Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yiyebilir Mi?

Kalp Hastalığı Neden Olur?

Kalp insan vücudunun en önemli ve en hassas organları arasında yer alır. İnsan vücudunun beyni konumunda olan kalp, diğer organların da çalışmasında başlıca rol oynar. Çünkü tüm organ, dokulara giden kan, kalpte pompalanır ve buradan tüm vücuda ulaştırılır. İnsan vücudu üzerinde çok büyük bir işleve sahip olan kalp, çok fazla çalışması sebebiyle bir süre sonra yorulur. Kalbin yorulmasına neden olabilecek birtakım faktörler bulunur. Mesela kalbe en çok zarar veren yanlış bir beslenme düzenine sahip olmak ve zararlı alışkanlıklar edinmek. Kalbin hasar görmesine neden olan faktörler ise,

kalp hastaları

Sigara Kullanımı: Özellikle kalbin çabuk yorulmasına ve hasar görmesine neden olan sigara kullanımı. Sigaranın içerisinde yer alan çok sayıda zehirli madde sebebiyle, kalpte büyük oranda sorunlar meydana gelerek, kalp hastalıklarına neden olabilir. En önemlisi kalbe giden damarları tıkarak, kalbin yeteri kadar kan ve oksijen alamamasına neden olur. Bu nedenle sigara kalbin en büyük düşmanı.

Düzensiz Beslenme: Günümüzde insanların sürekli bir yere yetişme, daha fazla çalışma ve diğer sebeplere bağlı olarak genelde beslenme düzenine hakim olamaz. Uzun süre ve yoğun bir şekilde insanlar dışarıda, kısa sürede bitecek türden yemekleri tercih eder. Yemek süresinden kısarak, daha fazla çalışmayı tercih ederler. Bu durumda yeterli ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığı ortaya çıkar. Düzensiz bir yemek alışkanlığınız varsa ve sağlıksız besinler tüketiyorsanız, kalbiniz dahil tüm organlarda bir süre sonra sağlık sorunları ortaya çıkar. Çünkü özellikle kalp başta olmak üzere, diğer organ ve dokular sağlıksız, düzensiz beslenmede belirli bir oranda zarar görür. Bu durum da kalbin yorularak, eski performansını sergileyememesine neden olur. Kalbin sürekli sağlıklı bir performansa sahip olmasını istiyorsanız, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekir.

Hareketsiz Yaşam: Birçok hastalığın ortaya çıkmasındaki ortak sebep olarak, ilk sırada hareketsiz yaşam gelir. Hareketsiz bir hayatta hem insan vücudu hem de ruh hali olumsuz bir şekilde etkilenir. Düzenli bir şekilde spor yaptığınız zaman, insan vücudunda yer alan organların, dokuların daha fazla harekete geçmesini sağlarsınız. Aynı zamanda spor yaptığınız anda, sadece egzersizlere odaklandığınız ve belirli bir oranda enerji harcadığınız için kalp yorulur.

kalp hastaları

Şeker Hastalığı: İnsan vücudunda bulunan kanın içerisinde yer alan şeker düzeyinin belirli bir seviyenin üstünde ya da altında olması şeker hastalığına neden olur. aynı zamanda şeker hastalığı damarların içerisinde bulunan endotel adlı koruyucu tabakaya da zarar vererek, damarların olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar. Bu durumun sonucu olarak da, damar sertleşmesi meydana gelir. Damar sertleşmesine bağlı olarak ortaya hastalıklarından olan, kalp krizi, kalp yetersizliği gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Kalp Hastalarının Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Kalp hastalıkları günümüzde yüksek oranda her ülkede görülen bir sağlık sorunu. Aynı zamanda en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alır. Kalp hastalıkları birtakım faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar ve eğer önlem alınmazsa daha büyük sorunlara neden olabilir. Kalbe kan taşıma işlevine sahip olan damarların zarar görmesiyle birlikte kalp hastalıkları oluşur. İnsanların yaşı ilerlediği sürece, damarlar da aynı şekilde deforme olur. Kalp hastalıklarının oluşumunu önlemek için ilk olarak damarların çok iyi bir şekilde korunması gerekir. Aynı zamanda kalp hastalığına neden olan bireylerin çok fazla kilodan, yüksek kolesterolden, kan basıncından, fazla yağlı ve protein ağırlı beslenme şeklinden, stresten, hareketsiz bir yaşamdan, sigara, alkol kullanımından özellikle uzak durmaları gerekir. İnsan vücudunda yer alan ve belirli bir seviyede olması gereken kan basıncına dikkat etmek gerekir. Kan basıncını belirli bir seviyede tutmak için, düzenli bir şekilde spor yapmak, sigarayı bırakmak ve bel çevresini kontrol altına almak gerekir. Özellikle et tüketimini azaltıp, kalsiyum ve magnezyum gibi insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerin tüketimi arttırmanız gerekir.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte herkesin, özellikle kalp hastalarının en çok merak ettiği konu, kırmızı et tüketimi yapabilir mi? Kırmızı etin içerisinde insan vücuduna faydası olan birçok yararlı madde bulunur. Bu faydalı maddelerden yararlanmak için kırmızı et tüketebilirsiniz. Uzman doktorlar, ancak yağlı ve çok yoğun bir şekilde olmamak şartıyla kırmızı et tüketebileceğinizi ifade eder. Özellikle kalp hastalıkları tedavi şeklinden olan stent ameliyatından sonra çok fazla et tüketmemeleri gerekir. Kalp yetmezliği hastalığına sahip olan bireyler de tuzlu olmamak şartıyla kontrollü bir şekilde kırmızı et tüketebilir. Baypas ameliyatı olan kalp hastaları, hastaneden çıktıkları zaman kırmızı et tüketimini gerçekleştirebilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.