Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Krizi Anında Yapılması Gerekenler

Kalp hastalıklarına bağlı olarak bazı insanlarda kalp krizi oluşabilir. Kalp krizinin en önemli belirtisi şiddetli bir şekilde oluşan kalp ağrısı. Sadece kalpte ağrı oluşmaz, buna bağlı olarak aynı zamanda sol kol, sırt ve mide kısmından çeneye doğru ilerleyen kalp ağrıları da ortaya çıkar. Nefes darlığı, terleme ve bulantı da kalp krizi anında ortaya çıkan belirtiler. Tüm belirtiler kalp krizinin yaşandığını gösterir. Kalpte meydana gelen ağrı çok şiddetli bir şekilde oluşur. Kalp krizi bu tür belirgin belirtileri göstermenin yanı sıra, hiç farkına varılmadan ve herhangi bir ağrıya neden olmadan, ortaya çıkabilir. Herhangi bir belirti vermeden oluşan kalp krizi ölümcül olabilir. Çünkü kalp krizinin oluştuğuna dair herhangi bir belirti yok ve bu nedenle müdahale de edilmiyor. Geç müdahale edilmesi durumunda ölümcül vakalar yaşanır. Kalp krizi belirtileri ortaya çıktığı anda, tam donanımlı bir hastaneye gidilmesi gerekir.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalı?

Kalp Krizi

Kalp krizi anında kalpte yer alan kasların ihtiyacı olan oksijeni alamaması sebebiyle, işlevini tam olarak yerine getiremez. Kalp krizi süresi ne kadar çok uzarsa, kalp kası tekrar onarılmayacak bir şekilde fonksiyon kaybına uğrar. Bu nedenle kalp krizi anında erken müdahale etmek hayati bir önem taşır. Hastanın kalp krizi geçirdiği anda hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi, yeterli miktarda enerji ve oksijen alamayan kalbin ritminin bozulması. Kalpte oluşan ritim bozukluğu kalbin ihtiyacı olan kan dolaşımını yapmasına engel olur. Bu nedenle hasta ilk olarak vücudunda aşırı yorgunluk ve halsizlik oluştuğunu fark eder. Aşırı yorgunluk ve halsizlik durumu düzelmezse, hastanın şuuru tamamen kapanır.

Eğer kalp krizi geçirirseniz bu sırada yapmanız gereken adımlar,

 • İlk olarak 112 Acil Servisi arayın.
 • Bulunduğunuz evin kapısını açık bırakın. Yardım etmek isteyen kişilere böylece zaman kazandırmış olursunuz.
 • Kalp krizi geçirirken bir kişiye bir bardak su ile aspirin için. Bunun haricinde farklı hiçbir şeyi kesinlikle yiyip, içmeyin.
 • Çok güçlü bir şekilde öksürürseniz kan akışı geçici bir süre hızlanır. Bu nedenle burun deliklerini iyice kapatarak çok güçlü bir şekilde öksürmeye dikkat edin. Bu yöntem kalp atışlarınızın normal bir seviyeye gelmesini sağlar.
 • Bulunduğunuz odanın penceresini açın ve içerisi bol oksijen girmesini sağlayın.
 • Ambulansı aradıktan sonra yardım gelinceye kadar yatın ya da oturun. Kesinlikle ayakta yardım beklemeyin. Çünkü kalp krizi sırasında dengenizi kaybederek düşebilirsiniz. Bu da travma sorununa neden olabilir. Eğer kalp krizi geçiren bir kişi başını sert bir yere çarpmışsa, kalp krizi tedavisi başa alınan darbe sebebiyle yapılmayabilir. Kalp krizi geçiren bir insanın başından darbe almamış olması gerekir.
 • Soğuk ya da sıcak suyla duş almayın. Kalp krizi sırasında soğuk suyla vücudunuzun temas etmemesi çok önemli. Çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Soğuk su kalp damarlarını büzerek, kalbi daha kötü bir hale getirir.

