Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Hastaları İçin Egzersizler

Kalp insan vücudunda en çok dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken organ. Kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir hayat için ilk olarak, kalbi tehdit eden zararlı alışkanlıklarınızı hayatınızdan çıkarın. Zararlı alışkanlıkları hayatınızdan çıkardığınız zaman otomatik olarak zayıflarsınız, yüksek kolesterol seviyeniz, kan basıncınız normale döner. Vücuttaki tüm değerler normal seviyesine gelir.

Kalp Hastalarının Yapabileceği Sporlar

kalp hastalığı

Kalp her yaşta insan için sağlıklı bir hayata sahip olunmadığı sürece, ciddi bir risk oluşturur. Genç yaşta kalp hastası olabilirsiniz. Kalp hastalığı hem genetik faktörlere hem de sağlıklı bir hayat yaşamamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp sağlığını korumak için özellikle hayatınızdan sporu eksik etmeyin. Her yaşta insanın yapabileceği bir spor dalı ya da egzersiz mutlaka var. Eğer kalp hastalığına sahip iseniz ve yaşınız 40 ‘ın üzerindeyse doktor ya da fizyoterapist kontrolünde egzersiz reçetenizin olması gerekir. Haftanın 4 ya da 5 günü düzenli olarak en az 30 dakika kadar yapacağınız orta tempolu yürüyüş kalbinizi korur. Yürüyüşün yanı sıra, aynı zamanda orta seviye step, aerobik hareketleri de yapabilirsiniz. Step ya da aerobik hareketleri için haftada 4 ya da 5 gün düzenli olarak yapabilirsiniz. Bu hareketleri ilk başlangıç olarak 10- 15 dakika kadar 2 seans olacak şekilde yapabilirsiniz. Bir hafta sonra süreleri kendi vücut direncinize göre arttırabilirsiniz. Kalp sağlığını korumak için yapacağınız her aktivitede nabzınızın maksimum kalp hızı 50 ve 85 arası bir değere sahip olması gerekir. Bu seviyeye ulaşamadıysanız daha çok egzersiz hareket yapın.

Kalp Sağlığını Koruyan Egzersizler

Kalp Hastaları

Daha önceki zamanlarda kalp krizi geçirmiş, kalp ritim bozukluğu olan, kalp yetersizliği olan kalp hızının atışını yavaşlatan ilaç kullanan kişilerin, bundan sonraki yaşamının daha sağlıklı ve sorunsuz olması için mutlaka spor yapması gerekir. Egzersiz türü ya da egzersiz süresini doktor kontrolünde belirleyebilirsiniz. Özellikle kalp hastalarının spor yaparken nefesi tıkayacak kadar sıcak ya da soğuk ortamda spor yapmaması gerekir. Kalp hastaları fazla sıvı ve mineral kaybına duyarlı olurlar. Bu nedenle ani olarak tansiyon düşer ve kalp ritim bozukluğu oluşur. Kalp hastalarının spor ya da egzersiz anında ve sonrasında belirli bir oranda sıvı takviye etmeleri gerekir.

Eğer farklı sebeplere bağlı olarak kalp hastalığına sahip iseniz, spor ya da egzersiz yaparak kalbinize ihtiyacı olan oksijeni sağlayarak, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kalp hastaları için kalp sağlığını koruyan bazı egzersizler var.

1. Yürümek ya da Orta Tempoda Koşmak

Herkesin yapabileceği basitlikte olan bir egzersiz türü. Yürümek ya da koşmak insan vücudunda yer alan büyük kas gruplarını düzenli ve ritmik bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu da kalp sağlığını korumanızda büyük fayda sağlar.

2. Bisiklete Binmek

Yürüyüş yapmak olduğu gibi bisiklete binmek de büyük kas gruplarının yüksek seviyede çalıştıran bir egzersiz. Eğer diz ağrısı gibi bir şikayetiniz varsa bisikletin selesini biraz yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda günlük olarak büyük oranda kalori yakılmasını sağlar. Her gün düzenli bir şekilde yapabileceğiniz eğlenceli bir spor türü.

3. Yüzmek

Yüzme hem tüm kaslarınızı çalıştırır hem de yüzme sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Haftada 5 gün 3 ya da 4 saat yüzmek vücut sağlığı açısından ideal bir ölçü. Yüzmede kemik ve aynı zamanda eklem bölgelerine daha az oranda yük bindiği için obezite sorunu olan kişiler için iyi bir spor. Ayrıca eklem sorunu olan insanlar için de doktorlar tavsiye eder. Eğer belirtilen süre içerisinde özellikle kalp hastaları çok yorulursa, süreyi kısaltabilir. Kalp hastalarının kendini zorlamamaları gerekir.

4. Eliptik Bisiklet Sürmek

Her spor aletinin olduğu parklarda eliptik bisiklet bulunur. Özellikle kalp hastalarının yapmayı tercih ettiği egzersizlerden biri bu. Haftada 4 gün, 3 ya da 4 saat süresince eliptik bisiklet kullanabilirsiniz. Bu egzersizle hem kollar hem de bacaklarınız büyük oranda çalışır. Eliptik bisiklet daha çok koşma temposunda olduğu için kalp hastaları için yapılması gereken bir egzersiz. Bu spor aletinde aynı zamanda kollar ritmik bir şekilde çalıştığı için gövdeye ve omuzlara kan akışı daha fazla olur.

5. Dans Etmek

Bazı insanlar çok fazla yorulma ön yargısından dolayı spor yapmak istemez. Spora alternatif olarak dans edebilirsiniz. Kalbinizi çok yormadan düşük ya da orta tempolu dans türlerinden birini düzenli olarak yapabilirsiniz. Ritmik hareketler içeren bazı dans türleri ile kalp atış hızınızı arttırabilirsiniz. Bunun için en iyi dans türü zumba. Zumbada ritmik ve orta tempolu hareketler olduğu için kalbinizi yormaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.