Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

KALP YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp yetmezliği, kalp kaslarının yeterli oranda kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkan bir kalp hastalığıdır. Arter ve damarların daralması, yüksek tansiyon gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına ve kalbin etkin şekilde kan pompalayamamasına sebep olmaktadır. Bu durum da kalbi yorulmasına neden olmaktadır. Kalp yetmezliğinin tedavisi mümkün olmakla birlikte, uygun ve sağlıklı diyet ve egzersiz yardımı ile semptomları giderilebilmektedir. Özellikle tuz kullanımının azaltılması, stresten uzak durulması ve fazla kilolardan kurtulmak, hayat kalitesini yükselten faktörlerden olduğu için, kalp yetmezliğini de önleyen unsurlardır.

Koroner arter hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıklar, kalp yetmezliğini tetikleyen bazı hastalıklardan bir kaçıdır.

Oluşum Nedenleri

Kalp yetmezliği, kalbin yorulması ve kalbin zarar görmesine sebep olmaktadır. Ancak, kalp yetmezliğinin oluşmasına sadece, kalp kaslarının zayıflaması sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra birtakım sağlık sorunları da kalp yetmezliği oluşumunu tetiklemektedir.

Sağlıklı bir kalp ortalama % 50 ya da fazla oranda kan tahliyesi yapabilmektedir. Bu, her kalp atışında kanın yarısının ya da daha fazla miktarının kalbin karıncık bölümüne giriş yapması anlamına gelmektedir. Fakat, kalp yetmezliği geliştiği zaman olması gereken bu kan dolaşımı gerçekleşemez.

Kalp yetmezliği, sol karıncık (sol ventrikül) ve sağ karıncık (sağ ventrikül) ya da kalbin her iki tarafını da kapsayabilmektedir. Genellikle, kalp yetmezliği ilk önce sol karıncık kısmı (bazı özel durumlarda sağ bölüm ile başlayabilmektedir) ile kendini gösterir daha sonrada kalbin ana pompalama odasını etkilemeye başlar.

Kalbi yorup, güçsüz düşmesine sebep olan ve devamında da kalp yetmezliğine sebep olan bazı sağlık sorunları şu şekildedir;

Koroner arter hastalıkları ve kalp krizi: Koroner arter hastalıkları en sık gözlenen kalp hastalıklarından biridir ve genellikle yaygın olarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. Arterler, yağ birikmesinden dolayı daralan kalp kaslarının beslenmesini sağlamaktadır. Daralan kalp kaslarını beslemek için arterler normalden çok daha fazla efor sarf etmektedir ve bu süre ateroskleroz olarak adlandırılmaktadır.

Kalp krizi: plaklarda yağ birikmesinden dolayı arterlerde oluşan yırtılmalar yüzünden olabilir. Bu durumda, kan pıhtılaşması gerçekleşir ve kan akışı bloke olur. Kalp kasları zayıflar ve kan pompalayamayacak hale gelir. Kalp krizinin kalbe verdiği bu zararlar kalıcı olabilmektedir ve bundan dolayı kalp krizi, kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon: Tansiyon, arterler aracılığı ile kalbin kan pompalama şiddetini ifade etmektedir. Eğer tansiyon değerleri yüksek ise, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını gerçekleştirmekte zorlanır. Bu durumda kalp, ekstradan efor harcar ve kalp kasları yıpranıp yorulur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği oluşma ihtimali artar.

Kalp kapakçıklarında arıza: Kanın kalp içinden geçişine yardımcı olan kalp kapakçıkları hasar gördüğünde, birçok kalp hastalığı gelişebilmektedir. Bu durum ise, kalbin çok fazla yorulmasına sebep olur ve sonucunda kalp yetmezliği gelişebilir.

Kalp kaslarının zarar görmesi: Kalp kasları birçok nedenden dolayı zarar görebilmektedir. Alkol, enfeksiyonlar, bazı hastalıklar ve toksik etkili ilaçlar (kokain ve bazı kemoterapi ilaçları gibi) gibi faktörler, kalp kaslarının zayıflamasına sebep olabilmektedir. Bazı genetik faktörler de kalp kaslarının hasara uğramasına sebep olabilmektedir ve tüm bu faktörler, kalp yetmezliği oluşumuna yol açmaktadır.

Miyokardit: Miyokardit, kalp kaslarının iltihaplanması sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. Miyokardit, özellikle sol taraflı kalp yetmezliğinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Doğumsal kalp kusurları: Doğuştan kalp kapakçıklarında ya da kalbin bölümlerinin yapısında bulunan kusurlar, kalbin doğru şekilde çalışmasını önleyecektir. Böylece kalp kasları yorulacak ve bu da kalp yetmezliğine sebep olabilecektir.

