Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalpte Titreme Neden Olur?

Kalp vücudumuza kanın pompalanmasını sağlayan bir organdır. Kanın pompalanmasını sağlayan kalp, bu görevini her zaman doğru bir şekilde yerine getiremez, aksaklıklara neden olur. Bu durumda kalp düzensiz, hızlı ve güçlü bir şekilde çalışır buna da kalp titremesi(çarpıntısı) denir. Kalbinde titreme yaşayan birey paniğe kapılır. Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki o da her kalp çarpıntısı ciddi sağlık problemlerine işaret etmez. Yazımızda kalpte titremenin nedenleri ve hangi durumlarda korkulmalı gibi bilgileri sizlere aktaracağız.

Kalpte Titremenin Nedenleri Nelerdir?

1. Psikolojik Nedenler

Hayatımızda aslında birçok şeyi psikolojik etkenler tetikler. Sinir, stres, panik atak, endişe ve kaygı gibi nedenler kalpte titremeye neden olur. Özellikle panik atağı olanlar ve sinir katsayıları yüksek olan bireylerde çok daha fazla görülür. Stres, endişe ve kaygı gibi durumlar ise beyin tarafından psikolojik mi, fiziksel mi olduğu ayırt edilmesi zor bir durumdur. Bu nedenle tepki olarak beyin kalp atışlarını hızlandırır, kendini korumaya geçirir. Dolayısı ile kalp titremesi olarak bilinen çarpıntılar meydana gelir. Stres sonucu oluşan kalp çarpıntıları ciddi sağlık problemlere yol açmaz yani korkulacak bir durum değildir. Ancak panik atağı olan bireyler doktora giderek doğru şekilde tedavisine uymalıdır. Aksi taktirde ilerlediği durumlarda ciddi problemlere yol açabilir.

2. Kullanılan İlaçlar

Bazı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar, kalp çarpıntısına neden olur. Bu ilaçların başında tansiyon beraberinde ise alerji, grip ilaçları yer alır. İlaç kullanımı sonucu eğer kalpte titreme yaşanıyor ise hemen bir acil servise başvurulmalı gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi taktirde ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Bu ilaçların dışında bazı bitkisel ilaçlarda kimi bireylerde çarpıntıya neden olur. Eğer bitkisel ilaç aldığınızda titreme yaşıyorsanız o ilacı bir daha tüketmemeniz gerekir.

3. Kalp Hastalıkları

Kalp titremesi bakıldığı zaman birçok hastalığın belirtisi olabilir. Ancak kesinlikle sadece kalp hastalığının belirtisi olarak düşünülmemelidir. Titreme ile beraber göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çabuk yorulma yaşıyorsanız kalp hastalığından şüphelenilebilir, en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Ayrıca belli bir süredir çarpıntı yaşıyorsanız bu durum kalp krizinin belirtisi olabilir. Bu nedenle ileride çok daha büyük bir sağlık problemi yaşamamak adına zamanında müdahalede edilmesini sağlamalı, göz ardı etmemelisiniz.

4. Kansızlık

Kansızlık durumunda vücuttaki kan hücreleri olan alyuvarlar dokulara yeterli miktarda oksijen taşıyamazlar. Bunun sonucunda kalp daha fazla alyuvar pompalamak için daha hızlı hareket edecek bu durumda kalpte titremeye(çarpıntıya) neden olacaktır. Kansızlık problemi B12 vitamini eksikliğinde, demir ve folik asit eksikliğinde tekrar eden bir durumdur. Bu nedenle gerekli tetkikleri yaptırmalı ve eksiklikleri gidermelisiniz.Aksi taktirde yaşadığınız problemler sık sık tekrarlanacaktır.

5. Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Troid bezi bazı durumlarda üretmesi gerekenden fazla tiroid hormonu üretir ve buna tıp literatüründe hipertiroid denir. Bu rahatsızlığın belirtileri ise çarpıntı, sinirlilik, kilo kaybı ve terlemedir. Kalp çarpıntısı yani titreme tiroid bezi rahatsızlıklarının belirtileri arasında olduğu için dikkat etmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

6. Fiziksel Aktiviteler

Yorucu fiziksel aktiviteler fazla efor sarf edilmesine sebep olur. Bu da beraberinde kalpte titreme meydana getirebilir. Bu durum özellikle hareketsiz bir yaşam biçimi olan bireylerde sıklıkla görülür.

Kalp Titremesine İyi Gelecek Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Bitkisel tedavilerden bahsetmeden önce belirtmekte fayda var ki bazı bitkisel ilaçlar da çarpıntıya neden olur. Bu nedenle bitkisel dahi olsa kullanmadan önce doktora danışmalı bu doğrultuda tüketmelisiniz.

Bir bardak kaynar suya;

  • Bir kök zencefil atılır ve 5 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.
  • 2-10 gr ada çayı atılır ve 10 dakika demlenerek içilir.
  • 1 çay kaşığı misk otu atılır ve kısa bir süre demlenince içilebilir. Her sabah ve her akşam birer bardak tüketilebilir.
  • 1 çay kaşığı karabaş otu atılır, demlendikten sonra kullanılabilir.
  • 1 çay kaşığı kekik atılır ve kısa süre bekletildikten sonra karışım içilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.