Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Duvarı Kalınlaşması

Kalp Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Kalp duvarı kalınlaşması, bir diğer adı ile kalp kası kalınlaşması, kalbin görevini yerine getirebilmesi için gerekli olan kasılma hareketlerini gerçekleştiren kasların yüzeyinde zamanla dokular ya da başka maddelerin birikmesi ile kalp duvarının daha da kalınlaşması ya da kalp kası kitlesinin artışından kaynaklanır. Kalp kasında oluşan bu kalınlaşma ileri seviyede kanın düzgün bir şekilde vücuda pompalanmasını engeller ve kalbin sağlıklı işleyişini bozar. Kalp işlevini yerine getirmek için daha çok efor sarf etmeye başlar. Yani kalp duvarı kalınlaşması aşırı kilo alan birine benzetilebilir. Aşırı kilolu kişiler de günlük ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşadıkları gibi aşırı yüklenme halinde hayatlarını tehlikeye sokabilirler. Bunun gibi kalp kası ya da duvarının kalınlaşması aşırı düzeyde ise kişinin kalp krizi kadar tehlikeli bir rahatsızlıkla karşı karşıya olduğu bilinmeli ve bir an önce önlemi alınmalıdır. Genellikle hipertansiyon hastalarında ve kalp kapakçığı rahatsızlıkları bulunan hastalarda görülür. Kalp duvarı kalınlaşmasının ilerlemesi durumunda kalp yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kalp Duvarı Kalınlaşması Neden Kaynaklanır?

Kalp duvarı kalınlaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi ise yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak bilinir. Çünkü hipertansiyonda kalpteki atardamarlardaki basınç yükselir ve kalp kasları buna bağlı olarak aşırı kasılır. Bu yüksek basınçla birlikte kalp kasları ya da kalp duvarı gitgide büyür ve kalınlaşır. Bu nedenle yüksek tansiyon hastasıysanız ve yazıda anlatılan belirtilerden şikayetçiyseniz vakit kaybetmeden bir kalp doktoruna görünmeniz sağlığınız için önemlidir.

Kalp duvarı kalınlaşması ile birlikte kalpteki hücre yapılarında da hasar meydana gelir. Aynı zamanda kalp ve vücut arasındaki kan dolaşımında da problemler oluşur bu nedenle kalp kası ya da kalp duvarı kalınlaşması hafife alınmamalıdır. Kalp kapakçığı rahatsızlığı bulunan kişilerde de sıkça görülen bir problemdir. Tıpkı hipertansiyon hastaları gibi kalp kapakçığı ile ilgili hastalığı bulunan kişilerin de kalp duvarı kalınlaşmasına karşı önlem almaları ve doktora görünmeleri önemli bir uyarıdır.

Kalp Duvarı Kalınlaşmasının Belirtileri Nelerdir?

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalp duvarı ya da kasının kalınlaşmasında en bilindik belirtiler; aşırı yorgunluk, ani bayılmalar, nefes almada güçlük çekme, kalp çarpıntısı, kalp yapısının bozulmasına bağlı bir şekilde yaşanan ritim bozuklukları ve ayaklarda şişkinlik şeklinde sıralanabilir. Kalp duvarı kalınlaşması başlangıç aşamasında hiçbir belirti göstermeyebilir fakat ilerlediği takdirde kendini bir şekilde belli eder. Birikmeye bağlı olarak oluşan basınç artışları akciğerleri de etkiler. Kan dolaşımındaki basınç akciğerlerde ödeme neden olur ve hastalarda nefes darlığı gibi problemlere yol açar. Kalp duvarı kalınlaşmasının ilerlemesi halinde kalpte meydana gelen yapısal bozukluklar kalp yetmezliği gibi ciddi problemleri ortaya çıkardığı gibi kalpte ritim bozukluklarına ve kalp çarpıntılarına da neden olur. Ritim bozukluklarına bağlı olarak kalp içerisinde meydana gelen pıhtılar felç riskini de beraberinde getirir. Bütün bunlar düşünüldüğünde kalp duvarı kalınlaşmasının hiçte hafife alınacak bir rahatsızlık olmadığı ortaya çıkmış olur.

