Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Deliği

Kalp Deliği Nedir?

Kalbimiz oldukça mucizevi bir organdır. Gerek işleyişi gerek düzeni ile birlikte bilim adamların oldukça dikkatini çeken bir organ olmuştur. Kalbimizde sağ ve sol odacıklar vardır. Bu odacıklarda bulunan kanlar birbirine karışmadan düzenli bir şekilde gitmesi gereken organlara damarlar yolu ile gider. Ancak kalp deliği sorunu yaşayan kişilerde bu sağ ve sol odacıklar arası bir miktar kan geçişi olur. Sol kulakçıkta bulunan kan sağ kulakçığa geçiş yaparak bu düzeni bozar ve buna bağlı olarak hastalıklar meydana gelir. Burada biriken kan, gitmesi gereken organlara basınç uygular ve fazla gelebilir. Bu da organlardaki dengesizliğe neden olur.  Özellikle akciğerlere giden damarlardan geçen kanın fazla olmasına neden olur ve dolayısıyla ciğerin de yapısını bozarak akciğerlere bağlı olarak gelişen hastalıkları da tetiklemeye başlar. Aşırı kan da göllenmelere neden olabilir. Bu da pıhtı tehlikesi anlamına gelir. Beyine giden damarlar için bu ölümcül bir risk anlamına gelir.

Kalp Deliği Neden Olur?

Kalp deliği genellikle kalıtsal sebeplerden ortaya çıkar. Özellikle akraba evliliklerinde ya da anne-babada olan kalp deliğinden dolayı bir sonraki nesilde bu hastalığa çekinik ya da baskın olarak rastlamak mümkündür.

Aynı zamanda erişkinlik döneminde kalp krizi sonrasında da meydana gelebilir.

Kalp Deliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp deliği çoğu zaman kalıtsal bir hastalıktır ve bebeğin bazı hareketlerinden bu hastalığı anlamak mümkün olmayabilir. Bu nedenden dolayı çocuk büyüdükçe yani hareket genişledikçe bu rahatsızlık kendini daha net gösterir.

Kalp deliğinde belirtiler de çocukla beraber artabilir. Bazı kalp delikleri giderek de büyüyebilir. Büyük deliklerin ameliyatları daha zor olacağından çocuğunuzun hareketlerini oldukça dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Eğer çocuğunuz yürürken çok çabuk yoruluyor ve sürekli olarak mola verme ihtiyacı hissediyorsa, bununla beraber kısa mesafe koşmalarında bile bu halsizliği artıyorsa kalp deliği belirtilerinden şüphelenilmelidir.

Aynı zamanda bebeklerde anne sütü emerken morarma, sık sık nefes alıp verme gibi faaliyetlerde bulunuyorsa bu kalp deliği olabileceği anlamına gelir ve bu sorun olmasa bile mutlaka başka bir rahatsızlığın sinyalini de sizlere verir.

Eğer kişi ne sık sık yürüyor ne de koşuyor ise yaptığı ufak hareketlerden de bunu anlamak mümkündür. Aşırı heyecanlı, stresli durumlar, alınan nefesler sizlere mutlaka bir işarettir.

Kalp Deliği Tedavisi Nasıl olur?

Önceden açık kalp ameliyatı ile yapılan kalp deliği kapatma ameliyatları şimdi kan akmadan kolay bir şekilde tedavi ediliyor. Küçük delik demek kan akışının minimum düzeyde olduğu anlamına gelir ve kişinin hayatını tehlikeye atacak bir durumun da ortadan kalkması demektir.

Bunun yanında büyük kalp delikleri oldukça riskli olabileceğinden uzman tarafından çok ciddi bir şekilde yapılır. Bu şekilde olan ameliyatlar için kişinin yaşının da uygunluğu göz önüne alınır. Bu tür ameliyatlar için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri de karın deliğinden girilerek izsiz bir şekilde yapılan ameliyatlardır. Bir kamera ve bir cerrahi aletle ile kalp deliği tespit edilen yer kapatılır. Kansız ağrısız bir şekilde bu ameliyatlar gerçekleştirilir. Kişi bu ameliyattan sonra kolay bir şekilde hastaneden taburcu olu. Genel anestezi yapılmadığı için de anestezinin yan etkilerinden de kurtulan kişi izsiz bir şekilde ameliyat geçirdiği için görsel açıdan hiç bir anormallikte yaşamadan bu süreci atlatabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.