Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Hastalarına Diyet

11.02.2017

İnsanlar kilo vermek için çok farklı diyetler uyguluyorlar. Bu diyetler seçilirken de kişinin genel sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti ve benzeri özellikleri çok önemli bir rol oynuyor. Aynı şekilde kalp hastalığı olan kişilerin de kilo vermek için uyguladıkları diyetler farklı olmalıdır. Elbette her diyet listesi aslında kişiye özel olmalıdır ve kişinin doktoru ve beslenme uzmanı ile birlikte hazırlanmalıdır. Ancak genel sağlıklı beslenme metodlarını göz önüne alıp ona göre kilo vermek için sağlıklı bir diyet uygulamak isterseniz de size vereceğimiz kalp hastalarına yönelik olan diyeti uygulayabilirsiniz. Ancak bu diyeti uygulamadan önce de doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu vereceğimiz diyet listesi yalnızca üç günlüktür. Üç günün ardından diyet devam ettirilmemelidir. Fakat diyet tekrar uygulanmak isteniyor ise kişi diyetin ardından normal beslenmesine dönüp bir hafta bu şekilde gittikten sonra yeniden bu diyeti uygulayabilir. Yine de diyeti çok kez tekrarlamamak gerekir.

Kalp Hastaları İçin Diyet Listesi

1. Gün

Kahvaltı: 1 yarım greyfurt, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 2 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: Yarım porsiyon ton balığı, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve ya da 1 şişe soda

Akşam yemeği: 2 dilim yağsız et, 1 porsiyon taze fasulye yemeği, 1 tane orta büyüklükte elma, 3 top vanilyalı dondurma

2. Gün

Kahvaltı: 1 tane yumurta, 1 yarım muz, 1 ince dilim kızartılmış ekmek, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: 1 porsiyon lor peyniri, 3 adet tuzlu kraker

Akşam Yemeği: 2 adet sosis, 1 porsiyon haşlanmış brokoli ya da 1 porsiyon haşlanmış karnabahar, 1 yarım muz, 2 top vanilyalı dondurma

3. Gün

Kahvaltı: 5 adet tuzlu kraker, 1 dilim cheddar peyniri, 1 adet küçük boy elma, 1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan şekersiz kahve

Öğle Yemeği: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 ince dilim kızartılmış ekmek

Akşam Yemeği: 1 porsiyon ton balığı, 1 porsiyon haşlanmış karnabahar, yarım kavun, 2 top vanilyalı dondurma

Kalp Hastalarının Diyet İle İlgili Dikkat Etmesi Gerekenler

1- Sigarayı tamamen bırakıp alkol tüketiminize de kısıtlama getirin

Sigara kalp sağlığı için en tehlikeli şeylerden bir tanesidir. Herkesin her koşulda sigarayı bırakması gerekir ancak özellikle kalp hastası olan kişilerin ve damar sertliği problemi yaşayan kişilerin en acil şekilde sigarayı bırakması gerekir. Aynı şekilde sigaraya hiç başlamamak da kalp ve damar sağlığı açısından çok mühim bir konu olmaktadır. Aynı şekilde alkol de bazı durumlarda kalp sağlığı için tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden alkol tüketiminde de aşırıya kaçmamak ve kişinin kendine her daim bir sınır koyması çok önemli olmaktadır.

2- Her besinden yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde yiyin

Kalp sağlığı için en önemli şey dengeli beslenmektir. Aynı şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri içeren gıdaları da yeterli miktarda mutlaka tüketmek gerekir. Ancak diyet programlarına sadık kalabilmek ve bu programların faydasını görebilmek için çok sert diyet programları uygulamak yerine sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıracak olan sağlık programlarını uygulamak gerekir. Bunun için de bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • Yemeklerde yağ kullanımına kişinin kısıtlama getirmesi gerekir. Özellikle yağı göz kararı değil de ölçek yardımı ile yemeklere ilave etmek çok önemlidir.
  • Kişinin kızartma alışkanlığından en kısa sürede kurtulması gerekir. Çünkü kızartılmış yağ yandığı için özellikle kalp sağlığı açısından çok zararlı bir hale gelmektedir.
  • En az kızartma kadar uzak durulması gereken diğer yiyecekler de hamur işi yiyecekler ve fast food yiyeceklerdir. Aynı şekilde salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş etlerin de tüketilmemesi gerekir.
  • Süt tüketiminde de özellikle yarım yağlı sütleri tercih etmek gerekir.
  • Hiçbir yiyecek kişinin istediği kadar tüketilmez. Her yiyeceğin kalori miktarı ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktar göz önünde bulundurularak tüketilmesi gerekir.
  • Elbette kırmızı tüketilebilir ancak haftada bir defa ve yağsız şekilde tüketilmelidir. Bunun yanı sıra tavuk  ya da hindi eti ile balık eti de çok yağlı olmayacak şekilde tercih edilmelidir. Ancak balığın dışındaki deniz ürünlerinin tüketilmesi pek tavsiye edilmez.
  • Haftada iki ya da üç defa yumurta yenilebilir. Fakat yumurtanın yağ pişirilmemesi direkt olarak haşlanarak tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde hijyen nedeni ile yumurtanın sarısının da katı olmasında fayda vardır.

