Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalp Zarı İltihabı

Kalp Zarı İltihabı Nedir?

Tıp dilinde perikardiyal hastalık ya da perikardit olarak da bilinen kalp zarı iltihabı, kalbi tamamen saran kalp zarının herhangi bir katmanında meydana gelen iltihaplanmadır. Kalp zarı, kalbin içerisinde bulunan büyük damarların üzerinden en alt kısmına kadar kalbi çepeçevre saran kese benzeri bir maddedir ve kalp zarının herhangi bir katmanında bu iltihaplanmaya rastlanabilir. Ayrıca kalp zarı; kalbin çalışmasını kolaylaştırması açısından yumuşak olan iç katman, oldukça dayanıklı dış katman, viseral perikardiyum ve paryetal perikardiyumun birbirine değmesini engelleyen sıvı şeklinde bir katmandır. Kalp zarı iltihaplanması akut bir rahatsızlık olup bir anda ortaya çıkabilir ve uzun bir süre boyunca etkileri devam edebilir. Kalp zarı iltihabının bir çok nedeni olsa da en sık rastlanan sebebi virüs kaynaklıdır. Aynı zamanda kalp zarı içerisinde iltihaptan kaynaklanan sıvı birikmeleri de olur. Ayrıntılı çekilen göğüs filmlerinde bu sıvı birikimi görüntülenebilir. Kalp zarında biriken bu sıvı kalbin sağlıklı çalışmasını engeller ve hatta tüberküloz halk dilinde verem olarak bilinen rahatsızlığa benzer bir etki ile kalp yetmezliğine neden olur. Bu nedenle en az kalp krizi kadar ciddi bir rahatsızlık olan kalp zarı iltihabının hafife alınmaması gerekir. Kalp zarı iltihabı genellikle yirmi ile elli yaş arası erkeklerde sıkça rastlanılan bir hastalık olsa da kadın hastalarda vardır. Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına ya da virüslere bağlı şekilde ortaya çıkar. Bunların yanı sıra doku rahatsızlığı bulunan, kanser ya da travma atlatan kişilerde kalp zarı iltihabı görülebilir.

Kalp Zarı İltihabı Neden Olur?

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalp zarı iltihabı, kalbin dış zarındaki herhangi bir bölgenin belli nedenlere bağlı olarak iltihap toplaması ile oluşur. Bu nedenlerden en önemlisi virüslerdir. Vücuda bir şekilde giren ve yerleşen virüs ve bakteriler kalp zarını etkiler ve iltihaplanmasına neden olur. Aynı zamanda romatizma gibi eklem rahatsızlıkları bulunan kişilerde bu rahatsızlıklara bağlı olarak kalp zarı iltihaplanması görülebilir. Öte yandan kalp zarı üzerinde kanser hücreleri de oluşabilir fakat bu kanserli hücreler genellikle başka organlardan yayılır. Genellikle akciğerden yayılan bu hücreler kalp içerisinde sıvı birikmesine neden olur. Aynı şekilde halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığında kalp zarının kalınlaşmasına ya da kalp zarı iltihabına neden olur. Aşırı ilerlemiş böbrek hastalarında genellikle böbrek yetmezliği teşhisi konmuş hastalarda kalp zarı iltihaplanmasına rastlanabilir. Bilindiği gibi böbrek hastalarında bağışıklık sisteminin azalması ile vücutta iltihaplanma oranı da artar.
Kalp zarı iltihabı herhangi bir belirti göstermeden bir anda ortaya çıkabilir. Vücutta bulunan virüsler bu hastalığı tetikler ve EKG’de görüntülenemeyebilir. Kalp krizi sonucunda iki tür kalp zarı iltihabı görülebilir ve bu durum hastalığı daha da karmaşık hale getirir. İlk olarak kalp kaslarının yaşamını yitirmesi sonucunda ölü dokunun vücuttan atılmaya çalışılması ile ortaya çıkmasıdır. İkinci durum da çok ender bir durum olsa da kalp krizinden bir süre sonra ortaya çıkan vücudun savunma mekanizması olarak istem dışı verdiği bir tepki olarak görülen Dressler sendromudur. Yukarıda da anlatıldığı gibi kalp zarı iltihabının birçok nedeni olabilir. Eğer anlatılan rahatsızlıklardan birine sahipseniz ve kalp zarı iltihabı belirtilerinden şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden en yakın hastaneden muayene olmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Kalp Zarı İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yapısı

