Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Damar Hastalıkları İçin Çorba Tarifi

Kalp ve damar hastalıkları hayatı tehdit eden en riskli hastalıkların başında gelir. Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar bizi ayakta tutan kalp ve dolaşım sistemine zarar verir. Tüm canlılarda hayatın devamını sağlayan kalp atımı, bu tür beslenme ve alışkanlıklar ile zarar görüyor ve ileriye dönük ölüm riski artıyor. Obezite ve kanser gibi hastalıkların kalp ve damar sağlığını üzerindeki olumsuz etkisini de hesaba katarsak tüm dünyadaki insanlar olarak beslenme şeklimizde ciddi düzenlemeler yapmamız gerekir. Bu değişikliğe bireysel olarak da başlayabilirsiniz. Bizler bu yazıda sizlere kalp ve damar hastalığı sahibi olanların sağlıklı beslenmesi ve şifa bulması adına bir çorba tarifi paylaşacağız. Dilerseniz kalp ve damar sağlığını korumak için de bu çorbayı sıklıkla tüketebilirsiniz.

Kalp Damar Hastalıkları İçin Çorba Tarifi

Kalp ve damar hastalığı sahibi olan kişiler yeme ve içmelerine çok dikkat etmelidir. Çünkü sağlıklı ve kalp dostu beslenme şekli hastalığın seyrini değiştirir. İlaçlardan daha fazla olumlu etki veren şifalı tarifler vardır. Bu tariflerden biri de kalp ve damar hastalıklarından korunmak ve kötü etkisini azaltmak için çorba tarifidir.

Malzemeler:

 • 1 adet soğan,
 • Yarım su bardağı tavuk suyu,
 • 1 çay kaşığı kişniş,
 • Yarım çay kaşığı kakule,
 • 1 su bardağı elma,
 • 1 su bardağı havuç,
 • 2 yemek kaşığı yağ,
 • Yarım su bardağı portakal ya da elma suyu,
 • İsteğe bağlı yoğurt veya tam buğday ekmeği,

Hazırlanışı:

 1. Orta boy tencereyi ocağa alıyoruz ve 2 yemek kaşığı yağı içine ekliyoruz.
 2. 1 adet soğanı da küp küp doğrayıp tencereye ekliyoruz. Soğanın kızarmasının ardından; tavuk suyu, kakule ve kişnişi de karışımı katıyoruz.
 3. Karışımı kaynaması için altını açıp kapağı kapatıyoruz.
 4. Kaynayan karışıma bir su bardağı elma ve havucu ekliyoruz.
 5. Daha sonra tercihe bağlı olarak elma ve portakal suyunu da karışıma ekliyoruz ve bir taşım kaynatıyoruz.
 6. Ilınan çorbayı 1 kase yoğurt veya 1 dilim tam buğday ekmeği ile tüketmeniz önerilir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan tüm çorba ve yemeklerin olmazsa olmazı olan bir sebzedir. Yaz kış kolayca bulabildiğimiz ve çiğden pişmiş haline kadar her türlü tükettiğimiz soğanın oldukça fazla faydası bulunuyor.                                                                                                       Yoğun oranda vitamin ve mineral içerir; soğan iyi bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda B ve C vitamini de içerir. İçerdiği mineraller ise kükürt, demir ve niasindir.                           Enfeksiyonu önler; soğanın en önemli özelliği enfeksiyon önleyici olmasıdır. Doğal antibiyotik olarak görev yapan soğan sarımsak ile beraber tüketildiğinde vücuttaki enfeksiyonu giderir.                                                                                                     Mide ve Bağırsakları korur; doğal antibiyotik olan soğan mide ve bağırsak florasının temizlenmesini sağlar. Toksinlerden ve enfeksiyondan arındırır. Ayrıca mide ve bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar; gastrit, ülser,mide yanmaları, mide kanaması, hazımsızlık, safra ve bağırsak problemleri, kabızlığa karşı koruyucudur.                             Kalp Sağlığına Faydalıdır; kalp ve damar hastalığına iyi gelen çorba tarifinde de paylaştığımız soğan; potasyum , B-C vitaminleri içeriyor. Bu vitamin ve mineraller kalbin çalışma hızını düzenler. Aynı zaman doğal antibiyotik olan soğan kanın temizlenmesini ve kan basıncının düşmesini sağlar. Kandaki serbest radikallerin de atılmasını sağlayan soğan damar tıkanıklığını önler.                                                                                               Damar sertliği riskini azaltır; damar sertliği sorunu kalbin kaslarının zayıflamasına ve kalp krizine neden olur. Soğanın faydalı içeriği damar sertliğini önleyerek kalbin rahatlamasını sağlar.                                                                                                   Şeker hastalığının etkilerini azaltır; soğanın bir görevi de kandaki insulini azaltarak şeker dengesini sağlar. Düzenli soğan tüketimi şeker hastalığı riskini ortadan kaldırır.

