Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Ritim Bozukluğu

İnsan vücudundaki en hassas ve en çok önem verilmesi gereken organ kalptir. Kalpte birtakım sebeplerden dolayı kalbin normal atışını düzenleme işlevine sahip olan elektriksel uyarıların gerektiği gibi çalışamaması sonucunda çok hızlı, çok yavaş ya da çok düzensiz bir şekilde atması ile ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ritim bozukluğu kalpte yer alan birtakım problemler sonucunda ortaya çıkacak olan dış etkenlerden de etkili olmaktadır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında ortaya çıkan en önemli belirti ise kalp çarpıntısıdır. Kalp çarpıntısından sonra ortaya çıkan diğer önemli belirtiler ise, baş dönmesi ve aynı zamanda bayılmadır. Kalp çarpıntısıyla ortaya çıkan bayılmalar genel olarak ciddi boyuttaki ritim bozukluğu olduğu anlamına gelmektedir ve asla ihmal edilmemelidir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında uygulanması gereken tedavi, kalp ritim bozukluğunun çeşidine ve aynı zamanda hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Kalp Ritim Bozukluğu Neden Olur?

Kalpte ortaya çıkan ritim bozukluğu birtakım faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalp krizinin daha önceki zamanlarda yaşanması sonucunda kalp dokusunda meydana gelen hasar, koroner arter hastalığı, yüksek kan basıncı, diyabet, sigara ve alkol tüketimi, stres, uyuşturucu ve aynı zamanda düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar sonucunda kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kalp, akciğerlere ya da vücudun diğer kısmına kan taşıma işlevine sahiptir. Kalbin bu işlevini gerçekleştirebilmesi için, kalbin düzenli bir şekilde kasılmasını sağlayan bir sistem yer almaktadır. Kalpte kasılmaların başlamasına neden olan elektriksel sinyal, sinüs düğümü adı verilen bir nokta başlangıç noktasıdır. Bu nokta kabin doğal bir pili gibi bir işleve sahiptir. Kalpte yer alan sinüs düğümünden çıkan sinyal, kalbin tamamını dolaşır ve aynı zamanda elektriksel bir sistem ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan sinir iletileri ise kalbin daha hızlı ya da daha yavaş artmasına neden olmaktadır. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp, kirli kanı temizlemek için vücuttan toplayıp, akciğerlere göndermektedir ve buna bağlı olarak aynı zamanda temiz kanı da vücudun tüm kısmına dağıtmaktadır. Kalbin kan pompalama işlevinin başlamasını elektrik sinyalleri sağlamaktadır. Fazla, düşük ya da eksik oranda üretilen sinyaller kalp ritim bozukluğunun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir.

Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri

 Kalpte birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ritim bozukluklarının bazı belirgin belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ise, geçici görme kaybı, baş dönmesi, kalbin çok hızlı bir şekilde atması gibidir. Kalp ritim bozukluğunun diğer belirtileri ise hızlı kalp atışı, yavaş kalp atışı, düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, bayılma, soluk bir ten ve terleme gibidir. Bu belirtilerin herhangi birini yaşadığınız zaman mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu tür belirtiler ciddi kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı anlamına gelmektedir. Özellikle bu tür belirtiler yaşadığınız zaman mutlaka bir kardiyoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Kalp ritim bozukluğunda çarpıntı en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Kalp çarpıntısı anında göğüsten çıkacakmış gibi hissetmeye başlamaktadır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı belirtileri arasında yer alan kalp çarpıntısı genel olarak aniden başlamaktadır. Bazen saniyeler sürer bazen de saatler sürdükten sonra sona erer. Kalp çarpıntısı anında en sık görülen belirtiler baş dönmesi ve bayılmadır. Kalp ritim bozukluğu arada sırada kendini gösteren ya da devamlı olarak süren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın belirtileri ortaya çıktığında ve bu belirtileri sadece aktif olduğunuz zamanlarda hissedebilirsiniz. Kalp ritim bozukluğunun fark edilmediği durumlar da ortaya çıkabilir. Bu tür durumlar düzenli olarak ayda bir yaptığınız kontrollerde ortaya çıkabilir.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