Anormal kalp ritimleri: Anormal kalp ritimleri, kalbin çok hızlı çalışmasına neden olabilmektedir. Kalp çok hızlı çalıştığında, kalp kasları yorulacak ve zarar görecektir. Kalp ritimlerinin yavaş olması ise, kalbe yeterli miktarda kan ulaşmasını engelleyecektir. Bu durum da, kalbin yorulmasına sebep olacağından, kalp ritimlerinin hem hızlı olması hem de yavaş olması, kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Diğer hastalıklar: Diyabet, AIDS, hipertiroid, hemokromatoz (vücutta demir birikmesi) ve amiloidoz (vücutta protein birikmesi) gibi bazı kronik hastalıklar, kalp yetmezliği oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ayrıca, kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir hastalık olduğu için, böbrek sağlığını tehdit edebilecek olan bir hastalıktır.

Tanısı

Kalp yetmezliğinin tanısının konulması için, ilk önce fiziksel sağlık muayenesi yapılmaktadır. Fiziksel muayeneden sonra, birtakım testler ve cihazlar yardımı ile kesin olarak kalp yetmezliği tanısı konulabilmektedir. Kalp yetmezliği tanısında kullanılan testler ve cihazlar yardımı ile yapılan yöntemler; kan testleri, göğüs röntgeni, elektrokardiyogram (kalp grafiği ya da EKG), ekokardiyogram, damarlar için stres testi, Kardiyak bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), koroner anjiyografide ve miyokard biyopsisi gibi tıbbi yöntemlerdir.

Alınması Gereken Önlemler

Kalp yetmezliğini önlemek için birtakım önlemler alınabilmektedir. Alınacak önlemler; sigara içmemek, kilo kontrolüne dikkat etmek, günlük olarak bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik olup olmadığını kontrol etmek, sağlıklı beslenmek, tuz tüketimini azaltmak, grip ve zatüre aşılarını yaptırmak, yağ ve kolesterol limitlerine dikkat etmek, alkolden uzak durmak, egzersiz yapmak, stresten kaçınmak ve yeterli miktarda uyumak gibi önlemlerdir.

Tedavisi

Kalp yetmezliğinin tedavisi, ilaçlar ile ve ameliyat ile yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak, sağlıklı diyet ile desteklenmiş olan egzersiz süreci de tedavide önemli yer tutmaktadır.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

Kalp yetmezliğinin belirtileri kronik şekilde devamlı olarak kendini gösterebileceği gibi, aniden bir anda da ortaya çıkabilmektedir. Aslında, kalp yetmezliğinin belirtileri ve semptomları oldukça belirgindir. Kalp yetmezliğinin belirtileri; akciğerlerin tıkanması, vücudun sıvı ve su tutması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, düzensiz ya da hızlı nabız, nefes darlığı, ayak, bacak, ayak bileklerinde ve karında şişkinlik (ödem), inatçı öksürük ya da beyaz/pembe kanlı balgam, artan gece tuvalete çıkma ihtiyacı, hırıltı, kiloda ani artış, iştahsızlık ve bulantı, dikkat eksikliği ve göğüs ağrısı gibi semptomlardır.

1.Akciğerlerde Tıkanıklık ve Öksürük

OPENER_Cough(1)

Akciğerlerde oluşan tıkanıklık hissinin neden olduğu inatçı öksürükler, kalp yetmezliğinin belirtilerinden biri olabilmektedir.

2.Tuvalete Çıkma İhtiyacı

woman-running-to-toilet

Kalp yetmezliği kan dolaşımını etkileyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı, kalp yetmezliği nedeni ile böbrekler de işlevini yitirebilmektedir. Bu durum da, böbreklere daha az kanın ulaşmasına neden olur ve sonuçta üre birikmesi gerçekleşir ve tuvalete çıkma ihtiyacı artar.

3.Ödem

feet-swelling-causes

Kalp yetmezliği vücutta su ve sıvı tutulmasına sebep olduğu için, özellikle, ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda ve karın bölgesinde şişkinlik yaşanmasına sebep olabilmektedir.

4.Hızlı Veya Düzensiz Kalp Ritmi

Accelerated-heartbeat

Kalp yetmezliğinde, kalp kasları hasara uğradığı için, kalp vücut için gerekli olan kan dolaşımını tam olarak gerçekleştiremez. Kalp bu açığı kapatmak için, hızlı bir şekilde kan pompalamak durumunda kalabilir. Bunun sonucunda da, hızlı ya da düzensiz kalp ritimleri oluşabilir.

5.Baş Dönmesi, Halsizlik ve Yorgunluk

Woman with vertigo. Young female patient suffering from dizziness.

Kalp yetmezliği nedeni ile, ana organlara ve kaslara yeterli miktarda kan yani dolayısı ile yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Bu durum ise, yorgunluk hissi oluşturur ve halsizliğe neden olur. Bundan dolayı, halsizlik, baş dönmesi ve dikkat eksiliği ile dalgınlık, kalp yetmezliğinin belirtilerinden olabilmektedir.

6.Göğüs Ağrısı

Young adult man suffering from severe heartache.

Göğüs ağrısı; bazı göğüs hastalıklarının ya da kalp krizi ve diğer birtakım kalp rahatsızlıklarının da belirtisi olabilmektedir. Şiddetli göğüs ağrısı, kalp yetmezliği belirtisi olabilmektedir.

7.İştahsızlık ve Bulantı

refusing+food

Birçok hastalıkta olduğu gibi, kalp yetmezliğinde de iştahsızlık ve bulantı yaşanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.