Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Nasıl Olur?

Vücudumuzda meydana gelen hastalıklar her zaman oluştuğu yerde acı hissi uyandırmaz. İnsan vücudunda bazı yerlerde oluşan ağrılar, vücudun başka bölgelerindeki hastalıkların habercisidir. Örneğin; lenf düğümlerinde oluşan şişlikler kanserin habercisidir ya da bacaklardaki tutulmalar omurga ile problemlerin varlığını belirtir. Bizler ise geçici durumlar olarak görüp, ciddiye almayarak büyük risk altına gireriz. Hastalıkların habercisi olan ağrılardan bir tanesi de kol ağrılarıdır. Kol ağrıları ise kalp krizinin belirtisi olarak bilinir. Kalp krizi, belirtileri direkt olarak görülmeyen büyük bir tehlikedir. Kol ağrısı gibi belirtiler ile varlığından haber veren kalp krizinde kol ağrısı nasıl olur? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Oluşumu Nasıl Olur?

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Nasıl Olur?

Kalp krizi; kalpteki kan akışının durması sonucu meydana gelir. Bu durumda kalp çalışamaz ve kişinin hayati fonksiyonları durur. Kalp krizi oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde kolesterol, tansiyon ve damar tıkanıklığı gibi hastalıklara bağlı kalp krizi riski oluşur. Normalde kollarda hissedilen ince sızılar, ağrılar veya acı hissi başka durumlar ile ilişkilendirilir. Kol kaslarında zayıflık, eklemlerde iltihaplanma, çeşitli kemik sorunları kollarda ağrılara neden olabilir. Fakat sol kolda aniden meydana gelen ağrıların kalp krizinin habercisi olduğu yapılan birçok istatistikte anlaşılmıştır.

Kalp krizinin en büyük belirtileri göğüs sıkışması ve göğüs ağrılarıdır. Bu ağrının ardından sol kol ve sol omuzda şiddetli bir ağrı gelişir. Bu ağrının kalp krizine neden olan ağrı olduğu biliniyor. Çünkü kalp krizi sırasında kalpten göğüse doğru yayılan ağrı, sol kol, sol omuz, ensenin sol bölümü ve boyun kısmına kadar ulaşır. Kalp krizinin meydana geldiği kısım vücudun sol kısmı olduğu için ağrının hissedildiği bölüm de sol kısımdır. Aynı zamanda ağrı da bu sol kısma yayılır. Bu yüzden kalp krizi geçiren bir kişi sol kısımda ağrıyı hisseder.

Bazı insanlarda kalp krizi sırasında göğüs ağrısı daha yoğun hissedilirken, bazı kişilerde göğüs ağrısı olmaksızın sadece sol kol ve omuzda ağrı hissedilir. Bu yüzden cinsiyet ve yaş fark etmeksizin sol omuzda ve sol kolda aniden başlayan şiddetli bir ağrı ihmal edilmemelidir. Bu ağrı hissedildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Nasıl Olur?

Kalp krizinde belirtilerden biri olan kol ağrısı uzun süreli ise mutlaka bir doktora görünülmelidir. Şiddeti artan şekilde bir kol ağrısı kalp krizinin habercisidir. Her zaman göğüs ağrısı olmaz. Fakat aniden kolunuz ağrıdıktan sonra sabahtan akşama kadar kol ağrısı devam edebilir. Bunun yanında bulantı, kusma, rengin solması, ani baş ağrısı ve baş dönmesi, soğuk terleme belirtileri de var ise kalp krizi geçirildiği kesinlik kazanır. Bu aşamada mutlak surette bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kalp krizinre ise göğüste 15 dakika boyunca ağrının hissedilmesi halinde hemen müdahale edilmesi gerekir.

Kalp Krizi Sırasında Ne Yapılmalı?

Kalp Krizinde

Kalp krizi geçirildiğinde ilk müdahale çok önemlidir. Kişinin ölüm veya felç riskinin erken müdahale %30 oranında azaltır. Kalp krizi geçirildiğinde;

  • Hemen aspirin çiğnenmelidir. Aspirindeki etken maddenin kalp krizini engellediği anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalarda kalp krizi anından çiğnenen aspirinin ölüm riskini % 23 oranında azalttığı belirlenmiştir.
  • Kişi hemen rahat edeceği bir pozisyona getirilmelidir. Koşmak, yürümek önerilmez.
  • Eğer arabadaysanız aracı kenara çekip hemen ambulansı aramalısınız.
  • Göğüsteki sıkışıklığı rahatlatmak için kravat, kolye, sütyen gibi göğüste basınç yaratan eşyaları derhal çıkarın.
  • Kalp ritminin düştüğünü hissediyor ise yavaşça öksürerek kalp ritmini yerine getirmeye çalışmalı.
  • Hemen ambulans çağrılmalıdır.
  • Doktorun verdiği dil altı hapı emilerek tüketilmelidir.

Kalp Krizi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kalp Krizi

Kalp krizi geçirildikten sonra hastaneye yatırılan hasta en az 24 saat gözetim altında kalmalıdır. Çünkü hastanın hayati fonksiyonlarının kontrol altına alınması için ilk 24 saat çok önemlidir. Koroner bakım ünitesinde tedavi altına alınan hasta eğer riskli durumda değil ise doktorun onayı ile taburcu edilir. Evde bakımına devam edilen hasta için verilen ilaçların reçetesine uygun kullanılması gerekir.

Aksi halde yeni bir krizin zemini oluşturulur. Kriz sonrası göğüste oluşana ağrı veya baskı durumunda gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Her gün en az bir kez tansiyon ölçülmelidir. Tansiyonun 11 ile 16 arasında stabil olması gerekir. Aksi durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız. Kalp atışlarında düzensizlik ve göğüste sıkışma durumunda da hiç gecikmeden doktora gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.