Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Çarpıntısı

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalbin sürekli çalıştığını, nasıl attığını genel olarak hissetmeyiz ama kalp göğüs, karın bölgesinde, hızı, gücü ya da düzenli atışını belirgin bir şekilde olduğunu fark ederiz. Kalp atışının hızı, gücü ve aynı zamanda düzensiz olması durumunda kalp çarpıntısı durumu ortaya çıkmaktadır. Kalp çarpıntısı genel olarak çok fazla kişinin şikayetçi olduğu bir durum olmaktadır. Bu durum aslında ciddi bir hastalığınız olduğu anlamına gelmemektedir. Ama yine de farklı bir belirti hissettiğiniz zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda kalp çarpıntısı psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kalp çarpıntısı yanlış ve düzensiz beslenme sonucunda ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise kahvenin çok fazla içilmesi sonucunda kalp çarpıntısı oluşabilir. Psikolojik nedenlerin yanı sıra, kalp çarpıntısı aynı zamanda kalbin kendisinden ya da herhangi bir kalp hastalığından kaynaklanmaktadır. Göz kararması, göğüste meydana gelen sıkışma, halsizlik, nefes almada zorlanma ve aynı zamanda baş dönmesi gibi birtakım belirtiler de bulunmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısının birtakım nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler ise,

  • Psikolojik Nedenler

Kalp çarpıntısının sebepleri arasında yer alan psikolojik faktörler de bulunmaktadır. Kalp çarpıntısı yaşayan insanlar fenalık geçiriyor gibi bir duyguya kapılır ve aynı zamanda derin bir şekilde nefes alıp, verme zorunluluğu hisseder. Bu duruma endişe ve korku da eklenmektedir. Kalp çarpıntısı bazen bu sebeplere bağlı olarak uzun sürmektedir. İnsan vücudunun temel yapı taşı olan beyin, fiziksel stresle, psikolojik stres arasında farkı ayırt edemeyebilir, bu tür durumlarda bireyin yaşadığı stres de kalbe yansımaktadır. İnsan vücudunu fiziksel bir tehlikeye hazırlar gibi, aynı zamanda beyin kalp atışlarını da hızlandırmaktadır. Ev ya da işle ilgili birtakım sorunları olan kişilere kalp çarpıntısı olarak geri dönmektedir. Stres sadece olumsuz olayların canını sıkması olarak algılamayın, ani korku, kaygı, şaşkınlık gibi durumlarda da vücut adrenalin hormonunu salgılayarak, kalp atışların hızlanmasına neden olmaktadır. Psikolojik hastalıklar arasında yer alan panik atak rahatsızlığı olan bireylerde de genel olarak kalp çarpıntısı şikayeti görülmektedir. Panik atak hastaları ise kalp hastalığı ile bu durumu karıştırırlar.

  • Kalp Ritmi Bozukluğu (Aritmi)

Kalp çarpıntısı gibi bir rahatsızlığın nedenleri arasında kalp ritim bozukluğu da yer almaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir nabzın atış sayısı dakikada elli ya da yüz kere olmaktadır. Kalp ritim bozukluğunda ise, kalp atış sayısı çok fazla, çok hızlı, yavaş ya da düzensiz bir ritim şeklinde gerçekleşmektedir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığına en çok kalp ve damar hastalıkları neden olmaktadır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında aynı zamanda sigara, alkol ve stres de nedenler arasında yer almaktadır.

  • Fiziksel Aktivite

Çok fazla güç harcamayı gerektiren ve fazla enerji harcatan birtakım spor aktiviteleri sonrasında da kalp çarpıntısı ortaya çıkmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşama alışkın olan insanlar, hızlı bir şekilde merdiven, yokuş çıkanlar kalp çarpıntısı ile karşılaşabilirler. Bu nedenle spor yaparken kendi vücudunuza uygun hareketleri, orta ritimde yapmaya gayret edin.

  • İlaçlar

Birtakım hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da aynı zamanda kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Özellikle alerji, grip, tansiyon, astım, diyet ya da kalp ilaçlarının yanı sıra bazı bitkisel ürünler de kalp çarpıntısına neden olmaktadır.

  • Kafein ve Nikotin

Birtakım içeceklerin çok fazla tüketilmesi sonucunda kalp çarpıntısı ortaya çıkmaktadır. Özellikle çay, kahve, kola gibi kafein oranı yüksek olan içecekler, sigara ya da enerji içecekleri fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Bazı kişiler kahve ya da çay çok içtiklerinde kalp çarpıntısı ortaya çıkabilir. Özellikle de enerji içeceklerinin, alkolle birlikte tüketilmesi çok sakıncalıdır, ciddi rahatsızlıklara hatta kalp krizine bile neden olabilir.

  • Tiroit Bezinin Fazla Çalışması ve Büyümesi

Hiper tiroit ya da zehirli guatr adı verilen rahatsızlıklarda tiroit bezi, tiroit hormonunu çok fazla oranda üretmektedir. Bu durumda sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, hızlı kilo verme, terleme ve aynı zamanda kalp çarpıntısı ortaya çıkmaktadır. Bu hormon ise insan vücudunda yer alan her hücrenin oksijen ve enerji kullanımının kontrolünü sağlamaktadır. Metabolizma dengesini sağlama işlevine sahip olan tiroit hormonu sinir sistemi, mide ve kalp gibi organların çoğunu etkilemektedir. İnsan vücudunda yer alan tiroit hormonu fazla ise, buna bağlı olarak hücrelere ulaşan oksijen ve enerji de artacaktır. Bu durumda kalbin daha hızlı atmasına ve daha sonrasında da kalp çarpıntısına neden olmaktadır.