 Kalp ritim bozuklu rahatsızlığı genel olarak her yaş grubunda bulunan insanda görülebilme ihtimali vardır. Fakat yaşın ilerlemesi ile birlikte kalp ritim bozukluğu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa ona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genel olarak nüfusun yüzde ikisinde kalp ritim bozukluğu seksen yaş ve üzeri nüfusun yüzde onunda ortaya çıkmaktadır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı daha çok ilerleyen yaştaki insanlar ya da kadınlar, ailesinde ritim bozukluğu olanlar, kalp damar tıkanıklığı olanlar, kalp kapak hastalığı olanlar, guatr sorunu olanlar, kansızlık sorunu olanlar, ilaç kullanımı ve çok çay, kahve tüketimi, çok fazla alkol tüketenlerde daha sık bir şekilde görülmektedir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında uygulanacak olan tedavi, ritim bozukluğunun çeşidine ya da hangi aşamada olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında uygulanacak olan tedavinin ilk aşamasında rahatsızlığın nedenini tespit etmek ve aynı zamanda ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Bu rahatsızlığın nedeni tespit edilemiyorsa, uzman doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Doktorun uygulayacağı ilaç tedavisinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için, ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçların kullanımı da kalp ritim bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kalbin normal ritimde atmasını tekrar sağlayacaktır. Bu ilaç tedavisi sürecinde, doktorunuzun haberi olmadan asla dozaj değişikliği yapmayın ve kendi kendinize ilacınızı bırakmayın.Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında cerrahi tedavi yöntemi de uygulanmaktadır.

Çoğu kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı zararsız olarak kabul edilir ve bazılarında tedavi uygulanmaz. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığının belirtilerini yaşadığınız zaman mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun uygun gördüğü ve size ileride sorun oluşturup oluşturmayacağı belirlenir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığının teşhisinde elektrokardiyografi, Holter EKG, efor EKG, ekokardiyografi ve kalp kateterizasyonu gibi cihazlar kullanılmaktadır. Eğer kalp ritim bozukluğu rahatsızlığı ciddi bir aşamaya gelmiş ise, kalbin normal zamanlardaki ritmini tekrara düzenlemek amacıyla acil bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kalp Ritim Bozukluğunda Beslenme

Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireylerin beslenme programına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bazı besin kaynakları kalbin elektrik sistemini olumsuz bir şekilde etkileme özelliğine sahiptir. Bu tür ürünlerin çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığına sahip olan bireylerin özellikle çay, kahve ve sigara içmemeleri gerekmektedir. Bazı kalp ritim bozukluğu rahatsızlığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, başka bir organı olumsuz etkileyerek, birtakım ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yeni bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda doktorunuz ya ilacınızı değiştirir ya da dozajını azaltır.

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalbin sağlığını korumak için birtakım önlemler alınabilir. Özellikle streste uzak durmanız gerekmektedir. Stres kalp ritim bozukluğunu tetikleyen sebeplerin başında yer almaktadır. İnsanların çok kilolu olması durumunda kalp işlevini yerine getirmek için daha fazla çalışacaktır ve daha fazla çaba harcayacaktır. Bu durum da kalbin daha fazla zorlanmasına neden olacaktır. İdeal bir kiloya ulaşılması ve aynı zamanda her gün düzenli olarak spor yapılması kalbin sağlığı açısından çok önemlidir. Spor yaparken kilonuza uygun sporları tercih etmeniz gerekmektedir, sizi çok zorlayacak sporları yapmaya çalıştığınızda kalp ritim bozukluğunuzda herhangi olumlu bir gelişme yaşanmayacaktır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında hayvansal ve trans yağ tüketimi yapılmaması, özellikle tuzu en alt seviyede kullanmak gerekmektedir. Alkol ve sigara tüketiminin asla olmaması gerekmektedir. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz kalp damar sağlığı açısından çok önemli olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.