Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Sıkışması

Kalp görevi açısından vücudun merkezi olarak görülür. Kalbin görevi kanı temizleyerek organların ihtiyacı olan kanı damarlar yardımıyla vücuda pompalamaktır. Bunun için de kalbin sağlığı iyi olmalıdır. Kalpte meydana gelen rahatsızlıklardan birisi kalp sıkışmasıdır. Kalp sıkışması hastalık olmasa da hastalık öncesi habercisi olabilir. Bu yüzden önlemler alınmalıdır. Şimdi kalp sıkışmasının ne olduğuna ve özelliklerine bakalım.

Kalp Sıkışması Nedir?

Kalp sıkışması, kalpteki kasların yeteri kadar oksijen almadığı durumlarda ortaya çıkar. Kal sıkışması ayrıca kalp krizinin bir göstergesi olarak da meydana gelebilir. Kalp sıkışması, çoğu zaman boyuna, kollara ve karın bölgesine ağrı olarak etki edebilir. Ayrıca kalp sıkışması bazı durumlarda aşırı soğuğa maruz kalındığında da meydana gelir ve bu durumda çok ciddi sağlık sorununa neden olmaz.

Belirtilene göre kalp sıkışması ayrı bir hastalık çeşidi değil, hastalığın ya da bir durumun önceden görülen bir bulgusudur. Kalp sıkışması ilerleyerek daha ciddi hastalıklara sebep olabileceği gibi önlem alındığında geçmesi de söz konusudur. Bunun için ilk olarak kalp sıkışmasının neden olduğu, hangi sebeplerin ve etkenlerin kalp sıkışmasını tetiklediğinin bilinmesinde fayda vardır.

Kalp Sıkışması Neden Olur?

Kalp sıkışması, koroner damarlardaki tıkanmanın sonucunda ya da kalbin elektrik iletme sisteminin bozulması yani ritim sorunlarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Kalp sıkışmasına neden olan durumlar bilinirse kaçınmak için de gerekenler yapılabilir.

Genel olarak kalp sıkışmasının nedenleri şu şekildedir:

 • Hareketsiz yaşam şekli.
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi.
 • Yüksek sıcaklığa ve düşük soğuğa maruz kalma.
 • Astım.
 • Yüksek kolesterol.
 • Sahip olunan kalp rahatsızlıkları.
 • Panik atak.
 • Oksijen yetersizliği. Kalbin ihtiyacı olan oksijeni alamaması.
 • Kalbin sahip olduğu elektrik sinyali ile ilgili bozukluklar.
 • Enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar.
 • Tiroid bezinin hızlı çalışması ya da az çalışması.
 • Kansızlık.
 • Vücuttaki mineral ya da vitamin eksikliği.
 • Tansiyon hastalıkları.
 • Aşırı yorgunluk ve ani heyecan.
 • Uykusuzluk.
 • Aşırı çay ve kahve tüketimi.

Kalp sıkışmasına neden olan durumlar bu şekildedir. Kolesterol yani zararlı yağlar ve çeşitli zararlı maddelerin birleşimi ile meydana gelen plaklar damarların tıkanmasına ve daralmasına neden olur. Bu katman büyüdükçe kanın akışı da yavaşlar. Kan akışının yavaşlaması ile de kalp kası ihtiyacı olan oksijeni karşılayamaz ve hastanın boynunda, göğsünde ve sırtında sıkışmalar, ağrılar ve nefes almada zorluklar meydana gelir.

Kalp Sıkışması Belirtileri

Kalp sıkışmasının nedenleri gibi belirtilerinin bilinmesi de önem arz eder. Belirtiler görüldüğü takdirde derhal doktora gidilmeli ve tedavi altına girilmelidir.

