Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

İnsanlar genetik faktörlere ya da farklı hastalıklara bağlı olarak kalp hastalığına sahip olabilir. Kalp hastalıkları, ciddi ve çok önemli hastalıklar arasında ilk sırada yer alır. Çünkü kalp insan vücudunun en önemli organı. Kalp durduğu anda kişinin hayatını kaybetme durumu gerçekleşir.

Kalp Masajı Nedir?

kalp masajı

Kalp masajı genel olarak farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkması sonucunda kalpteki kan dolaşımının gerçekleşemediği bir durumda yapılır. Kalpteki kan dolaşımı sağlanamadığı zaman, insanlar nefes alıp, vermede büyük zorluk yaşar. Kısa süreliğine solunum durur. Kalpteki kan dolaşımının gerçekleşmediği bir durumda kalbe dışarıdan bir kişi baskı yaparak, tekrar kan dolaşımını ve kalp atışının tekrar başlaması için uygulanan ilk yardım tekniğine kalp masajı adı verilir. Çevrenizdeki herhangi bir kişinin kalbinin durması gibi bir durumda kalp masajı yapabilmesi için, bu konuda deneyimli olması ve daha önce yapmış olması gerekir. Herhangi bir uzmanlığı olmayan kişinin kalp masajı yapması çok tehlikeli. Kalp masajı yapılacak olan kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Aynı zamanda çalışan bir kalbe de herhangi bir baskı ya da kalp masajı yapılmaz. Masaj yaparken kişinin göğüs kafesine çok fazla yüklenmek kaburgaların kırılarak, iç organlara hasar vermesine sebep olabilir. Bu durum da iç kanamaya neden olur. Kalp masajı sanılanın aksine çok zor bir görev ve bunun bilinçli bir şekilde yapılması gerekir.

Kalp masajının yapılabilmesi için ilk olarak kişinin kalbinin durmuş olması şartı aranır. Bazen insanlar kalp durmasıyla solunum durmasını karıştırır ve her iki durumda da kalp masajının yapılacağını düşünür. Aslında ikisi farklı durumları gösterir. Kalp durması, kişinin bilincinin tamamen kapalı olması, büyük atardamarlardan herhangi bir şekilde nabzın alınamaması durumunda ortaya çıkar. Kalp durmasında anında müdahale etmek gerekir. Eğer anında müdahale edilmezse, dokulara ve organlara oksijen gitmediği için beyin hasarı meydana gelir. Kalbin durması durumunda solunum olmaz, bilinç kapalı olur, hiç hareket edilmez ve çevredekilere herhangi bir şekilde cevap verilmez. Tüm bu belirtiler kalbin durduğu anlamına gelir. Kalp durmasıyla çok karıştırılan solunum durması ise, vücudun hayatta kalması için gerekli olan oksijenden mahrum kalması durumuna verilen isim. Eğer bir kişinin solunumu durursa, hemen yapay solunma başlanmaz ince kalbin durması meydana gelir.

Kalp Masajının Uygulanışı

Kalp Masajı

Yakınınızdaki bir kişinin kalbinin durması ya da nefes alamaması gibi bir durumunda, daha önceden bir deneyiminiz varsa hastaya kalp masajı yapabilirsiniz. Bir yandan da 112 Acil Yardım hattını vakit kaybetmeden arayın. Kalp masajını uygulamaya başlamadan önce ilk olarak hastanın soluk yolunun açık olup, olmadığının kontrolünü sağlamaya çalışın. Eğer hastanın solunumu tamamen durmuşsa suni bir solunum yapabilirsiniz. Kalbi atmıyorsa kalp masajı yaparak, kalp atışlarının yeniden başlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kalp masajı yapmaya başlamadan önce hastanın çocuk ya da yetişkin olmasına göre farklı uygulamalar yapılır.

Yetişkinlere Yapılan Kalp Masajı

 • İlk olarak hastanın boynunda yer alan şah damarından nabzın atıp, atmadığının kontrolü sağlanır.
 • Kalp atışlarının tamamen durmuş olduğundan emin olunması gerekir. Çünkü kalp atışları tam olarak durmamışsa kalbe masaj yapılmaz.
 • Hastanın nabzı atmıyorsa sırt üstü bir şekilde sert zemine yatırılması gerekir.
 • Kalp masajı yapacak olan kişi hastanın sağ tarafına gelecek şekilde diz çökmeli.
 • Sternum kemiği, halk arasındaki ismi iman tahtası olan kısmın alt ucundan 2 ya da 3 parmak yukarı olacak şekilde bir alan belirlenmeli. Kemiğin orta noktası ya da alt yarısının orta, alt alanını belirleyin.
 • Bir elin ayasını bu kısma yerleştirmeniz gerekir.
 • Diğer elinizin ise üstüne gelecek bir şekilde yerleştirin.
 • Kalbe uygulanan gücün tek bir noktada toplanabilmesi için, elin sadece aya kısmı kalbe temas etmeli ve parmaklar da göğüs kafesi ile temas halinde olmalı.
 • Göğüs kemiğine dik bir şekilde baskı uygulanır. Baskı uygularken dirseklerin bükülmemesine özen gösterilir.
 • Her kalbe yapılan baskıda göğüs kafesinin 4 cm kadar aşağıya inmesi sağlanır.
 • Bu işlemi yaparken dakikada 80 ya da 100 kere olmak şekilde, belirli bir tempoda yapılması gerekir.
 • Kalbe yapılan baskı ve kalbi gevşetme süresi eşit bir şekilde olmalı.
 • Kalp masajı sırasında asla ellerin kalp üzerindeki yerleşim şekli değiştirilmemeli.
 • Yaklaşık olarak en az 3 dakikada bir kalbin tekrar çalışıp, çalışmadığının kontrolünü sağlamak amacıyla nabız kontrol edilmeli.
 • Kalp eğer yeniden çalışmaya başlarsa, anında kalp masajına son verilmeli.
 • Kalp masajı yapmanıza rağmen, kalp tekrar çalışmaya başlamadıysa, ambulans gelinceye kadar kalp masajı uygulamasına devam edin. Sadece kalbin çalışmaya başlaması anında kalp masajına son verin.

Çocuklara Yapılan Kalp Masajı

Çocukların kalbinin durması halinde yine kalp masajı yapabilirsiniz. Ancak bir yetişkine yapılan kalp masajından biraz farklılığı var. Çocuklara kalp masajı yapmak için ilk olarak kalbe çok hassas davranılmalı ve aynı zamanda çok fazla kalbe yüklenmemek gerekir. İlk olarak elin 3. ve 4. parmaklarını göğsün ortasındaki alanın 1 ya da 1,5 cm kadar altına koyarak, 1,5 ya da 3 cm kadar içine çökecek şekilde hassas dokunuşlarla kalp masajı yapılır. Kalbin tekrar çalışıp, çalışmadığını kontrol etmek için 3 dakikada bir mutlaka nabza bakın. Eğer kalp tekrar çalışmaya başlarsa anında kalp masajını sonlandırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.