Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Krizi Belirtileri

Kalpte yer alan ve aynı zamanda kalbi besleme gibi bir işlevi olan atar damarların aniden tıkanması sonucu kalp kası yeterince oksijen alamaz. Bunun sonucunda ise kalp dokusu belirli bir oranda hasar görür. Bu duruma kalp krizi denir.

Kalbe kan akımını sağlamakla görevli olan atar damarlarda yağ ya da kolesterol gibi maddeler damar duvarında birikerek, kalbe şiddetli bir baskı yapar. Kolesterol ve yağ gibi zararlı maddeler damar duvarında birikmesi sonucunda plak denilen kalın yapıyı oluşturur. Bu duruma damar sertliği adı verilir ve bu süreçte atar damarlar ilerleyen zamanlarda daralmaktadır. Daha sonra atar damar plaklar üzerinde ortaya çıkan çatlaklarda büyüyen pıhtılar damarları tıklamaktadır. Eğer bu tür ciddi duruma zamanında müdahale edilip, damar yolu açılmazsa, kalp dokusu çok büyük oranda hasar görür. Daha sonra ise kalp dokusu kaybı ortaya çıkar. Kalp dokusu kaybı yaygın ise kalbin pompalama gücünü büyük bir oranda etkiler ve aynı zamanda kalp yetersizliği rahatsızlığı da ortaya çıkmasına neden olur.

Kalp Krizi Nasıl Ortaya Çıkar?

İnsan vücudunun en hassas ve en önemli bir organı olan kalp, normal şartlar altında dakikada 60 ya da 80 kere tüm vücuda kan pompalayan, kan akışını sağlar. Kalp insan vücudunun tüm alanının kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de aynı şekilde beslenmesi ve aynı zamanda kan alması gerekir. Kalbin kendisi besleme işlevine sahip olan damarlarına koroner arterler adı verilir. Kalbi besleyen koroner arterlerin düzenli ve sistematik olan dolaşımında herhangi bir olumsuz durum ortaya çıktığında koroner bir yetersizlik ortaya çıkar. Koroner yetersizlik durumu, koroner damarlarındaki darlığın derecesine ya da yerine göre tamamen değişir. Bazı hastalarda ise sadece fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve aynı zamanda dinlenmekle geçen göğüs ağrıları olabilir. Bazen de damarların ani olarak tıkanması sonucu ortaya çıkan ve şiddetli bir göğüs ağrısı ile başlayan, daha sonrada ölüme neden olabilir kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi anlık bir süreç olması açısından, tedavisinde zamana karşı bir yarış ortaya çıkar.

Kalp krizindeki anında göğüste başlayan ağrının, yanma, sıkışma şeklinde başlayıp sol kola, serçe parmağına doğru ilerleyen, boyna doğru yayılan bir ağrı olduğunu ortaya çıkar. Alında da soğuk terler birikmektedir. Göğüste başlayan ağrı bazen yarım saatten daha uzun sürer. Ağrı ile birlikte soğuk terleme ve aynı zamanda mide bulantısı da oluşabilir. Bazı insanlarda kap krizi belirtileri çok gizlidir. Özellikle yaşlı hastalar ve diyabet hastaları hiç ağrı duymazlar, sadece nefes darlığı ve soğuk terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazı hastalar mide ülseri ya da pankreasta meydana gelen ağrı kalp krizi ile karıştırılabilir. Bu tür ağrılarda kalp krizi meydana gelmez.

Kalp krizi sırasında, erken müdahale için her geçen saniye bile çok değerlidir. Kalp krizi geçiren bir kişi aspirin alabilir. Aspirin aynı zamanda kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırma özelliğine sahiptir. Kalp krizi belirtileri ile karşı karşıya kalındığında bir yerde oturup, dinlenmeli ve hemen bir hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Bu sırada yürümeye çalışmak ve merdiven çıkmak çok tehlikelidir. Yürümek, oksijen alamayan kalbi daha çok yorar.

Kalp Krizinin Belirtileri

Tıpta kullanılan ismi Enfarktüs olan kalp krizinin nedeni kısaca kolesterolle ve yağla dolu plak şeklindeki lezyonların damarı tıkamasıdır. Damarın bu yolla tıklanması sonucunda damar ve kalp arasındaki kan akımı tamamen kesilir. Böyle bir durumun yaşanması durumunda kalp krizi ortaya çıkar. Bazı kalp krizi çok ani, şiddetli birtakım belirtiler gösterirken bazı kalp krizlerinde ise yavaş, hafif bir ağrı, rahatsızlık hissi görülür. Bu tür yavaş belirtilerle ortaya çıkan kalp krizinin tanısı konamayabilir, çünkü belirtiler çok yavaş bir şekilde ilerlediği için ne olduğu anlaşılıncaya kadar zaman kaybedilir.

