Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Krizi

Kalp krizi, kalpte yer alan koroner arter kısmında bulunan bir bozukluğun, yani çok sık bir şekilde koroner arterlerde tıkanıklık durumunun ortaya çıkması sonucunda kalp kasının beslenememesi ve yeterince oksijen akışının sağlanamaması durumunda şiddetli göğüs ağrısı şeklinde belirtisi olan rahatsızlık sürecidir. Kalbin beslenme işlevini yerine getiren damarlara koroner arterler ismi verilmektedir. Kalpte yer alan koroner arterlerin kalbi besleme ve aynı zamanda kalbe oksijen akışını sağlama işlevine sahiptir. Bazı kalp krizlerinde erken müdahale edilmezse ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Ülkemizde her beş ölümün bir tanesi kalp krizinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi yetişkinlerde daha sık görülmekte olan ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Dünyada ise ölüm sebeplerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Kalp Krizi Neden Olur?

İnsan vücudunun en hassas ve en önemli organları arasında yer alan kalp, normal bir koşulda dakikada altmış ya da seksen kere tüm vücuda kan pompalayan ve aynı zamanda tüm vücudun kan akışını saplayan güçlü bir organdır. Kalbin işlevleri arasında yer alan tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken, bir yandan da kendi beslenmesi için kanı kullanması gerekmektedir. Kalbin kendini besleme işlevine sahip olan damarlara, koroner arterler adı verilmektedir. İnsan vücudunda yer alan en hassas organlardan biri olan kalbin kendini besleme özelliğine sahip koroner arterlerde dolaşım sorunu ortaya çıktığında koroner yetersizlik olur. Kalbi besleyen koronerlerin yetersiz olması durumunda koroner damarlardaki darlıkların boyutuna ve aynı zamanda yerine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı koronerler anjina, yani göğüs ağrılarında sabit kalırken, bazıları ise kalp krizine neden olmaktadır.

Kalp krizi genel olarak fiziksel aktivite sırasında meydana gelen ve aynı zamanda bir süre dinlendikten sonra geçen şiddetli göğüs ağrısı şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlık sürecidir. Bu tür durumlarda eforlu EKG tetkiki ile kalp damarlarının işlevini yerine getirip getiremediğinin kontrolü sağlanır. Göğüs ağrısı gibi bir belirti olmadan da kalp krizi çok sık bir şekilde görülmektedir. Kalp damarlarının ani bir şekilde tıkanması sonucunda kalp krizi oluşur. İnsan vücudundaki en önemli organlar arasında yer alan kalp ya da beyni besleme işlevine sahip olan damarlar, kan yağları, kalsiyum mineral, diğer yağlar ve aynı zamanda kalpte yer alan bazı maddelerin birleşmesi sonucunda tabakalar yüzünden daralabilir. Kalp krizi, bu damarların zamanla bir tıkanıklık durumu ortaya çıkarması sonucunda oluşur. Aynı zamanda kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlar, haricinde başka işleve sahip olan damarlarda ortaya çıkabilecek plaklardaki kırılmalar sonucunda kana karışan parçalarda pıhtı oluşturarak, kalp damarlarını tıkayabilir.

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp krizinin birtakım belirtileri görülmektedir ama bazı kalp krizi anında belirgin bir belirti bulunmamaktadır. Belirgin olan kalp krizi belirtileri ise,

  • Kalp krizi anında göğüs kafesinde önce hafif ve daha sonra şiddetlenen göğüs ağrısı, baskı, sıkıştırma, ağırlık ve aynı zamanda huzursuzluk gibi belirgin belirtiler ortaya çıkmaktadır.
  • Kalp krizi anında boyuna, sol omuza, çeneye ve aynı zamanda kola doğru yayılmakta olan göğüs ağrısı,
  • Kalpte meydana gelen çarpıntı,
  • Baş dönmesi, bayılma, bulantı, baygınlık ve aynı zamanda soğuk bir şekilde terleme,
  • Nefes daralmasıdır.
  • Kalp krizinin en önemli ve en sık bir şekilde görülen belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta ve mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi tedavisinde ilk olarak yapılması gereken kalp damarına balon anjiyopkasti yapılması gerekmektedir. Kalp damarına uygulanan balon anjiyopkasti tedavisi ile kalp damarı genişletilir ve kalbe stent takılır. Ancak bazı hastalarda bu tür plakların yapısı çok sert bir şekilde olmaktadır. Bu tür durumlarda ise kalp krizi geçirmiş olan hastalara by pass ameliyatı yapılır ve damarlardaki kan akışının normale dönmesi hedeflenmektedir. Daha sonraki aşamada ise, tıkalı olan damardaki plağın kırılmasının sonucunda ortaya çıkan pıhtı koroner damardaki tıkanıklık, sadece pıhtı eritici ve aynı zamanda kan sulandırıcı birtakım ilaç tedavisi sonucunda iyileşebilir. Daha sonraki zamanlarsa ise bir tane damar daha tıkanırsa, pıhtı oluşmaması için hasta ömür boyu kan sulandırıcı birtakım ilaçlar kullanmak zorundadır. Çünkü kalpte yer alan damarlarda ortaya çıkan plakları ortadan kaldırmak başka türlü mümkün olmamaktadır. Damar tıkanıklığı sadece stent ve aynı zamanda anjiyoplasti tedavi şekli ile genişletilmektedir. İlaç kullanımı durumunda damar tıkanıklığın daha fazla ilerlemesi durdurulabilir. Kalp krizi geçiren bir kişiye epinefrin ve diğer sempatomimetik verilmemesi gerekmektedir. Aksi bir durumda ise kalbe uygulanan baskı daha fazla artması durumunda, kişiyi daha da kötü bir hale gelir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Tehlikeli

