Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Damarlarında Daralma

Damarlarda ortaya çıkan daralma, damar sertliği hastalığının bir sonraki aşamasıdır. Bu durum bazı insanların doğumuyla birlikte başlasa da bazı insanlarda daha sonra kötü beslenme alışkanlığı, sigara kullanımı, stres, fazla kilo ve hareketsiz yaşam gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar.

Kalp Damarlarında Daralma Nedir?

Damar tıkanıklığı, damarların iç kısmında yağ ve kalsiyum birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalık durumudur. Eğer damarlar tam olarak tıkanırsa bununla birlikte kalp krizi meydana gelir. Damarlarda oluşan ani tıkanıklığın ardından kalp krizi koroner damar hastalığının son aşamasıdır. Bu nedenle düzenli olarak her yıl muayene olunması ve damarlarda daralma olup, olmadığının kontrolünün yapılması gerekir. Bunun için efor testi, talyum testi ya da elektrokardiyogram ile damarlarda bir değişiklik olup, olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kalp Damarlarında Daralma Neden Olur?

Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklığı bir anda ortaya çıkan bir sağlık sorunu değildir. Ortaya çıkış anına kadar nasıl yaşadığınız, neler yediğiniz ve içtiğiniz, ne tür sporlar yaptığınız gibi faktörlerin hepsi başlı başına bir sebep olarak görülür. Bu tür ciddi hastalıkların temelinde çocukluk dönemi yatar. Özellikle gençlik döneminde çok fazla fast food türü beslenir, alkol ve sigara tüketirseniz kalp ve damar sağlığınızı büyük bir riske atmış olursunuz. Kalp ve damar hastalığına neden olan faktörlerden biri de diyabettir. Çok fazla tuz tüketiminde meydana gelen hipertansiyon da sebepler arasında yer alıyor. Kolesterolün herhangi bir belirtisi olmadığı için damar tıkanıklığı durumu ortaya çıkmadan, anlamak mümkün olmaz. Diyabet, sigara, stres ve hipertansiyon gibi faktörler daha çok erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olur. Daha sonra da kalp krizine neden olabilir. 50 yaşında olan erkeklerin kalp ve damar hastalıklarına sahip olma riski, kadınlara göre 8 kat daha fazladır.

Kalp Damarlarında Daralma Belirtileri Nedir?

Kalbi besleme görevine sahip olan ince damarların içerisinden yaklaşık olarak dakikada 250 cc kan geçmesi gerekir. Eğer herhangi bir şekilde vücudunuzu daha fazla yorar ve zorlarsanız, ince damarların içerisinden geçen kan miktarı üç katına çıkar. İnce damarların içerisinden geçmesi gereken 250 cc kan miktarı bir anda tüm vücudu dolaşamaz ve vücut kandan mahrum kalır. Böyle bir durumda kalp spazmı, daralma ve tıkanma gibi sağlık sorunları oluşur. Eğer hasta bu sırada vücudunu daha çok zorlarsa kalp, kan ve oksijen eksikliği ile daha kötü bir durum ortaya çıkar. Bu durum sonucunda göğüste, kolda, çenede ve ayrıca boyunda bir ağrı olur. Kalpte direkt olarak bir ağrı oluşmaz. Damar tıkanıklığı olduğu anda vücut herhangi bir sinyal, uyarı ya da belirti vermez. Hasta herhangi bir belirti yaşamadan direkt kalp krizi geçirebilir. Damar daralması durumunda damar, karşısında yer alan damardan ya da yan dallardan bir şekilde beslenmeye devam ederse, hiçbir belirti oluşmaz. Ancak bu durum daralma yaşayan damarın tıkanmayacağı anlamına gelmez. Tansiyonun düşmesi, kalp spazmı, kanın koyu bir kıvama gelmesi ve ritim bozukluğu aşamasında tıkalı olan damarın üzerinde bir pıhtı ortaya çıkar. Daha sonraki aşamada da kalp krizi meydana gelir. Bazı durumlarda ise %80 oranında daralma oluşan plak yüksek tansiyon sorunuyla damarın yırtılmasına neden olur ve içerisinde yer alan yağlar dolaşıma girer. Böylece damar tıkanır.

Kalp Damarlarında Daralmanın Tedavisi

Damar tıkanıklığının tıkanması durumunda ilk olarak ilaç kullanılır ve daha sonra stent takılabilir. Ancak 3 ya da daha fazla damarın tıkalı olması durumunda ise cerrahi bir müdahale oluşabilir. Tek damar tıkandığı zaman bazen stent, bazen de bypass ameliyatı yapılır. 3 damar ve sol ana darlıklarında ise ameliyatın yapılması gerekir.

Balon ve Stent: Damarlarda oluşan daralma ciddi ve hassas bölgelerde ise mekanik yollarla müdahale edilmesi gerekir. Balon uygulamasında, kasık atardamarından girilir ve kalp damarına doğru bir tel konulur. Kalp damarına itilen bu tel sayesinde sönük bir balon, dar olan damarın alanında bir genişlik açar. Bu cihazla tıkanmış olan damarda bulunan plakların kırılması sağlanır. Eğer damarda oluşan daralma tüm müdahaleye rağmen devam ediyorsa, damar içerisine stent adı verilen çelik bir kafes yerleştirilir. Damarın daralması durumu stentle önlenmeye çalışır.

Bypass Ameliyatı: Damarlarda darlık ya da tıkanıklık olduğu zaman, o kısma kan takviyesi için yapılan bir tedavi şeklidir. Balon ya da stent gibi tedavisi uygulanamayan hastalara bypass ameliyatı yapılır. Bypass ameliyatı ile kol, göğüs ya da bacakta bulunan damarlarından yararlanılarak, tıkalı olan damarın yanında ikinci bir damar yapılır ve daha sonra kan yapılan yeni damardan geçer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.