Kalp krizi rahatsızlığının yaşandığını gösteren ve kendini belli eden birçok belirtisi bulunmaktadır. Uzman doktorların yapmış oldukları açıklamalara göre göğüste sıkışma hissi, yanma, hazımsızlık, nefes darlığı, solgunluk, terleme ve aynı zamanda yorgunluk kalp krizinin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Fakat kalp krizlerinin küçük bir oranı kendini belli etmeden ve hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkmaktadır.

Kalp krizinde en sık görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

1. Göğüs ağrısı                                                                                

Kalp krizinin ortaya çıkma anında göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrı genel olarak göğsün orta kısmında meydana gelen baskı ve sıkışma biçiminde şiddetli bir ağrı olarak tanımlanır. Genellikle kalp krizi sırasında yaşanan göğüs ağrısı birkaç dakikadan daha uzun sürer. Göğüs ağrısı daha sonra sırta, boyna, çeneye, kollara ve aynı zamanda mide üzerine doğru bir yayılmaya neden olur.                                                                                         

2. Nefes Darlığı

Kalp krizi anında meydana gelen belirtilerden biri ise nefes darlığıdır. Kalp krizinde göğüs ağrısının oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tek başına görülen nefes darlığı da aynı zamanda bir kalp krizi belirtisi olabilir.

3. Diğer Belirtiler

Göğüste yanma, hazımsızlık, bulantı, kusma, baş dönmesi solgunluk, terleme, baş dönmesi ve aynı zamanda yorgunluk gibi birtakım kalp krizi belirtileri bulunmaktadır.     

Kalp Krizinden Nasıl Korunulur?

Kalp krizine neden olan başlıca etkenler, sigara içmek, kötü kolesterolün yüksek olması, iyi kolesterolün düşük olması, diyabet hastalığı, obezite ve aynı zamanda hareketsiz bir hayat. Erkeklerin 45, kadınların ise 55 yaşının üstünde olması durumunda tansiyonun yüksekliği, sağlıksız beslenme, anne, baba, kardeş gibi aile fertlerinden birinde olması nedeni ile risk altında olabilirler.

Aynı zamanda günümüzün en sık görülen durumlarından biri olan stres ile mücadele edilmektedir. Stres aynı zaman sigara ve alkol tüketimini de arttırmaktadır. Yemeklerin ve abur cubur tüketimi de artmaktadır. Fazla alkol tüketimi hem tansiyonu hem de trigliserid değerlerini yükseltir. Bu da kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır.

Kalp krizinden korunmak için sigaranın tamamen bırakılması gerekmektedir. Eğer bir kişi daha önceden kalp krizi geçirmiş ve sigara içmeye devam etmesi durumunda kalp krizini en az iki ya da üç kat daha fazla arttırmaktadır. İlk olarak sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Çünkü kalp krizini tetikleyen en önemli sebep sigaradır.

Kalp krizi geçiren bir kişinin tütüne devam etmesi ikinci bir kriz riskini en az 2-3 kat arttırır. Daha hareketli olmaya özen gösterilmelidir. Düzenli egzersiz programları stres ve depresyonu azaltacağı; kiloyu, kolesterolü ve tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Kalp krizi sonucunda doktorun verdiği ilaçların mutlaka kullanılması gerekmektedir. Kardiyoloji uzmanı tarafından tavsiye edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Sağlıklı beslenmeye özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok tuz ve yağ tüketmekten mutlaka uzak durun. Daha çok sebze ve meyve tüketmeniz gerekmektedir. Sebze ve meyve kalp sağlığınızı tamamen korumaktadır. Aşırı kilo artışının oluşmamasına dikkat edin. Eğer diyabet hastasıysanız, diyete uygun davranmanız kalp krizi riskini de aynı zamanda azaltacaktır. Ailenizde kalp hastalığına sahip olan bir fert varsa, düzenli olarak kendi kontrollerinizi yapmanız gerekmektedir.

Görünmeyen yağları tüketmemeniz gerekir. Örneğin; çerez, hamur ürünler, fast food kategorisinde yer alan hazır gıdalar. Hayvansal yağlardan da uzak durun. Tereyağı, kuyruk yağı ve iç yağı gibi yağ çeşitlerinin de tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu tür yağlar kolesterol ve doymuş yağ açısından yüksek bir orana sahiptir. Bu yağlar da kalbe ciddi anlamda zarar verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.