Günlük yaşantının içerisinde dışarıdayken tanımadığınız herhangi biri ya da evde otururken aile bireylerinden biri kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi geçiren bir kişiye yardım etmek için izlenmesi gereken adımlar,

 • Eğer herhangi bir sağlık bilginiz ya da deneyiminiz yoksa, kalp krizi geçiren hastaya asla bir müdahalede bulunmayın. Başka hastalara ya da size ait kalp ilaçlarını hastaya içirmeyin.
 • Hiç vakit kaybetmeden 112 Ambulansı arayın ve yardım isteyin. Hastayı en yakın ve tam donanıma sahip olan bir hastaneye ulaştırın.
 • Kalp krizi geçiren hastayı bir zemin üzerine yatırın. Bu sırada hastayı sarmayın.
 • Ayaklarını kalp seviyesinin biraz üzerinde kaldırın. Bu kalbe daha çok kan akışının gitmesini sağlar ve kalbi geçici bir süre rahatlatır.
 • Kalp krizi geçiren bir kişinin üzerinde sıkı ve dar kıyafetler varsa, gevşetmeye çalışın ya da hastanın üzerinden çıkarın.
 • Kalp krizi, kalpte yer alan damarların tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Kalp damarları ne kadar çabuk açılırsa, kalpte ve kalbe bağlı olarak diğer tüm organlarda o kadar az hasar ortaya çıkar. Bu nedenle kalp krizi geçiren bir kişiyi çok kısa bir sürede hastaneye yetiştirmek gerekir.
 • Kalp krizi geçiren kişinin hastaneye yetiştirilme süresine bağlı olarak hastaya damar açıcı ya da pıhtı eritici bir tedavi uygulanır. Girişimsel balon ya da stent şeklinde yapılan tedavi yöntemleriyle kalp damarlarındaki tıkanıklık açılır.

Kalp krizi sonucunda ortaya çıkan tablo, hastanın kaybetmiş olduğu doku oranı ile ilgili. Organlardaki ve dokulardaki hasar ne kadar az olursa, vücutta meydana gelen sorun o kadar aza düşer. Çok ciddi ve erken müdahale edilmeyen kalp krizi ölüme neden olabilir. Ancak çok sayıda geçirilen kalp krizi hastanın hayati tehlikesini olumsuz bir şekilde etkilemez.

Kalp Krizi Sonrasında Alınması Gereken Önlemler

Kalp Krizi

Kalp krizi geçiren bir kişinin, bu süreç sonunda tehlikeyi azaltan ve kalp krizinden koruyan önlemleri yaşam boyu uygulaması gerekir. İlk olarak kalp krizinin ortaya çıkmasına neden olan bazı tehlike etmenlerinin yeniden düzenlenmesi gerekir. Kalp krizindeki en önemli risk faktörleri, şeker hastalığı, sigara, alkol, hareketsiz bir yaşam ve kolesterol. Tüm bu faktörlerin hayatınızdan tamamen çıkarılması gerekir. Kalp krizi sonrasında yapılan kontrolleri düzenli olarak yaptırmak ve düzenli bir şekilde ilaç kullanımı daha sonraki yaşamınızın risksiz geçmesine yardımcı olur. Bir insan birçok kere kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi geçirmenin herhangi bir sınırı olmaz. Kalp krizi geçiren bir insana erken müdahale edilerek, tıkanmış olan damar açılırsa hastanın kalbinde ve diğer organlarından herhangi bir hasar oluşmaz. Kan akışı işleminin çok gecikmesi kalpte oluşacak hasarın boyutunu arttırır. Kalpte meydana gelen hasar boyutu ne kadar çok artarsa kalp yetersizliği sebebiyle ölüm ihtimali o kadar çok artar. Kalp krizinde meydana gelen ölümün asıl nedeni kalpte oluşan ritim problemi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.