Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kalpte Üfürüm

Kalpte Üfürüm Nedir?

Kalpte üfürüm, kalp içerisindeki damarlardan geçen kan sesinin uğultu şekilde duyulması olarak tanımlanabilir. Bu ses daha çok üfleme sesine benzer ve ancak steteskop aracılığıyla duyulabilir. Kalpte belirlenen üfürüm sesi kalp hastalığı olarak adlandırılmaz.

Daha çok bebeklerde meydana gelen kalpteki üfürüm, çok tehlikeli olmamakla birlikte bazı kalp hastalıklarının belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir. Genellikle tiroid, kansızlık, hamilelik durumlarında kan akışının hızı artacağı için kalpte üfürüm çok sık görülür. Bunların yanı sıra kalpte üfürüm sesi kalp kapakçıklarında bulunan herhangi bir sorunun, kalp damar hastalıklarının ya da kalpte bulunan delinmelerin de habercisi olabilir. Bu nedenle herhangi bir şüphe doğrultusunda doktora başvurulması gerekir.

Kalpte Üfürümün Nedenleri Nelerdir?

Kalpte üfürüm, belli yaştaki insanlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Özellikle bebek ve çocuklarda görülen üfürüm, doğuştan ya da sonradan meydana gelebilir. Bebeklerde görülen üfürüm kilo alamama, morarma, nefes darlığı, ciğerlerde enfeksiyon ve büyüme geriliği gibi belirtilerle birlikte görülüyorsa kalp hastalığı habercisi olabilir ve acil önlem gerektirir. Aynı şekilde çocuklarda görülen üfürümde de göğüste ağrı, bayılma durumları, kalpte ritim bozukluğu gibi belirtilerle birlikte olduğunda aynı şekilde doktora başvurulmalı ve kalp hastalığı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu durumların yanı sıra kalpte üfürüm çok tehlikeli olmayadabilir. Genellikle tiroid, kansızlık, hamilelik durumlarında kan akışının hızı artacağı için kalpte üfürüm çok sık görülür. Bunların yanı sıra kalpte üfürüm sesi kalp kapakçıklarında bulunan herhangi bir sorunun, kalp damarı hastalıklarının ya da kalpte bulunan delinmelerin de habercisi olabilir.

Kalpte Üfürüm Çeşitleri Nelerdir?

Kalpte üfürüm kalp içerisindeki kan damarlarından fazla ses duyulması olarak tanımlanır. Kalp hastalığı olarak nitelendirilemez fakat kalp hastalıklarının habercisi sayılabilir. Kalpte meydana gelen üfürümlerin şiddeti ve frekansına bağlı olarak birden fazla çeşidi bulunur. Bu nedenle üfürümün sebebi, şiddeti ve frekansı önemlidir. Kalpteki üfürümler patolojik ve masum üfürüm olarak iki farklı başlıkta ayrılır.

Genellikle bebek ve çocuklarda görülen, kalp içindeki titreşimlerden meydana gelen üfürümler masum üfürümler olarak adlandırılır ve herhangi bir tehlike arz etmez. Masum üfürümler 3 ve 8 yaşları arasında çok sık rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Kan akışındaki herhangi bir bozukluk nedeni ile ortaya çıkar. Çocukların ateşlenmesi, aşırı kansızlık ya da aşırı yorgunluk ve heyecandan kaynaklanan durumlarda şiddeti artabilir. Yine bu sebepler ortadan kalktığında üfürüm de azalır. Aynı şekilde üfürümün şiddeti vücut hareketlerine ve nefes sıklığına bağlı olarak değişebilir. Masum üfürümler çok tehlikeli olmasa da belli başlı durumlarda kalp hastalığı belirtisi olarak da ortaya çıkar.

Asıl önemli olanı ise patolojik üfürümler olarak bilinir. Bu tür üfürümler kalp kapakçığında daralma, damarlarda tıkanıklık ya da daralma ya da kalpte bulunan delinmelerin habercisidir. Kalpteki üfürüm çeşitlerinin diğerleri de sistolik , diyastolik ve sürekli üfürümler olarak sıralandırılır. Sistolik üfürümler kalbin işleyişi esnasında kasılmalardan gelen seslerdir. Diyastolik üfürümler ise kalbin kasıldıktan sonra gevşemesi esnasında duyulan çok kısık frekanslı üfürümlerdir. Son olarak sürekli üfürümler de kalbin işleyişi esnasındaki tüm kasılma ve gevşeme hareketlerinden gelen seslerdir.

goji berry

Kalpte Üfürüm Teşhisi Nasıl Konur?

Kalpte üfürüm kalbin içinden gelen seslerin düşük ya da yüksek sesli frekanslarına bakılarak anlaşılacağı için hastane ortamında, doktorun steteskop gibi tıbbi araçlarla yaptığı muayene sonrası ortaya çıkar. Bebek ve çocuklarda kalpte üfürüm teşhisinin yapılması için rutin kontrollerinde doktor çocuk hakkında ayrıntılı sorular sorar ve yine steteskop ile muayene gerçekleştirir. Çocuğun yaşı, kilosu, diğer çocuklara göre gelişim süreci bu konuda esas belirleyici konulardandır. Aynı şekilde doktor herhangi bir şüphe sonrası üfürümün kaynağını bulmak için ayrıntılı kan tahlili de isteyebilir.

Kalpde Üfürümün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalpte üfürüm yazının başında da belirtildiği gibi bir kalp rahatsızlığı sayılmaz. Bu sebeple tedavisi mümkün değildir. Kalpte meydana gelen üfürümler yalnızca vücuttaki diğer rahatsızlıkların bir yansıması olduğu için bu hastalıklar belirlenir ve tedavi edilir. Bu nedenle kalpte üfürümü bulunan hastaların doktora giderek bu rahatsızlığın sebebini öğrenmesi gerekir. Hastane ortamında patolojik üfürüm ya da masum üfürüm olup olmadığı EKG, göğüs filmi ve ekokardiyogram gibi çeşitli testler yapılarak üfürümün kalbe bağlı nedenleri incelenebilir.

İnceleme sonucu masum üfürüm belirlenirse bunun neden kaynaklandığını test etmek amacıyla kan değerleri kontrol edilebilir ve kan akış hızını azaltıcı tedavi yöntemi uygulanabilir. Eğer üfürüm kansızlığa bağlı ise kansızlığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar sayesinde hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Eğer kalpteki üfürüm patolojik üfürüm türünde ise kalp ve damar darlığı tespit edildiyse damarların açılması üfürümün tedavi edilmesi için en önemli adım olacaktır. Son olarak kalpte delinmelerden kaynaklı olduğu belirlenirse cerrahi müdahale ile kalpteki deliklerin tedavi edilmesi de üfürümü ortadan kaldırır.

Eğer kendinizde ya da çocuğunuzda yukarıda anlatılan kalp üfürümü belirtilerinden şüphelenmekteyseniz acilen bir kardiyoloji bölümüne giderek muayene olmalı ya da çocuğunuzu muayene ettirmelisiniz. Kalp üfürümü bir kalp hastalığı olmasa da sonuç olarak vücutta bir şeylerin yanlış olduğu habercisidir ve bu belirtilerin ertelemeden tedavi edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.