  • Kansızlık (Anemi)

Kansızlık gibi bir rahatsızlığı olan bireylerin kırmızı kan hücreleri sağlıksız bir formda yer almaktadır. Kırmızı kan hücreleri, dokulara yeterli miktarda oksijen ulaştıramamaktadır. Bu nedenle kansızlık sorunu olan insanların vücudundaki doku ve aynı zamanda hücrelerin oksijen oranı eksiktir. Kalp, dokulara daha fazla kırmızı kan hücresi pompalamak ve dokulara daha fazla oksijen gitmesi için daha fazla çalışarak, hızlanır. Bu durum da kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Kalp dokulara daha fazla oksijen pompalamak için uğraşsa da, sağlıklı alyuvarlar olmadan dokulara daha fazla oksijen ulaşamaz.

  • Hipoglisemi

Hipoglisemi hastalığı, insanların kan şekeri normal değerlerinin çok altına düşmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum sanılanın aksine bir hastalık değildir. Kan şekeri değerinin düşmesi durumunda, kişiler belirli bir süre kalp çarpıntısı yaşarlar. Titreme, solukluk ya da terleme gibi diğer belirtileri de bulunmaktadır. Hipoglesimi rahatsızlığı diyabetin bir belirtisi olabilir ama aynı zamanda stres, yetersiz beslenme, yorgunluk nedeniyle de ortaya çıkabilir.

  • Hamilelik

Dokuz ay gibi uzun bir süre yaşanan hamilelik döneminde ortaya çıkan çarpıntılar genel olarak normal kabul edilmektedir. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte kalp çarpıntısı tamamen son bulmaktadır. Menopoz ya da regl dönemlerinde de kalp çarpıntısı ortaya çıkabilir.

  • Paroksismal Taşikardi

Bu rahatsızlık sırasında kalp aniden hızlı hızlı çarpmaya başlar ve birkaç dakika süre sonra kalp çarpıntısı sona erer. Kalp çarpıntısının herhangi bir nedene bağlı olmaksızın, aninden başlaması ve son bulması bu şikayetin, diğer hastalıklardan ayrıcı bir özelliğidir. Kalp çarpıntısı, kalp ritminin çok hızlı olması ve bunun rahatsız edici bir şekilde hissedilmesi durumudur. Kalp çarpıntısı aynı zamanda, daha güçlü, kuvvetli ve hızlı attığını kolay bir şekilde hissedebilirsiniz. Kalp çarpıntısı sık sık hissedilmektedir. Kalp çarpıntısının kendisi başlı başına bir hastalık değildir, önemli olan çarpıntının neden olduğunu öğrenmektir.

Kalp çarpıntısının diğer nedenleri ise, egzersiz, stres, endişe, korku, çok sık içilen sigara ya da puro, hızlı ve çok fazla alkol içilmesi, fazla miktarda içilen kahve, kola ya da çay, diyet hapları, depresyon haplarının kullanımı, kadınlarda menopoz öncesi dönem, vitamin eksikliği, sevinç, korku, uzun süreli çalışmalar ve düşük kan şekeridir.

Kalp Çarpıntısının Belirtileri

 

Kalp çarpıntısının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler görülmesiyle birlikte, rahatsızlığı teşhis ederken yardımcı olmaktadır. Kalp çarpıntısının belirtileri ise, göğüste dolgunluk, düzensiz kalp ritmi ya da kalbin teklemesi gibidir. Kalp çarpıntısı sırasında bazı durumlarda baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, cilt renginin solması, bazen göğüs ağrısı ya da sıkışması gibi belirtiler de yaşanmaktadır. Bu belirtiler, insan vücudundaki en önemli organlar arasında yer alan kalbin, geçici bir süre bedenin ihtiyacı olan kanın dokulara ulaştırılamadığı anlamına gelmektedir. Kalp çarpıntısı genel olarak kalp için EKG çekilir ve aynı zamanda birtakım tahliller yapılmaktadır. Bazı durumlarda efor testi de yapılarak, kalp damarlarında herhangi bir sorun olup olmadığının kontrolünü sağlamaktadır.

Kalp Çarpıntısının Tedavisi

Kalp çarpıntısının sebebine bağlı olarak tedavisi de değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda kalp normal bir şekilde işlevini yerine getirdiği için tedaviye gerek duyulmaz ama kalp çarpıntısı rahatsızlığında kullanılması gereken ilaçları, doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Kalp çarpıntısı eğer farklı bir organ ya da dokudan kaynaklanıyorsa, bunun nedeni araştırılır. Kalp çarpıntısının nedenine göre, doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Kalp çarpıntısı azaltmak için sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Aynı şekilde alkol kullanımını tamamen bırakmanız gerekmektedir. Fazla kilonuz varsa, normal bir kiloya ulaşıncaya kadar diyet ve spor yapmalısınız. Düzenli bir şekilde her gün spor ya da egzersiz yapmanız gerekmektedir. Hayatınızdaki stresi ve endişeyi tamamen çıkarın. Bu tür uyarıları dikkate aldığınız zaman kalp çarpıntınız azalacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.