Kalp zarı iltihabı kalbin çevresini tamamen saran zarda meydana geldiği için herhangi bir bölümünde görülebilir. Bu nedenle kalp zarı iltihabının belirtileri de had perikardit ve sulu perikardit olarak ayrılmalıdır. Genel belirtileri göğüste artarak ilerleyen ağrılar, bıçak saplanmasına benzer keskin sancılar olarak bilinir. Had perikardit olarak bilinen türü kalbin dış zarında görülen ve sıvı toplanması bulunmayan şeklidir. Had perikardit belirtileri arasında nefes darlığı, halsizlik ve yüksek ateş, sol kol ve omuzda sürekli ağrılar şeklinde belirtilir. Sulu kalp zarı iltihabında kalbin iç ve dış zarında su toplanması görülür. Bu iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan belirtiler aşırı öksürük, yavaşça artan ateş, göğsün sol kısmında artan ağrılar şeklinde tanımlanır. Görüldüğü gibi kalp zarı iltihabı belirtileri genellikle kalp rahatsızlıklarında görülen belirtilere benzerlik gösterir. Bu nedenle hastalığın teşhisinin doğru konulması için gecikmeden doktora başvurulması ve doğru tahlillerin yaptırılması önemli olacaktır. Bu belirtilere rağmen yapılan bazı tahlil ve EKG gibi tetkiklerde kalp zarı iltihabı görülmeyebilir. Bu nedenle daha ayrıntılı göğüs taraması yapılması gerekir.

Kalp Zarı İltihabının Tedavisi Nasıl Olur?

Kalp zarı tedavisi genellikle ekokardiyografi ile tanı konulabilir ve kalbin etrafındaki sıvı incelenmelidir. Bunun sonucunda kalp zarı iltihabı bulunan bölgede sıvı toplanması varsa doktor kendi uygun gördüğü ağrı kesicilerle hastayı tedavi etmek amaçlı hastaneye yatış isteyebilir. Bu sıvının ortadan kalkması ile eko takibi başlatılır ve hasta düzenli takip altında hayatına devam eder.

Bazı durumlarda ise kalp zarı iltihabının yanı sıra biriken sıvının kalbe olan baskısı ve hareketleri sonucu bu sıvının acil müdahale ile alınması gerekebilir. Eğer sıvı kalbe aşırı yükleniyorsa bir enjektör yardımı ile göğüs üzerinden bu sıvı alınır. Aynı zamanda Kalp zarı iltihabının yanı sıra kalp zarında kalınlaşma ortaya çıkmışsa cerrahi müdahale gerekebilir. Sıvı toplanması bulunmayan kalp zarı iltihaplanmalarında genellikle virüsleri ortadan kaldırmaya yönelik antibiyotik ilaç tedavisi de öngörülebilir. Veremden ötürü ortaya çıkan kalp zarı iltihaplanmalarında ise kalp zarı ameliyatla tedavi edilmeye çalışılması zor bir işlem olsa da başarılı sonuç verir.

Kalp Zarı İltihabı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp zarı iltihabı tedavisi için ilaçların yanı sıra evde kolayca bulacağınız 4 yiyecekle doğal tedavi uygulayabilirsiniz. Bunlardan ilk ikisi doğal antibiyotik olarak bilinen soğan ve sarmısaktır. Üçüncü olarak önerilen yiyecek oldukça faydalı olduğu bilinen hurmadır. Son olarak kalp ve damar sağlığı açısından aşırı faydalı olan ve içerdiği antioksidanlardan likopen içeren domates de son derece faydalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.