Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Yiyecekler

Sağlıklı bir insanın kalbi günde 100.000 kez atar ve çoğu zaman hiç farkedilmez. Bu atışlardan çok küçük bir kısmının bile rahatsız edici şekilde hissedilmesi “kalp çarpıntısı” olarak tanımlanır. Tekrarlayan ve yaşamı olumsuz etkileyen kalp çarpıntısı, altta yatan sebepler bakımından mutlaka araştırılması gereken bir şikayettir. Çok sık rastlanan bu rahatsızlık tek başına bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmez. Çoğu zaman kalpteki sıradan bir elektriksel kasılmadan ortaya çıkan bu kasılmalar, beraberinde göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma da varsa önemli bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Bu durumda mutlaka bir kardiyoloğa görünmek gerekir. Çarpıntı her zaman kalple ilgili bir hastalığa da işaret etmez. Tiroid bezine bağlı hastalıklar, kansızlık hatta grip gibi ateşli hastalıklar ve bazı psikiyatrik bozuklukların da bir belirtisi olabilir. Öte yandan bu hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da, kalple ilgili bir sorun olmaksızın çarpıntıya sebep olabilirler.

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Yiyecekler

Doktor tarafından başka bir sebebe bağlı olmadığı ortaya konduktan sonra, rahatlatıcı, kan akışını artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı bitkiler ve baharatlarla rahatlama sağlanabilir. Sigaradan uzak durmak gerektiğini artık söylemeye gerek yok. Alkollü içeceklerin, kafein içeren enerji içeceklerinin, kahvenin tüketimini kısıtlamak da rahatlama sağlayacaktır.

1. Aslankuyruğu Otu

Motherwort

Latince adı olan Leonurus Cardiaca, kalp anlamına gelen bitkinin, çok eski çağlardan beri kalp sağlığıyla ilgili alanlarda kullanıldığını biliyoruz. Sinirsel kalp hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, tiroid bezinin aşırı salgı üretmesi, uykusuzluk, menopoza bağlı olmayan adet düzensizlikleri, astım, gerginlik gibi rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkisi vardır. Hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Toprak üstünde kalan çiçekli dalları ve yaprakları, direk güneş ışığına maruz bırakılmadan kurutulur ve rutubetsiz ortamlarda saklanır. Bu şekliyle çay şeklinde demlenerek kullanılır. Acı bir tadı vardır.

2. Kuşkonmaz

kuskonmaz_80

İçeriğindeki folik asit, kalp-damar sistemi için çok gerekli bir maddedir. Damar tıkanıklıklarının en önemli sebeplerinden biri homosistein adlı aminoasittir. Araştırmalar, günlük olarak 400 miligram folik asit alımıyla, kandaki homosistein değerlerinin yüzde 10 oranında düştüğünü göstermiştir. Kalp hastalıklarından korunmak için, beslenme yoluyla folik asit almak oldukça iyi bir önlemdir. Kuşkonmaz ne yazık ki ülkemizde az yetişen ve az tüketilen bir bitki. Tazesini her yerde her zaman bulmak pek de kolay değil ama artık büyük marketlerde konserve şeklinde bulabilirsiniz. Çoğunlukla etin yanında haşlanmış şekilde tüketilir. Çiğ olarak da tüketilmesi mümkün olan kuşkonmazı ızgara yapabilir ya da fırında peynirle birlikte 10-15 dakika pişirerek de tüketebilirsiniz.

3. Alıç

alıç_tezgahlarda_800_531_80_c1

Çok güçlü bir antioksidan olan alıç bitkisi, bu özelliği içindeki zengin flavonoid bileşiklerinden alır. Kalp kasları ve damarlarındaki iyileştirici ve koruyucu etkileriyle beraber, sinir sisteminde gösterdiği yatıştırıcı etkiyle de kalp çarpıntılarında kullanılabilecek, güvenilir bir yardımcıdır. Dört ile altı hafta sürekli ve düzenli kullanımla etkisi daha iyi fark edilir. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgesinde, Hatay ve Ankara çevresinde, dağlık ve ormanlık alanlarda çokça yetişir. Sonbahar aylarında, sarı, kırmızı meyveleri pazarlarda yemiş olarak satılır. Son yıllarda alıç meyvesi ve yaprakları kadar, alıçtan elde edilen tablet şeklinde ekstresi de, Avrupa ülkelerinde kalp sağlığı için yoğun olarak kullanılan ürünlerdir.

4. Dereotu

dereee-1

Tiroit aktivitesini dengeleyerek, hem yüksek hem de düşük tiroid salgısı sonucu oluşan şikayetleri ortadan kaldırır. Hipertiroid denen, tiroid bezinin aşırı çalışmasıyla ortaya çıkan kalp çarpıntısı da bu şikayetlerdendir. Basit bir kan testiyle, kandaki T3 ve T4 hormonlarına bakılarak teşhisi konulabilen hipertiroid  kalp çarpıntısı, kalbin hızlı çalışması ve bağırsak hareketlerinin artmasına sebep olur. Kadınlarda erkeklere nazaran 5 kat daha fazla görülen bu durumda, nodüller oluşabilir. Tiroide bağlı bir teşhis konmuşsa, kullanılan ilaçlara ek olarak, 2-3 ay süreyle her akşam 1 tutam dereotu çiğneyip bir bardak suyla yutarak tedavinize yardımcı olabilirsiniz. Tabi her zaman aslolan doktorunuzun çizdiği tedavi yoludur, danışmadan hareket etmeyin.

5. Çarkıfelek

passiflore2

Kaygı bozukluğu ve uyku sorunlarında dünya genelinde en çok baş vurulan bitkisel tedavi alternatiflerinden biridir. Pasiflora adıyla tanınır, Güney Amerika ve Avrupa’da yetişir. Yapılan araştırmalar, çarkıfelek bitkisinin beyindeki sakinleştirici sinir taşıyıcılarının sayısını artırarak anksiyete ve buna bağlı olarak kalp çarpıntısını azaltabildiğini göstermiştir. Bütün bitkiler gibi çarkıfeleğin de her bünyede etkisi farklıdır. Alternatif tıp yöntemleri mutlaka bir hekimin fikri alınarak uygulanmalıdır. Çarkıfelek bitkisi, tedaviye yardımcı olarak, çay gibi demlenerek ya da piyasada satılan sıvı ve tablet haliyle kullanılabilir.

6. C Vitamini

A-Vitamininin-Faydaları

Bazı çarpıntılar, kansızlığa bağlı olarak gelişirler. Kansızlık hali tedavi edilirse, çarpıntı şikayeti de ortadan kalkacaktır. Kansızlığın sebeplerinden biri, B12 vitamini eksikliğidir. Gıdalardan aldığımız B12 vitamini vücutta yeterince emilemiyorsa ya da tek tip bir beslenme alışkanlığı varsa kansızlık ortaya çıkar. B12 emilimini artırma özelliği olan C vitamini, koyu yeşil yapraklı sebzelerde, turunçgillerde bolca bulunur. Vücut direncini artırarak pek çok hastalığa karşı bizi koruyan C vitamini mutlaka günlük beslenmemizin bir parçası olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.