Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Pili

Bazı kalp hastalıklarının sonrasında hastalara kalıcı ya da geçici kalp pili takılır.

Kalıcı Kalp Pilleri: Kalıcı kalp pilleri, kalbin ritmini oluşturan ve ayrıca intrakardiyak şok uygulanması gereken elektronik cihazlardır. Kalıcı kalp pillerinde kalbin yavaş atması, kalp ritmini düzene girmesi için bazı kalp hastalıklarına takılır. Sağlık alanında yapılan yeniliklerde, ölümcül kalp ritmi bozukluğu ve kalp yetmezliği tedavisinde de kalıcı kalp pilleri kullanılır.

Geçici Kalp Pilleri: Hastanın anormal bir şekilde kalp ritmi ve bu durumun düzeleceği gibi bir beklenti varsa kalıcı kalp pili takılır. Ayrıca kalıcı kalp pili hastaya yerleştirilinceye kadar, kalp hızını dengeden tutmak için de kullanılır. Geçici kalp pilleri, kalp krizi hastalarına, taşikardi hastalarına ve açık kalp cerrahisi geçiren hastalara takılır. Genelde kalp hastalarına uygulanan geçici kalp pillerinin içerisinde bulunan jeneratör çok büyük ve vücudun dışında bulunur. Geçici kalp pilinin kalp ile bağlantısını lead kablo sağlar. Hastanın kalp ritmi düzene girdikten ve normale döndükten sonra geçici kalp pili çıkarılır. Kalp hastalığının kalıcı olduğuna karar verilirse, kalıcı kalp pili takıldıktan sonra çıkarılması gerekir.

Kalp Pili Ne İşe Yarar?

Kalp pili genel olarak hastaların kalıcı ritim bozukluğunda kullanılması gerekir. Kalp pillerinde bulunan jenaratör, genelde hastanın sağ ya da sol üst göğüs kısmına derinin altında bir cep oluşturulacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Genelde çoğu hastanın göğüs duvarı kısmının sol tarafına yerleştirilir. Kalp hastası hangi elini daha çok kullanıyorsa ona göre bir tercih yapılır. Eğer hasta sağ elini daha çok kullanıyorsa, sol tarafa kalp pili yerleştirilir. Kalp pilini yerleştirmeden önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Hastanın sağ ya da sol köprü kemiğinin altında bulunan cilt altına, bataryasının da alacak bir şekilde cep açılır. Kalbe kan taşıma işlemini sağlayan toplardamarın içinden lead adı verilen bir kabloyla kalp bağlantısı sağlanır. Elektrotlar daha sonra cilt altına yerleştirilen bataryaya bağlanır ve bir bağlantı noktası oluşturulur. Kalp hastalarına kalp pilinin takılması, insanların hayat kalitesini arttırır ve ayrıca hastanın ömrünü de uzatır. Kalp hastalarına uygulanacak farklı bir yöntem ise bulunmuyor.

Kalp Pilinin Ömrü Ne Kadar?

küçük çaplı cerrahi işlemlerde hastanın da durumuna bağlı olarak komplikasyon oluşma riski çok düşük olur. Kalp pili takılması genelde hayati bir tehlikeye yol açmaz. Kalp hastalarına kalp pili takıldıktan sonra yaklaşık olarak 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Doktorun isteğine ve hastanın durumuna göre, kalp pili kontrolü daha sık bir şekilde gerçekleşebilir. Kalp pilinin yaklaşık olarak 6 – 7 yıl kadar ömrü bulunur. Hastalar her doktor kontrolünde kalp pilinin ne kadar süresinin kaldığını öğrenebilir. Pil biterse, pilin sadece batarya kısmı değiştirilir. Kalple bağlantısı olan kabloda bir değişiklik yapılmaz. Kalp pillerinde hiç beklenmedik bir zamanda bitme gibi bir durum olmadığı gibi, pil aniden durmaz. Piller bitmeye yakınsa, pil bitme işareti mesajı gönderilir. Kalp pili bataryası azalmış bir şekilde çalışıyorsa, doktor kontrolünde bataryası değiştirilir.

Kalp Pili Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle havaalanında, adliyede ve yüksek güvenliğin sağlanması gereken yerlerde metal dedektör bulunur. Kalp pili takılı olan hastaların, pilin tanıtım kartını göstermeleri gerekir. Bu durumda hastanın elle aranması gerekir. Metal dedektör kalp piline zarar verebilir. Ayrıca metal dedektör, kalp pilinin fonksiyonlarıyla geçici bir süre etkileşim içerisine gireceği için hastaya zarar verebilir. Elle kullanılan metal dedektörlerin göğüs kısmından uzak tutulması gerekir. Dedektör başlığı ile kalp arasında en az 60 cm bir mesafe olması gerekir. Kalp pili takılan insanlar yalnızca kulaklık ile cep telefonu kullanabilir. Kulağa cep telefonu yakın mesafede tutulduğu zaman kalp piliyle etkileşim haline girebilir. Cep telefonlarının genellikle kalp pilinden 15 cm uzaklıkta olması gerekir. Kalp pilinin takılı olduğu tarafın, diğer kısmıyla telefonla konuşmak gerekir. Yani eğer kalp pili sağ kısmında bulunuyorsa, sizin sol kulağınızla cep telefonuyla konuşmanız gerekir.

MR cihazında var olan radyo ve magnetik dalgalar kalp pili fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Eğer alternatif bir tedavi ya da tetkik varsa, MR’ın yaptırılmaması gerekir. Kalp pili taşıyan hastaların güçlü elektriksel alanlardan ve bazı aletlerden uzak durması gerekir. Özellikle yüksek gerilim hatları, park hatları gibi alanlardan uzak durmaları gerekir. Kalp pili takılı olan hastalar hiçbir zaman çalışan bir durumda olan aracın motoruyla uğraşmamalıdır. Mıknatıs kalp pilinin fonksiyonunu ve işlevini geçici bir süre bozabilir. Bu nedenle mıknatıs bulunan kaynakla, kalp pili arasında en az 15 cm gibi bir mesafenin olması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.