Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Sağlığı Dediğinizi Duyar Gibiyiz!

Yemek yeme alışkanlıkları, sporsuz yaşam, kullanılan ilaçlar, stres derken yediden yetmişe oldukça sık rastlanan bir hastalık haline gelen kalp rahatsızlıkları kendini her vücutta başka bir şekilde gösterirken sonuçları da oldukça zorlu ve farklı olmaktadır. Hastalığın görülme nedenleri ve sonuçları farklılık gösterse de kalp rahatsızlığı yaşamamanın genetiğiniz dışında oldukça basit ve herkesin uygulayabileceği yöntemleri mevcuttur. Bunların başında her yaşta düzenli ve doğru besinler tüketmek vardır. Kalp ve damar rahatsızlıklarını en çok etkileyen durum beslenme alışkanlığıdır. Beslenme alışkanlığı çocuk yaşta aile tarafından aşılanır. İlerleyen dönemlerde çevresel etmenlerle farklılık gösterse de oluşan ağız tadı ile kişi az yağlı yiyeceklere alışkanlık kazanmışsa çok yağlı yiyecekleri tüketemeyecektir. Bu nedenle yeme alışkanlığı yaşamınızın her alanında etkisini göstererek yemek yeme düzeninizden yemek yeme tercihlerinize kadar etkileyecektir.

İkinci olarak kalp rahatsızlıkları üzerinde etkisi yadsınamayacak kadar çok olan spor gelmektedir. Düzenli bir spor yaşamı bir çok hastalığın düşmanıdır. Düzenli bir beslenme listesi ve spor programı ile öncelikle vücudunuzun fazla yağ oranından kurtulursunuz. Daha sonra iç organlarınızın etrafınızda biriken ve çalışma fonksiyonlarını etkileyene yağ hacminden kurtulursunuz. Böylece kısa bir program aslında vücudunuza zarar veren ve bir çok hastalığı tetikleyen yağ hacminden kurtulamınızı sağlar. Çalışma fonksiyonlarını etkileyen bir şey ile karşılaşmayan iç organlarınız düzenli çalışmaya başlayacak ve kalbinize sağlıklı çalıştığı mesajını gönderecektir. Vücudunuzdan attığınız yağın bir kısmının damarlarınızın etrafında biriktiğini unutmayın. Damarlarınızda biriken yağ ile kanınızdaki yağ oranı artacak ve akış düzeni bozulacaktır. Bu direkt olarak kalp fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Kalbiniz gerekli çalışma düzenini sağlayamayarak devam eden akış sürecini sağlıklı devam ettiremeyecektir. Böylece sirkülasyon sağlanamayıp tüm vücudu etkileyen olumsuz bir durum ortaya çıkacaktır.

Peki kalbimiz için spor yapmaya çok vaktimiz yok diyelim bu durumda ufak egzersizleri unutmamalısınız. Ancak spor ile açık kalan kısmı kesinlikle düzenli bir beslenme programı ile kapatmalısınız. Şimdi size mutfağınızda ufak değişiklikler yaptıracak bu listeye bir göz atalım.

1. Sarımsak

sarimsak

Her sağlık listesinin başında gördüğümüz gibi sarımsağı bu listede de ilk sıralarda görmemiz mümkün. Sarımsak içeriğinde tüm vücuda iyi elen maddeler barındırmaktadır. Bu maddelerden bir kaçıda kalp ve damar yolu sorunlarını gidermektedir. Sarımsak damar içerisinde pıhtılaşmayı önleyerek olası bir tıkanmaya ve peşinden seyredecek olumsuz durumlara karşı savaşır. Sarımsağı kokusundan dolayı tüketmeyenler için kokusuz tüketme yöntemlerini demeleri tavsiye edilir.

2. Balık ve balık yağı

balik

Balık kalp dostu olarak yıllardır nam salmaktadır. Bunu en çok hak eden besinlerden biridir zaten. Balık kalp için mucize sayılacak bir içeriğe sahiptir. Damar yolu tıkanmalarına, yağ problemlerine bire bir etki göstererek kan akışı ve kalp fonksiyonları üzerine neredeyse uzmanlaşmıştır. Bu nedenle sofranızdan balık ve balık yağını eksik etmemeniz önerilmektedir. Bu alışkanlığı çocuklarınıza kazandırarak ileri yaşlarda olası kalp problemlerine erkenden önlem almanız mümkündür.

3. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay içeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde kalbe dost çayların başında gelir. Yeşil çayı günde iki kez tüketerek kalp fonksiyonlarının düzenli çalışmasında katkıda bulunmanız mümkün olacaktır. Yeşil çay aynı zamanda antioksidan özelliği ile vücut şişkinliğini alarak toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

4. Ceviz

3_d

Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri ile en az balık kadar etkili rol oynamaktadır. E vitamini ve magnezyum kaynağı olan ceviz damar daralmalarını engelleyerek kalp fonksiyonlarını düzenlemektedir. Cevizi kahvaltılarınızdan ve öğün arası atıştırmalıklarınızdan eksik etmemeniz gerektiğini dünyaca ünlü kalp uzmanlarından da duymanız mümkün.

5. Yulaf

mevsim-gecislerinde-saglik-kaynagi-yulaf-ezmesi-7753296_x_3779_o

Yulaf içerdiği E ve B vitamini ile kalp hastalıkları ile bir çok besin gibi savaşmaktadır. Ancak yulaf bağırsak fonksiyonlarını da oldukça olumlu etkilediği için besin emiliminin düzenini sağlamaktadır. Düzenli besin emilimi ile kana geçmesi gereken vitamin ve minerallerde gerektiği kadar geçmektedir. Bu sayede sağlıklı bir kana sahip olurken kanın akış düzeni ile ilgili aksamaların önüne geçilmektedir.

6. Domates

domates-alerjisi

Kırmızı sebze ve meyvelerin ne kadar kalp dostu olduğundan bahsetmemize gerek olmadığını düşündük. ancak içlerinden en etkilisi olan domatesten bahsetmeden geçemedik. Domates içerdiği antioksidan maddeler ile tam olarak yer yüzüne kalp ve damar hastalıkları ile savaşsın diye gelmiş diyebiliriz. Domatesten alacağınız önemli antioksidanlar damar problemlerini çözerken olası kalp hastalıkları ile savaşmaktadır.

7. Yer elması

yer-elmasi

Yer elması A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ancak kalp için faydalı tarafı barındırdığı antioksidanlardır. En az domates kadar antioksidan seviyesine sahip olan yer elması bir çok kullanım şekline sahiptir. Mevsimi geldiğinde kalbiniz için tüketmeniz gereken oldukça önemli besinlerin başında gelmektedir.

Kalp için yukarıdaki besinlere ek olarak dozunda tüketeceğiniz fındık, kırmızı ve siyah üzüm, keten tohumu, alıç, yaban mersini gibi besinler de en az bu besinler kadar etkili olacaktır. Ancak bu besinleri belirli bir düzen içerisinde ve dozda tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Kalbiniz için hamur işi, tuz, şeker, hayvansal yağlardan uzak durmanız gerektiğini ise listenize eklemeyi unutmayın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.