Havucun Faydaları Nelerdir?

A vitamini kaynağıdır; bunun yanında B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum da içerir. Göz sorunları yaşayan kişilerin düzenli olarak havuç tükettiğinde görme yetisinde büyük bir ilerleme kat etmesi muhtemeldir.                                           Kalp sağlığı için vazgeçilmezdir; havuç güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile kandaki serbest radikallerin oluşumu engeller. Aynı zamanda kanı temizler ve kan akışının hızlanmasını sağlar.                                                                                                     Damar sertliğini önler; havuç içerdiği bileşenler ile damarlarda biriken toksinler giderir. Bu özelliği sayesinde damar sertliğini önler.                                                                   Kanser ile savaşta havuç tüketin; havuçta bulunan falcarinol ve beta karoten kanserin oluşumun engelleyen bileşenlerdir. Havucun prostat kanseri ve kolon kanserine iyi geldiği yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Ayrıca sigaraya bağlı akciğer problemlerinin de  düzenli havuç tüketimi ile azaldığı bilinir. Havucun kanserli ve tümörlü hücreleri azaltması yönü ile de kanser tedavisinde sıkça tüketilir.                                                   Beyin sağlığı için gereklidir; havuçta bulunan bileşenler sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Sinir sistemindeki hücrelerin onarılmasında ve unutkanlık gibi hastalıkların önlemesinde havuç oldukça etkili bir sebzedir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığı için olmaza olmaz; elma kalp sağlığı üzerinde birçok faydası olan bir meyvedir. Elma flavonoid bileşeni içermesi ve lifli içeriği ile kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Elma tüketimi damarlarda pıhtı ve plak oluşumunu engeller. Ayrıca lifli yapısı ile damar sertliği ve hipertansiyon riskini azaltır. Elma tüketimin kötü kolesterol olan LDL’yi azalttığı da biliniyor. Düzenli elma tüketimi ile kolesterolü dengede tutabilir ve kolesterole bağlı kalp damar hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.                                       Kan şekerini dengeler; elma içeriğinde polifenol bulunur. Bu özelliği ile kandaki şeker oranının artışını engeller.                                                                                               Beyin ve sinir sisteminde etkilidir; beyin ve sinir sisteminin her gün maruz kaldığı radyasyon ve nörotoksinlere karşı koruyucu özellik sağlar.                                               Kanser önleyicidir; elma içeriğindeki yoğun oranda vitamin ve mineraller ile başta kolon kanseri olmaz üzere; gırtlak , mide ve akciğer kanserine karşı koruyucudur.                     Kemik güçlendirir; sadece süt ve süt ürünleri değil, elma da kemiklerin güçlenmesinde fayda sağlar. 50 yaşından sonra kadın ve erkeklerde başlayan kemik erimesinin önlenmesine elma tüketimi önemlidir.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş bitkisi çok amaçlı kullanıma sahiptir. Maydanoz ailesine mensup olan bu bitki; baharat olarak, taneli ve kurutularak çay formu ile tüketiliyor. Kişnişin birçok faydası bulunuyor;                                                                                                                   Kolesterolü düşürür; kişniş içeriğinde linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini) barındırır. Bu bileşenleri ile kötü kolesterol LDL’yi düşürür. Kolesterolün düşmesi kalp sağlığını da düzenler.                                                             Kalp sağlığı için faydalıdır; kişnişin antioksidan özelliği vardır. Bu yönü ile kalbi olumlu etkiler . Aynı zamanda kolesterolün düşmesi ile kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçilir. Kişniş diğer yandan kan basıncını düzenleyerek damar hastalıklarından korunmayı sağlar.                                                                                                                         Hazımsızlığı giderir; mide gazı ve hazımsızlıktan şikayetçi olan kişilerin kişniş baharatını yemeklerde kullanımı veya kişniş çayını tüketmesi ile bu sorunlardan kurtulabilir.             Kanseri önler;  kişnişin antioksidan özelliği ile kanseri önlediği saptanmıştır. Kanserin yarattığı tahribatı giderici özelliği ve hücre yenileyici olması sebebi ile kişniş tüketilir.         Bağışıklığı güçlendirir; kişniş hem antikbakteriyel hem de anti fungal özelliğe sahiptir. Bu yönü ile vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Aynı zamanda düzenli tüketildiğinde mikroplara karşı bağışıklığı güçlendirip;  koruyucu bir bariyer oluşturur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.