora başvurarak, doktorun tavsiye ettiği ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Eğer doktor diyet tavsiye ettiyse buna mutlaka uymanız gerekmektedir. Kalp ağrısı hastasına sahip olan bireylerin hayati bir tehlikesi varsa hemen kalp ameliyatı ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Açık kalp ameliyatı, genel olarak kalp kapakçığında, kalp odacıkları tedavisinde, doğuştan gelen kalp bozukluklarının düzeltilmesi ve aynı zamanda ağır kalp damar hastalığının tedavisinde doktor tarafından gerekli görülmektedir. Kalp ameliyatından sonra yapılması gereken günlük bakımı, yemesi gereken yemekler ve doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu durumlarda hasta kendine düzenli bir bakım sağlamazsa, kalp ağrısı tekrar ortaya çıkar ve kalp ameliyatı ikinci kez oluşabilir. Bu durum da hayati tehlikeler ortaya çıkmaktadır.

Kalp Ağrısından Korunma Yolları

Kalp ağrısı farklı sebepler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ancak kalp ağrısını engellemek için birtakım yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kalp hastalıklarına en önemli sebebi çok sinire sahip olmaktır. İlk olarak çok fazla sinirlenmemeniz gerekmektedir, sinirlenmemek için terapi alabilirsiniz ya da sakinleştirici birtakım yöntemler uygulayabilirsiniz. Sigara içiyorsanız, mutlaka bırakmanız gerekmektedir. Çünkü sigara tüm insan vücudu için çok zararlı ve çok tehlikelidir. Normal zamanlardaki kilonuza dikkat ederek, çok kilo almamaya çalışın. Kalbinizi zorlayıcı fiziksel aktivitelerde bulunmayın. Koşmamaya çalışın, acele etmeden yürüyün. Her gün bir önceki güne göre daha sağlıklı beslenmeye çalışın ve aynı zamanda kabız olmamaya dikkat edin. Çürük dişleriniz varsa bunları mutlaka tedavi ettirin. Çok fazla protein ağırlıklı beslenmeyin, yağlı sığır eti ya da koyun etini küçük porsiyonlar halinde tüketmeye çalışın. Konserve, pastırma, salam, peynir, turşu, balık ve çikolata gibi işlenmiş besinleri olabildiğince azaltmanız gerekmektedir. Aynı zamanda yemeklere konulan tuzu da azaltmanız gerekmektedir. Genel olarak taze sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. İnsan vücudunun en hassas organlarından biri olan kalbi korumak için her gün düzenli olarak kalsiyum açısından yoğurt yemeniz gerekmektedir. Margarin yerine zeytinyağı ya da tereyağı kullanmanız çok doğru bir tercih olacaktır. Az da olsa her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekmektedir. İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organı olan kalbe çok iyi bakmak gerekmektedir. Kalbin asla yorulmaması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.