Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Teklemesi

Vücudumuzda bulunan sistemler birbiriyle uyum içerisinde çalışır. Bu uyum sayesinde insanlar yapması gereken günlük yaşamsal faaliyetleri yerine getirebilmekte. Müthiş bir uyum içerisinde çalışmakta olan kalp, bazı nedenlerden dolayı faaliyetlerini tam anlamıyla yerine getiremez ve sonucunda pek çok kalp rahatsızlıkları oluşur. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de kalp teklemesidir.

Kalp Teklemesi Nedir?

Kalp, vücuda gerekli olan besini ve oksijeni diğer organlara ulaştırmak için kanın pompalanmasını sağlar. Aynı zamanda kullanılan ve vücutta bir an önce temizlenmesi gereken kanın da temizlenmesini sağlayarak atık maddeleri kandan arındırır ve bu şekilde tekrar temiz bir kan ihtiyacını da karşılar. Eğer organlara yeterince kan pompalanmaz ise bu organ işlevini yerini getirecek enerjiyi bulamadığı için iflas eder. Kalpte yaşanan bazı hastalıklarda bu şekilde sonuçlanmasına neden olabilir. Örneğin sık sık duyduğumuz kalp teklemesi bunlardan biridir.

Kalp teklemesi özellikle yaşlı bireylerden sık sık duyduğumuz, gün içerisinde farkında olmadan sağlıklı bir insanın bile birkaç kere yaşayabildiği bir durumdur. Araştırmalara göre kalp teklemesi her zaman risk taşımasa da kişinin bazı hastalıkları ve bazı şikayetleri göz önünde bulundurulduğu takdirde önem arz eden bir konudur. Kalp dakikada ortalama olarak 60-100 kere atar. Fakat oluşan bazı geç kalp atışları ya da birden hızlı bir şekilde kalp atışları olması kalp teklemesi anlamına gelir. Bir ritim içerisinde çalışan kalp kişide düzensizliğine ve hareketlerinin de kısıtlanmasına nede oluyorsa kişi mutlaka şikayetlerini iyi belirlemeli ve uzman bir doktora görünmeli.

Kalp Teklemesi Neden Olur?

Kalp teklemesi uzun süreli olduğu takdirde ve kişiye yansıttığı belirti doğrultusunda gözlem altına alınmalıdır. Kalp teklemesi yaşayan birçok kişi kalbinin hızlı bir şekilde atmasından şikayetçidir. Bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler mutlaka bu duruma sebep olan faktörlerden bir ya da birkaçını yaşamaktadır. Örneğin kişi çok fazla alkol sigara tüketiminde bulunuyorsa kalp teklemesi yaşanması muhtemeldir. Aynı zamanda  mitral kalp kapakçığı durumunun herhangi bir şekilde arızalanması sonucunda da ortaya çıkabilir. Çok fazla stres altında yaşamak da kalp teklemesine sebep olabilir. Herhangi kalıcı kalıtsal hastalıktan dolayı oluşan kalp teklemeleri oldukça sağlıklı görünen bireylerde bile meydana gelebilir.

Kalp Teklemesi Belirtileri

Teşhis aşamasında kişi mutlaka belirtilerini göz ardı etmemeli ve yaşadığı tüm sıkıntıları doktoruna bildirmelidir. Kalp teklemesinde meydana gelecek olan belirtiler genelde kişi kalbinin neredeyse durmuş gibi hissetmesine neden olur. Daha sonrasında ise kişinin kalp atışları aniden hızlanır ve bu şekilde kişi kalp atışını oldukça net bir şekilde hissedebilir. Kalp teklemesi birçok hastalığa da bağlı olarak yaşanabilir.

Kalp Teklemesi Tedavisi Nasıl Olur?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıbbi alanlarda teşhis amaçlı kullanan birçok cihaz üretilmekte. Bu cihazlar sayesinde kolay ve pratik bir şekilde doktorlar teşhis koyabilir. Kalp teklemesi sorunu yaşadıktan sonra gitmiş olduğunuz doktor sizlerden öncelikle EKG testi isteyecektir. EKG sonucunda kalbinizin elektriksel aktiviteleri bir çizelge halinde çıkarak kalbiniz hakkında bilgiler sunulur.EKG sonucunda bir sorun çıkmayan fakat sorunu hala yaşamaya devam eden kişilere 24 saat boyunca kişinin kalp ritmini ve bununla beraber elektriksel aktivitelerini takip eden bir cihaz takılır. Bu cihaz kişide 24 saat durarak bir çizelge oluşturur. Daha sonra doktorunuz bu çizelgeye bakarak sizlere uygun bir tedavi yöntemi sunuyor. Doktorunuz size gerekli olan beslenme düzenini sunarak sizlerin kalp teklemesi sorununa çözüm getirir. Kişinin kalbini güçlendirecek ve kalp teklemesine sorun olan hastalığını ortadan kaldıracak bir yaşam tarzına ayak uydurması gerekir. Aynı zamanda kişinin sağlıklı bir şekilde kalbinin çalışması için spor ve egzersiz yapması da gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.