Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kamkatın Faydaları

Yeryüzünde insan sağlığına faydalı binlerce meyve sebze bulunuyor. Bunlar insanlar tarafından kullanıldıkça sağlık açısından faydaları da anlaşılıyor. Bilim insanları meyve sebze, hayvansal ürünler gibi konularda araştırmalar yaptıkça da farklı türdeki faydalarını da tespit edebiliyor. Dünya’da birçok farklı iklim tipi ve bitki örtüsü olması sebebiyle; her yerde aynı ürünler yetişmiyor. Yağmur alan ve aşırı sıcak olan iklimlerde farklı ürünler elde edilirken günümüzde ithalat ihracat aracılığı ile kendi ülkemizde yetişmeyen ürünlere de erişebiliyoruz.

İnsanların yıllardır kullandıkları ürünler gün geliyor bilim insanları tarafından incelenip önemi kanıtlandığında daha değerli ve arzulanır hale geliyor. İşte bu ürünlerden biri de ”kamkat” meyvesi… Kamkat ismini çok yeni duyduğumuz bir meyve. Fakat ülkemizde yabancı olan bir meyve değil. Çoğunlukla tropikal iklimde yetişen turunçgil ailesine mensup olan kamkat aslında ülkemizde yıllardan beri var olan fakat önemini çok da fark edemediğimiz bir meyveydi. Son yapılan araştırmalarda turunçgil ailesi içinde faydaları saymakla bitmeyen en önemli meyve olan ”kamkat” şu günlerde mucizevi meyve olarak adlandırılıyor. Gelin şimdi sizlere kamkat meyvesinin en olduğundan ve kamkatın faydalarından bahsedelim.

Kamkat Nedir?

Minik ve turuncu portakala benzer olan Kamkat tahmin edildiği gibi turunçgiller familyasına ait. Diğer turunçgiller gibi kışın ve bahar ayları süresince meyve verir. Şekli limona benzer iken rengi ise portakal gibi. Kamkat kokulu bir meyve. Elinize aldığınızda kamkatın kokusu uzun süre gitmez. Kokusu bergam otu kokusu gibi. Tadı ise diğer turunçgillere göre oldukça tatlı. Kamkat turunçgillere tüm yönleri ile benzer iken; diğer turunçgiller ile karşılaştırıldığında birkaç farklı yönü var. Kamkat kabuğu ile yenilen bir meyve. Reçel ve marmelatların vazgeçilmezi olarak bilinir.

Kamkat Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Kamkat içeriğinde bol miktarda vitamin bulundurur. Bu vitaminler başlıca A vitamini, C vitamini, E vitaminidir. Bunların yanında yoğun antioksidan içeriğinden dolayı insan vücudunda biriken serbest radikallere karşı koruma sağlar. Bu yüzden sağlık açısından önemli bir meyve. İçeriğinde bunca sağlık barındırdığı için birçok farklı yerde kullanılıyor. Dünya mutfağında özellikle Doğu Asya mutfağında sıklıkla kullanılıyor.

Kamkat kabuğu ile tüketilen bir meyve. İnce bir kabuğu ve sulu bir meyve içerdiği için özellikle reçel ve marmelatlarda kullanılır. Diğer turunçgillere göre oldukça tatlı olduğundan dolayı reçel ve marmelatlar hayli güzel olur. Bunun yanında kamkattan meyve suları ve meyve sosu da yapılıyor. Bunlar en çok tatlı ve salatalarda, alkollü mekanlarda ise meze olarak servis ediliyor.

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Kamkat zengin besin içeriği ve vitamin deposu olması sebebi ile ”altın portakal” ya da ”mucize meyve” gibi isimler veriliyor. Kamkat C vitamini açısından zengin. 100 gramında 151 miligram C vitamini bulunur. İnsanda günlük olarak 30 miligram ihtiyacı olur. Yaklaşık 20 gram kamkat tüketildiğinde ise günlük C vitamini ihtiyacı karşılanır. Son yıllarda evlerde, iş yerlerinde sıkça gördüğümüz kamkat fidelerinin görüntüsünün güzelliği kadar faydaları da önemli. Şimdi sizlere kamkatın faydalarını bir liste halinde sıralayalım.

1. Kolesterolü Dengeler

Kamkat meyvesi doğru tüketildiğinde kolesterol seviyesini dengeler. Bunun yanında kolesterol kaynaklı rahatsızlıkların da önüne geçer.

 

2. Enfeksiyonlara Karşı Koruyucu

Kamkat turunçgil ailesinin bir mensubu olduğundan C vitamini yönünden oldukça zengin. C vitamini özellikle kış aylarında sıkça yakalandığımız gribal enfeksiyonlara karşı oldukça etkin koruma sağlayan bir vitamin. Kamkatın tüketilmesi ile bakteriyel veya viral kaynaklı enfeksiyonlara karşı vücut koruma altına alınır. Hastalık durumunda hücre zarına nüfuz ederek enfeksiyonları önler.

3. Antioksidan Özelliği Var

Kamkatın içeriğinde A, B1, B2, B3 ve kalsiyum bulunur. Ayrıca bol miktarda da C vitamini bulunur. Kabuğu ile beraber tüketilen kamkat vücutta antioksidan özelliği gösterir. Bu özelliği ile sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlarken; kalp ve damar sistemini de korur.