Kalp sıkışmasının belirtilerinde birisi Anjina Pektoris adı verilen göğüs ağrısıdır. Ayrıca nefes almadaki zorluk, aşırı terleme ve yorgunluk, ateş basma durumu da kalp sıkışmasının belirtilerindendir. Kalbin alt kısmına bıçak saplanma durumu da kalp sıkışmasının belirtisidir. Göğüste hissedilen basınç bir süre sonra sol kola, boyun bölgesine ve sırt bölgesine doğru yayılır.

Aşırı stres altında olan insanlarda kalp sıkışmasının görülme ihtimali daha yüksektir. Aşırı stres altında kaldıktan sonra kalpte çarpıntı, göğüs sıkışması yaşayan insanlarda kalp sıkışmasının görülme ihtimali yüksektir.

Kalp Sıkışması Tedavisi

Kalp sıkışmasının belirtileri, neden olduğu gibi tedavisinin de bilinmesi önemlidir. Kalp sıkışması tedavisi için bir kardiyoloji uzmanına görünmelisiniz. Kalp sıkışması şikayeti ile doktora giden bir hastaya Elektrokardiyagrafi yapılır. Bunun yanı sıra ekokardiyografi, çeşitli kan tahlilleri, ritim holteri, tiroid hormonu tahlilleri, bazı hastalıklara bağlı olan tahliller ve görüntülemeler de yapılır. Bu sayede kalp sıkışmasına neden olan durumun ne olduğu teşhis edilebilir.

Genel olarak kalp sıkışması tedavisinde kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • EKG (Elektrokardiyagrafi)
 • Kalp ekosu.
 • Göğüs röntgeni.
 • Kan tahlilleri ve testleri.
 • Kardiyak Kateterizasyon ve Koroner Anjiyografi
 • Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi

Kalp sıkışmasından korunmak için kişinin hayat tarzında değişikliklere gitmesi gerekebilir. Beslenme, bir hastalık karşısında alınabilecek en önemli önlemdir. Beslenmeniz düzenli ve sağlıklı olmalıdır. Çok yağlı, çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Hayvansal yağlardan da uzak durmalı ve tahıl içerikli sebzeler tüketmelisiniz. Bu sayede kolesterol değerinizi de kontrol altına alabilirsiniz. Aşırı sigara ve alkol tüketimi yapan kişiler, bu kullanımları bırakmalıdır.

Kalp Kapakçığı

Kalp sıkışması tedavisinde kişinin günlük yaptığı spor da önemlidir. Düzenli yapılan yürüyüş ve egzersiz sağlığınızı daha iyi bir seviyeye çıkaracaktır. Eğer yürüyüşe çıkamıyorsanız doktorunuzun verdiği listedeki egzersiz hareketlerini günde yarım saat uygulayabilirsiniz. Sporun yanında stresten de uzak durmalısınız. Kafanız ne kadar rahat olursa sağlığınız da o kadar iyi bir seviyede olur.

Kalp sıkışmasını önlemek için günde 8 ya da 10 bardak su içmeye dikkat etmelisiniz. Uyku düzeninizi kurun ve günde en az 8 saat uyuyun. Eğer kalp sıkışmasının nedeni kansızlık ise, kan tahlili yaptırarak kansızlık ilacı alabilirsiniz.

Şiddetli bir kalp sıkışması yaşadığınızda ilk olarak endişelenmeyin. Başınız yukarıda kalacak şekilde bir koltuğa uzanın. Bir tane aspirin alabilirsiniz fakat bunu doktorunuza da sorabilirsiniz.

Kalp sıkışmasının tedavisi doktor kontrolünde yapılabileceği gibi, doktor tedavisine ek olarak doğal bitkilerle de yapılabilir. Bunun için bir bardak ılık suyun içine iki yemek kaşığı bal dökün ve karıştırın. Sonra dört yemek kaşığı kadar limon suyu koyarak tekrardan karıştırın ve bu karışımı kahvaltıdan önce tüketin. Bu sayede kan damarlarınız temizlenir ve kolesterolün oluşumu da engellenmiş olur.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre düzenli sarımsak tüketimi de kalp hastalıklarını önlemeye faydası olduğu görülmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.