Kalp Duvarı Kalınlaşmasının Tedavisi Nasıl Olur?

2. Kalp hastalıkları

Kalp kası ya da duvarı kalınlaşması kalp krizi gibi bir rahatsızlık olmadığı için kesin bir tedavisi olduğu söylenemez. Kalp duvarı kalınlaşmasına neden olan belirtileri ortadan kaldırmakla işe başlanır. Öncelikle kalp duvarı kalınlaşmasına neden olan durumlar ortadan kaldırılır. Sonra hasta düzenli olarak gözetim altında tutularak tedavi sürecine devam eder. En önemli durumlardan biri erken tanı konmasıdır. Erken tanı için kişinin kendini dinlemesi ve belirtilerde ya da hastalıklardan herhangi birine sahip olması durumunda kalp duvarı kalınlaşmasına karşı doktoruna başvurması önemlidir. Hipertansiyon tedavisinde en önemli tedavi kan basıncının düşürülmesidir. Doktor kontrolünde verilen ilaçlar ve yaşam tarzının düzenlenmesi ile birlikte hastanın yüksek tansiyonu kontrol altına alınır. Diğer tedaviler gibi yüksek tansiyon hastalığı da kişiye özel tedavi edilmelidir. Çünkü hastaya bağlı olarak verilen ilaçlar ve kişinin yaşam biçimi değişiklik gösterir. Yüksek tansiyon hastaları tedavi sürecinde düzenli spor yapmalı ve tuz tüketiminde dikkatli olmalıdır. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlerle hipertansiyon rahatsızlığı minimuma indirilir. Kalp kapakçığı rahatsızlıklarının tedavisinde hastalar gözetim altında olmalıdır. Düzenli şekilde EKG çekilmesi ve kişiye göre doktorun verdiği ilaç ve uygulamalarla gerçekleştirilir. Kalp kapakçığı hastalığı bulunan kişiler de ilaç tedavisi ile kalpte bulunan olumsuzluklar büyük ölçüde iyileştirilebilir fakat bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. Bu müdahaleler kateter takılması ya da balon tedavisi gibi işlemleri içerir. Cerrahi müdahale ile kalp kapakları düzeltilmeye çalışılır, en ileri durumlarda ise protez bir kapak hastaya takılabilir.

Kalp Duvarı Kalınlaşmasından Nasıl Korunabiliriz?

Kalp duvarı kalınlaşmasından korunmanın yollarından biri yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına karşı önlemler almaktır. Kalp duvarı kalınlaşmasından korunmak için sağlıklı beslenme ve düzenli spor en güzel cevap olacaktır. Bu süreçte tuz kullanımı azaltmak, kilo oranınızı sağlıklı bir düzeyde tutmak, alkol ve sigara kullanmamak gibi koşulları sağladığınızda sadece kalp duvarı kalınlaşmasına karşı değil aslında her hastalığın temel nedenlerinden uzak durabilirsiniz.

Kalp hastalıkları denince hem psikolojik hemde fiziksel anlamda kaçınılması gereken iki şey vardır. Psikolojik olarak düşünüldüğünde kalp rahatsızlıklarının temel nedeni olan stresten de uzak durmanız kalbiniz ve sağlığınız açısından son derece önemli. Fiziksel olarak ele alındığında ise kalp rahatsızlıklarını meydana getiren durumlardan diğeri yorgunluktur. Aşırı efor sarf edeceğiniz işlerden kaçınmanız da kalp duvarı kalınlaşmasından korunmanın emin yollarından biridir. Son olarak düzenli doktor kontrolü yaptırmak da yukarıda belirttiğimiz hastalıklardan korunmanın önemli bir yoludur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.