Kalbin, kalp damarları tarafından yeterince beslenmemesi ve kalbe kan akışının sağlaması durumunda, kalp oksijen alamayarak kalp krizini ortaya çıkarır. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp, günlük yapılan işlere göre, bazen daha fazla oranda oksijene ihtiyaç duymaktadır. Kalbin kendi damarları olan koroner damarlar, kalbin oksijen ihtiyacını karşılama gibi bir işleve sahiptir. Eğer kalp damarlarından biri olan koroner damarlarda bir tıkanıklık ya da bir daramla meydana gelmiş ise, kalbe yeterince oksijen akışı sağlanamaz ve bu sebeple kalp beslenemez. Yeterince beslenemeyen kalbin dokusu ölür, işlevini kaybeder ve aynı zamanda kanı pompalayamaz hale gelir. Bu durumda kalp krizi ortaya çıkar. Daha önceki zamanlarda kalp krizi geçirmiş bireylerin zarar görmüş olan kalp dokusu kendini yenilemez. Onun yerine işlevi olmayan bir yara tabakası oluşur. Sonuç olarak kalp krizinin insan vücudunda vermiş olduğu zararın geri dönüşü olmamaktadır.

Kalp krizi yapılan istatiksel araştırmalara göre, kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Çünkü kadınlar menopoz öncesinde östrojen hormonu ile kalp krizinden çok yüksek oranda korunmaktadırlar. Fakat kalp krizi geçirdikleri anda, kalp krizine bağlı olarak birtakım komplikasyonların meydana gelme ihtimali, erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Ani ölümlerin hepsi kalp krizine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Tüm kalp rahatsızlıkları genel olarak otuz beş yaşın altındaki insanlar için de geçerli olmaktadır. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında otuz beş yaş altındaki kalp ölümlerini ayrı bir şekilde ve aynı zamanda otuz beş yaş sonraki bireyleri de ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

Kalp krizi erkeklerde kırk beş yaş üstü, kadınlarda ise elli beş yaşının üstündekiler ya da erken menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Aile fertlerinden birinde, yani anne, baba, kardeş ya da yakın akrabalarda elli beş yaşındaki bireylerde ve birinci derece kadın akrabalarda ise altmış beş yaşından önce kalp rahatsızlığı, kalp krizi, ani ölüm olmasıdır. Kalp hastalıklarının en büyük düşmanı uzun süreli sigara içilmesi ve alkol kullanılmasıdır. Hipertansiyon 140/90 mm hg değerinde ya da hipertansiyonu normal değerlerde tutmak için tedavi görüyor olmak kalp krizinin meydana geldiği yaş aralığını daraltmaktadır.

Kalp Krizinde Alınacak Önlemler

Kalp krizinin bir önceki aşaması olan damar tıkanıklığını engellemek için ilk olarak sağlıklı ve düzenli bir beslenme programını uyguluyor olmak gerekmektedir. özellikle son yılların en büyük rahatsızlığı olan obeziteden kaçınılmalıdır. Ldl türü şeklinde olan kolesterolü normal değerler içerisinde tutmak gerekmektedir. Tansiyonun normal değerler arasında olması gerekmektedir. Yağ ve tuz tüketimi tamamen azaltılmalıdır, şeker değerleri normal sınırlarda olmalıdır. Özellikle alkol ve sigara tüketimi tamamen sonlandırılmalıdır. Eğer kalp damarlarında bir tıkanıklık meydana gelmiş ise, tıkanıklığın daha çok büyümemesi için hastaya birtakım ilaçlar verilmeli ve aynı zamanda pıhtı oluşumunu da önlemek için kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gerekmektedir. Kalp krizinin görüldüğü kişiler, bu durumun tekrar etmemesi için mutlaka spor yapmaları gerekmektedir. Haftada en az üç gün ve günde en az otuz dakikalık egzersizler yapmaları gerekmektedir. Mesela, yüzme, bisiklet, dans, orta tempolu yürüyüşler vb. gibi. Kalp krizini önlemek için stresten uzak bir hayat yaşamak gerekmektedir. Tüm vitamin, mineral ve protein değerlerini normal seviyede tutarak kalp krizini önlemede büyük bir adım atmış olacaksınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.