3- Tavuğun derisini ayırdıktan sonra tavuk etini pişirin

Tavuğun derisi et pişirilmeden önce çıkarılmalıdır. Deriyle tavuğu pişirdikten sonra deriyi çıkartmanızı bir yararı olmayacaktır. Çünkü deri ile pişerken deride yağ tavuk etine geçer ve bu da kalp sağlığı için zararlı olmaktadır.

4- Gün içindeki tuz tüketiminizi büyük ölçüde sınırlandırın

Tuz kullanımı hep kalp ve damar sağlığını hem de tansiyonu olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden tuzu olabildiğince yemeklerinizden uzaklaştırmanız gerekir. Çünkü vücudun ihtiyaç duyabileceği tuz zaten çeşitli sebzelerde ve meyvelerde yeteri miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden tuz tüketmekten büyük ölçüde vazgeçmek gerekir.

5- Şekerden vazgeçin

Rafine şeker de insan sağlığı için çok tehlikelidir. Yine ihtiyaç duyduğunuz şekeri meyvelerden çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ancak eğer çay ve benzeri içecekleri şekersiz tüketmeye alışkın değil iseniz çay yerine doğal bal koyarak o şekilde tüketebilirsiniz. Aynı şekilde şeker koyacağınız tatlılarda da doğal balı tercih etmenizde fayda olacaktır.

6- Soğanı kavurmadan tüketin

Bizim yerel mutfağımızda soğan yemeklere iyice kavrularak ilave edilir. Ancak bu doğru ve sağlıklı bir davranış değildir. O yüzden mümkün mertebe soğanlar yağ ile çok fazla yakılmadan yemeklerde kullanılmalıdır. Bunun için de yemeğe soğanı tüm malzemeler ile birlikte atmakta fayda vardır. Hatta yanlış bilinenin aksine bu şekilde de çok lezzetli yemekler hazırlanabilir.

7- Margarini hayatınızdan çıkartın, yerine tereyağını koyun

Margarin de ülkemizde çok sık kullanılan bir yağ çeşididir. Bunda margarinin biraz daha ucuz olmasının da etkisi büyüktür. Aslında zaten yemeklerde hep bitkisel sıvı yağları kullanmak çokça tavsiye edilir. Fakat illa katı yağ kullanılacak ise kesinlikle margarinden uzak durulması gerekir. Bunun için de margarin yerine tereyağı tercih etmek gerekir. Tereyağının da doğal ve organik olmasına özen göstermekte fayda vardır. Fakat yine de kahvaltılarda tereyağı tercih edilmemelidir. Yalnızca tereyağı yemeklerde çok az miktarlarda kullanılabilir. En sağlıklı yağ tüketim biçimi bu şekilde olacaktır. Onun haricinde yine doğal yöntemler ile hazırlanmış olan bitkisel sıvı yağları tercih edebilirsiniz.

8- Patatesi kızartmasını yağda değil de fırında yapmaya özen gösterin

Patates kızartması herkesin çok sevdiği yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak yağda kızartılarak yapılan bu patates kızartmaları kalp sağlığı için çok ama çok tehlikeli olabilmektedir. Bunun için de patates kızartmasını fırında yapmak çok doğru bir hareket olacaktır. Eğer patates kızartmasını fırında sağlıklı bir şekilde yapmak istiyor iseniz bunun için patatesi çok ince dilimler halinde kestikten sonra üstüne bir miktar zeytinyağı gezdirip fırında kızartabilirsiniz. Aynı şekilde patlıcanı da kızartmak yerine közleyebilirsiniz. Bu durum kırmızı et, tavuk eti ve balık eti için de geçerlidir. Her daim kızartmak yerine fırında pişirmek yoluna gidilmelidir. Bu kalp sağlığı için en doğrusu olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo alımının da önüne geçen bir yöntem olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.