4. Göze İyi Gelir

Kamkat içeriğinde yoğun oranda A vitamini barındırmasında dolayı göze çok iyi gelir. Eğer görüşünüzü daha da netleştirmek ve geliştirmek istiyorsanız, kamkatı mutlaka günlük tüketim ürünleri listesine eklemelisiniz.

5. Kansere Karşı Koruyucu

Kamkat meyvesinde karotenoidler, lutein, tanen, zeaksantin ve tanenler gibi temel flavonoidler bulunur. Flavonoidler kanser hücreleri ile birer savaşçı gibi çarpışır. Ayrıca kötü huylu tümörlerin büyümesine de engel olur. Kamkatın sağladığı flavonoidler vücuda yerleşmek isteyen kanser hücreleri ile savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.

6. Oksijen Sağlayıcısı

Bir mucizevi özelliği olan kamkat insan vücuduna oksijen taşınmasında yardımcı olur. Vücutta bulunan alyuvar kapasitesini arttırarak daha fazla oksijeninin vücuda alınmasını sağlar. Bu sayede organların daha sağlıklı bir hale gelir.

7. Dolaşım Sistemini Destekler

Bünyesinde bulunan manganez, magnezyum, bakır, demir ve folatı ile kan dolaşımını destekler. Bu mineraller eritrositlerin oluşumunda görev aldığı için vücudun kan üretmesine yardımcı olur. Buna ek olarak dışarıdan alınan demir mineralinin emilmesinde rol oynayan C vitamini açısından da zengin olduğu için kansızlık sorunu yaşayan kişilerin kamkat kullanması gerekir.

8. Sindirime Yardımcı

Kamkat bünyesinde lif bulundurur. 8 tane normal boyda kamkat meyvesi tüketimi 10 gram lif içeriğine denk. Bu lifli yapısı ile bağırsak sisteminde hareketlilik sağlar. Düzenli kamkat tüketimi ile kabızlık, aşırı gaz, şişkinlik, kramp gibi durumlar yaşanmaz.

9. Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Kamkatta bulunan sitrik asit sayesinde böbreklerin temizlenmesi sağlanır. Kamkatın suyu içildiği takdirde böbreklere süzülen sitrik asit burada böbrek taşı veya kumunu oluşmasını engeller. Oluşan böbrek taşlarının ise büyümeden erimesini de sağlar.

10. Diyabet Dostu

Diyabetli kişilerin aşırı tatlı meyveleri yemesi sorun ihtiva eder. Kamkat lifli yapısından dolayı diyabeti dengeleme özelliğine sahip. Kamkat lifleri insanda bulunan insülin ve glikoz dengesini optimize  ederek şekeri kontrol altında tutar.

11. Kilo Vermede Yardımcı

Kamkat yüksek su içeriğinden dolayı diyet listelerinin ara öğünlerine eklenmesi gereken meyvelerden biri. Ayrıca lifli yapısından dolayı sindirime yardımcı olduğu için kilo vermede fayda sağlar. Kamkat tüketirken 8 adet kamkatın 100 kaloriye denk geldiğini bilerek oranı ayarlayabilirsiniz.

12. Cilde İyi Gelir

Kamkat hem vitamin hem de antioksidanlar açısından oldukça zengin olduğu için cilde iyi gelir. Yaşlılıktan dolayı oluşan leke ve kırışıklıkların önlenmesinde ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmada kamkat birebir. Vücuda etki eden serbest radikallerin ise zararlı etkisini elimine eder.

13. Açık Yaraların Tedavisinde Kullanılır

İçeriğinde bulunan C vitamininden dolayı yaraların hızlıca iyileşmesini destekler. C vitaminin vücutta kolajen üretimini arttırmasından dolayı açık yaraların daha kolay iyileşmesine ve yeni dokuların üretilmesine faydası olur.

14. Kemikleri Güçlendirir

Kamkat meyvesi önemli miktarda kalsiyum ihtiva eder. 100 g kamkat yaklaşık olarak 62 mg kalsiyum barındırır. Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyumu süt ve süt ürünleri dışında kamkat tüketerek de sağlayabilirsiniz. Ayrıca içeriğinde C vitamini olmasından dolayı da kalsiyumun emilimini sağlar.

15. İltihaplı Yaralarda Etkili

Kamkatın sahip olduğu antioksidan çeşitlerinden biri olan ”fitobesin” enfeksiyon ve iltihaplı yaralar üzerine onarıcı etkiye sahip. Kamkatın tüketilmesi ile kısa sürede iltihaplanma giderilir.

Kamkat Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her meyvenin faydaları olduğu gibi zararları da var. Kamkat ise turunçgil familyasına ait olan bir meyve olduğundan dolayı hamile bayanların, emziren annelerin ve çocukların güvenle yiyebileceği bir meyve. Tabii fazla tüketilen kamkatın vücuda faydadan çok zarar vereceğini de unutmayın.

Kamkatı satın alabileceğiniz gibi evde saksıda da yetiştirebilirsiniz. Kamkat alırken; meyvenin yüzeyi sağlam, pürüzsüz, parlak, turuncu renk olmasına özen gösterin. Ayrıca yeşil renkteki ya da çürük veya hasarlı olan kamkatları almamaya dikkat edin. Kamkat taze alındıktan sonra buzdolabında en fazla 3 hafta saklanır. Oda sıcaklığında ise 3-4 gün saklanır. Dondurulmuş kamkat ya da püresi ise altı ay veya daha fazla süreyle saklanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.