Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Sağlığı İçin Haftada 2 Kez Seks!

Seks hayatınız kalp sağlığınızla ilgili önemli ipuçları veriyor! Evet, yanlış duymadınız, seks hayatınızın aktifliği ve kalp sağlığınız arasında doğru orantılı bir ilişki var.

Geçtiğimiz günlerde ‘Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre; haftada iki kez seks yapan erkeklerin kalp hastalıklarına yakalanma riski, seks yapmayanlara kıyasla kesinlikle daha az. Bu sebeple, kardiyovasküler hastalıklara olan yatkınlığı azaltmak isteyen erkeklerin aktif bir seks hayatı olması şart.

Elbette kalp sağlığını korumada etkili olan tek etken seks değil. Bu noktada birden fazla faktör bulunuyor. Ancak seksin kalp sağlığı üzerindeki etkilerinden söz edecek olursak;

1. Tansiyonu Dengeler

1. Tansiyonu dengeler

Kalp hastalıkları ile ilgili en önemli faktörlerden biri yüksek kan basıncı ya da diğer adıyla hipertansiyondur. Seks sırasında, orgazm anında salgılanan ‘oksitosin’ hormonu tansiyonu dengeler. Yani hipertansiyon probleminiz varsa seks sizin için keyifli bir yardımcı tedavi haline gelebilir.

2. Stresle Savaşır

2. Stresle savaşır

Yüksek oranda stres birçok başka hastalığı tetiklediği gibi maalesef kalp hastalıklarına yakalanma riskini de arttırır. O halde, biraz fiziksel haz bu riski düşürmeye yardımcı olacaktır.

3. Kilo Kontrolü Sağlar

3. Kilo kontrolü sağlar

Seks yapmanın aynı zamanda keyifli bir egzersiz olduğu birçok kişi tarafından kabul edilmiştir. Kalori yakarken zevk almak, yani seks yapmak kilo vermenize yardımcı olur.

‘Biyolojik Psikoloji Dergisi’nde yer alan, bu konuda yapılmış bir başka çalışmaya göre; cinsel ilişki sistolik kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

İşte bu yüzden haftada 2 kez seks yapmak sadece size zevk vermekle kalmıyor, aynı zamanda kalp sağlığınızı korumaya da yardımcı oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.