Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Spazmı

Kalp Spazmı Nedir?

Kalp spazmı, göğüs ağrılarından en sık şekilde hissedilen türlerinden biri. Kalbin önemli damarlarından birinde kan pıhtılarının tıkanıklık yaratması ile oluşan daralma, kalp kaslarının sıkışmasına ve beslenmesine engel olur. Böylece kalp spazmı meydana gelir. Kalp spazmı göğüs ağrıları arasından en çok görülen tür olarak karşımıza çıkıyor. Tıp dilinde anjinave ya anjina pektoris olarak da bilenen kalp spazmı koroner arter rahatsızlığının bir nedeni olarak meydana gelir.

Kalp Sıkışması

Kalp Spazmının Türleri Nelerdir?

Kalp spazmının sabit anjina ve sabit olmayan anstabil anjina olmak üzere iki türü bulunuyor. Stabil anjina tıp dilinde kararlı anjina olarak da bilinmekte olup göğüs ağrılarının azalarak devam etmesi anlamına gelir. Çok fazla enerji harcanan aktivitelerde özellikle spor aktivitelerinde kendini gösterir. Aşırı yorgunlukta kramp belirtilerine benzer şekilde ortaya çıkar fakat bu belirtiler dinlenme sonrasında azalarak ortadan kaybolur. Anstabil anjina ise kalp spazmının uzun süre devam etmesi anlamına gelir. Göğüsteki ağrı çok şiddetli ve sık meydana gelir. Yorgunluk söz konusu olmadığında bile ortaya çıkabilir. Aynı şekilde meydana gelen ağrı şiddetini sürekli arttırıyorsa, son zamanlarda çok sık devam ediyorsa ve bu ağrılar 10 dakikadan fazla devam ediyorsa hemen bir hekime başvurmanızı öneriyoruz.

Kalp Büyümesi Nedir?

Kalp Spazmı Neden Olur?

Tıp dilinde anjina olarak bilinen kalp spazmları kalbe giden kan miktarının düşmesi ile ortaya çıkar. Bu kalbe gitmesi gereken kan miktarının azalması durumunun en önemli nedeni de koroner arter rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık kalbi besleyen atardamarların kan pıhtısı ile bir şekilde tıkanarak daha az kanın kalbe ulaşması ile ortaya çıkar. Ya da kalbi besleyen damarlarda aşırı kolestrol veya yağ birikmiş olması da damarların tıkanarak kan akışının engellenmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar kalp spazmının ortaya çıkmasında en büyük etmen. Bu nedenle kalp spazmının görülme oranının kilo ile doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Aşırı kilolu kişilerde yağ ve kolesterole bağlı olarak ankina çok sık görülür.

Kalp Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Anjina göğüste aşırı baskı ya da yanma şeklinde hissedilir. Kalp spazmları 5 ya da 10 dakika arasında sürebilir. Türlerine bağlı olarak dinlendikçe azalabilir ya da ağrı şiddetlenebilir. 20 dakikayı aşan şiddetli ağrı kalp spazmından çok kalp krizi belirtisidir. Kalp spazmı ve krizi arasındaki farkı bilmek bu nedenle çok önemli. Uzun süreli ağrılarda acilen doktora başvurulmalı ve gerekli önlemler alınmalı.

Kalp spazmlarının en önemli nedenlerinden biri aşırı enerji gerektiren aktiviteler gerçekleştirir. Genellikle yüzme, koşu vb. sportlarda kendini gösterir. Aynı zamanda çok soğuk havalarda da kalp dışının iltihaplanması, akciğerlere bağlı iltihaplanmalara bağlı şekilde ortaya çıkan kalp spazmları artış gösterir.

Kalp spazmları yukarıda da belirttiğimiz gibi kilo ile doğru orantıda. Aşırı yağlı yemek tüketmek ve aşırı kilolar kalp damarlarında kolestrol ve yağlanmaya bağlı anjinoya sebep olur. Nefes alıp vermenin kolaylığı kalp için son derece önemli.

Kalp spazmı türüne bağlı olarak dinlenirken bile ortaya çıkmakta olup bu türde ağrı göğüsten boyuna çeneye sol kol ya da sırta yayılarak ilerleyebilir. Bu gibi durumların en büyük etmeni ise stres. Aşırı yorgunluk haricinde aşırı stresli durumlar yaşamak aşırı baskı altında olmak, korku ve huzursuzluk da kalp spazmlarını besleyen en önemli etmenlerden.

Kalp spazmının göğüs ağrısının yanı sıra mide bulantısı, baş dönmesi, aşırı halsizleşme, nefeste daralma ve nefes alamama, terleme gibi belirtileri de bulunuyor.

Kalp Spazmı ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Kalp spazmı ve kalp krizi birbirinden çok farklı olup bazı belirtileri birbirine çok yakın olduğundan karıştırılabilir. Kalp spazmında görülen göğüs ağrısı 20 dakikayı aşıyorsa kalp krizi belirtisi olabilir ve acilen doktora başvurulması gerekebilir. Kalp spazmında damarlar tıkanarak kalbe giden kanın azaldığı görülür ve kalp beslenmeye devam eder. Kalp krizinde ise bu damar yolu % 80 oranda tıkanır ve kalp beslenemez hale gelir. Bu nedenle acil müdahale gerektirir. Aslında iki durumda tedavi ve teşhis aşamasında çok önemli. Kalp spazmı da kalp krizi kadar önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde daha büyük sıkıntılara kalp krizine yol açar. Bu nedenle iki durum için de doktora gidilmeli ve tedavi süreci başlatılmalı.

Kalp

Kalp Spazmı Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer şiddetli göğüs ağrısı ile doktora başvurduysanız ve doktorunuz kalp spazmı teşhisinden şüphelendiyse sizi direkt EKG ve efor testine tabii tutar. Efor testo koroner arter tanısı için son derece bilindik bir yöntem. Eğer bu yöntemlerden sonuç belli olmadıysa anjiyoplati ya da koroner eniyogram yöntemlerine de başvurabilir. Kalp spazmının tedavi sürecinde kalp ağrılarınızın süresi ve nedenleri doğru ve eksiksiz şekilde anlatılması türünün belirlenmesinde çok önemli. Ayrıca kişinin kilosu, sigara içip içmemesi kısaca günlük yaşamındaki küçük bilgiler de kalp spazmı tedavisinde önemli olduğunu belirtebiliriz. Sağlıklı beslenmek ve küçük spor aktiviteleri hastalığın azaltılmasında önemli tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. En önemli önerilerden biri de tabii ki aşırı baskı ve stresli ortamlardan uzak durulması ve kişinin pskolojik olarak da kendini rahat hissetmesi. Kalp spazmının türü tam anlamıyla belirlendikten sonra doktor tedavi amaçlı ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar kan pıhtılaşmasını önleyici, kan damarlarının genişlemesini sağlayan, kalp atışını yavaşlamasını sağlayan, kan akışını düzenleyen, kandaki kolestrol miktarını düşüren ilaçlar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.