Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Kireçlenmesi

En ciddi kalp hastalıklardan biri olan kalp kireçlenmesi, özellikle ileri yaş grubunda olan insanlarda aort kapağını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Kalp kireçlenmesine neden olan aort kapağı, kalpte bulunan sol karıncığın altında ve aort damarının ortasında konumlanmıştır. Aort damarının kapakçığında yaşla birlikte ortaya çıkan kireçlenme durumu meydana gelebilir.

Kalp Kireçlenmesi Nedir?

Kalp kireçlenmesi, kalbin görevini eskisi gibi güçlü ve sağlıklı bir şekilde yerine getiremediği anlamına gelir. Kalp kireçlenmesinde, sol karıncık kasının kanı daha fazla pompalayabilmek için daha fazla enerji harcaması gerekir. Bu durum ilerleyen zamanlarda sol karıncığın ebatında büyümeye ve kasılma yeteneğinin azalması anlamına gelir. Sonuç olarak insanlarda kalp yetmezliği durumu meydana gelir. Aort damarının çok dar bir hale gelmesi, kalp kasından daha fazla oksijen harcamasına neden olur. Bu durum da kalp kireçlenmesi sağlık sorununu ortaya çıkarır.

Kalp Kireçlenmesi Neden Olur?

Kalp kireçlenmesi sağlık sorununda meydana gelen aort kapağındaki darlık, doğum anında gerçekleşen birtakım komplikasyonlar ve ateşi hastalıklardan kaynaklanır. Yaşla beraber kalp kireçlenmesi durumu ortaya çıkar. Özellikle 65 ve üstü yaşa sahip olanlarda kalp kireçlenmesi sağlık sorunu oluşur. Kalp kapağı zaman içerisinde harcadığı enerjiden dolayı kalınlaşır ve yapısındaki esnekliği tamamen kaybeder. Bu tür hasta grubunda bulunan insanlar yüksek kolesterol, sigara ve alkol tüketimi, diyabet ve böbrek yetmezliği gibi şikayetlerinin olması da kalp kireçlenmesi sağlık sorununda büyük bir risk taşır. Kalp kireçlenmesi sorunu genç yaştaki insanlarda görülüyorsa, daha erken zamanda kendini belli eder. Kalp kireçlenmesi daha sonraki yaşlarda ortaya çıkarsa farklı sorunlarla birlikte tedaviye başlanır. Bazı insanlarda romatizmal hastalıklar kalp kireçlenmesine neden olur. Yaşın ilerlemesi kalp kireçlenmesinin en önemli sebeplerinden biridir. İlerleyen yaşlarda kalp kireçlenmesinin ortaya çıkması, insanların diğer hastalıklarını da tetikler durumdadır.

Kalp Kireçlenmesinin Belirtileri Nedir?

Kalp insan metabolizmasının temeli ve baş organıdır. Kalpte oluşabilecek herhangi bir sağlık sorunu bütün insan vücudunu olumsuz yönde etkiler, farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Kalp kireçlenmesi hastalığının bazı belirtileri kişilerde görülebilir. İnsanlarda çok ciddi bir nefes darlığına sebep olur. Nefes darlığı astıma benzer bir şekilde gerçekleşmez. Kalp kireçlenmesi durumunda oluşan nefes darlığı kalp krizi sırasında tıkanma olarak ortaya çıkar. Şiddetli göğüs ağrısı da bir diğer belirtisi olarak bilinir. Kalbin zaman içerisinde işlevini tam olarak yerine getirememesi sebebiyle oluşan ağrılar giderek şiddetlenir. Kalbin sol karıncığında daralmış aort kapağına kan göndermek için kalp kapağı üzerine düşen basınç daha çok artar. Bu durumda da kalp kası çok fazla oksijen harcadığı için bireyin kalp atışları hızlanır ve hızlı bir şekilde nefes alıp, verir. Kalp kireçlenmesi olan kısmın üzerinde bazı durumlarda sıvı birikebilir. Sıvının birikmesi direkt olarak akciğere zarar verir ve daha fazla kalp hastalıklarına neden olur. Kalp kireçlenmesinde ortaya çıkan belirtilerden biri de bayılmadır. Bayılma, genelde efor harcayan insanların, sol karıncık basıncının yükselmesi ile gerçekleşir. Bu da kalp refleksinde ritimsel bir bozulmaya neden olur. Egzersiz sırasında kalbe yeterli miktarda kan gitmemesinden dolayı bayılma görülebilir.

Kalp Kireçlenmesinin Tedavisi

Önemli bir sağlık sorunu olan kalp kireçlenmesine bazı tedaviler uygulanır. Ancak her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis büyük önem taşır. Kalp kireçlenmesi hastalığında ilk olarak muayene sırasında kalp sesi dinlenir ve üfürüm testi uygulanır. Eko kardiyografi çekilir ve kalp kapakçığında ortaya çıkan darlığın nasıl bir seviyede olduğu öğrenilir. Kalp kireçlenmesinde hastaya uygulanacak olan tedavi, kalp kapakçığında ortaya çıkan daralmaya göre belirlenir. Bu hastalıkta hiçbir yakınması olmayan hastalara ilaç tedavisi uygulanmaz. Sadece yüksek tansiyon hastası olan insanlara tansiyon ilacı kullanılır. Cerrahi bir müdahale gerektiği durumlarda kalp kapakçığı değişebilir. Cerrahi müdahalede genel olarak çift yapraklı metal kapaklar yerleştirilir. Bu ameliyata giren hastanın yaşı ilerlemişse onun için bir risk oluşabilir ancak genç bir hastada herhangi bir risk olmaz. Kalp kireçlenmesi hastalığına sahip olan kişilerin bu nedenle sürekli gözetim altında tutulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.