Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kan Alındıktan Sonra Morarma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık söz konusu olduğu zaman bu durumun tespit edilebilmesi için ya da hali hazırda bilinen bir hastalık ya da rahatsızlığın güncel durumunun incelenebilmesi için kan alma işlemi yapılarak çeşitli kan testleri uygulanabilir. Uzmanlar genellikle kan alma işlemlerini toplardamarın üzerinden gerçekleştirir. Damarları ince olan kişilerden kan alması oldukça zor olur. Bunun en iyi örneği ise bebeklerde görülür. Bebeklerin damarları oldukça ince olduğu için damarın tespit edilmesi sırasında zorluklar yaşanabilir.

Kan alma işleminin gerçekleştirilme sebebi tetkik ise, kişinin aç ya da tok olması kan testini etkiler. Bu sebeplerden dolayı da kan testi yapılacak olan kişinin test yapılmadan önce 8 ya da 12 saatlik bir süre kadar aç olması istenir. Kan testi yapılmadan önce doktorunuz sizlere uymanız, yapmanız ve yapmamanız gereken konular ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgi verir.

Kan Hangi Damardan Alınır?

Hangi sebepten kan alınacağına göre değişiklik gösteren kan testleri aynı zamanda kişinin yaşına göre de değişkenlik gösterir. Vücudun her bir yerinde kan iletimini sağlayan damarlar, dolaşım sisteminin en önemli yapılarından biridir. Kan verecek olan kişilerin hangi damardan kan vereceklerini merak etmesi son derece normaldir. Kan alınması durumunda çeşitli kriterlere bakılarak kanın hangi damardan alınacağı tespit edilir. kan alma işlemleri genellikle sol ya da sağ kolun dirsek içi kısmında yer alan damarlardan alınır. Bu işlem sırasında kanı alınacak olan kişinin yatması ya da en azından oturması gerekir.

Kan Verdikten Sonra Morarma Neden Olur?

Kan verme işlemi sırasında ya da kan verdikten sonra kolda morarma gibi belirtilerin ortaya çıktığı sık bir şekilde görülen bir durumdur. Kan verme işlemi sırasında iğnenin temas ettiği kol ile ağır yüklerin taşınmaması ve iğne batırılan yerin ovulmaması önem taşır. Bu noktalara dikkat edilmemesi halinde doku içi kanama meydana gelecek ve morarma baş gösterecektir. Bireylerin ihmalkarlıkları sebebiyle morarma meydana gelse de bu durumun herhangi bir endişe uyandırmasına gerek olmaz. Kan veren kişilerin morarma yönündeki şikayetleri genellikle bireysel hatalarından dolayı kaynaklansa da kimi durumlarda önemli sorunların habercisi olur. Bu sebeple de göz ardı edilmemesi ve doktora danışılması gerekir.

Kan verdikten sonra morarma durumu genellikle kişilerin ihmalkarlığı sebebiyle olsa da kimi durumlarda damarların ince ya da dar olması ve kolay bir şekilde tespit edilmesinde zorluklar çekildiği için de yaşanabilir. Bu durum genellikle bebeklerde, çok zayıf kişilerde, damarları ince olan bireyler ve soğuğa maruz kaldığı için damarları büzüşen kişilerde görülür. Damar yolununu kolay bir şekilde bulunmaması halinde kol dışında elin üst bölgesinde yer alan damarlar ya da diğer kolda yer alan damarlara bakılır.

Kana aldırmış olan kişilerin kan alınan kolunu çok yormaması ve ağrı yükler taşımaması gerekir. Doktor ya da hemşire tarafından yapılmaması tembihlenmiş olan şeylerin yapılması halinde morarma meydana gelebileceği gibi kimi durumlarda damarlardan kan sızması sebebiyle de bu tür kan birikintileri meydana gelebilir. Bu sebeple kan alındıktan sonra kan alınan yere bastırmanız için sizlere pamuk verilir.

Kan Verdikten Sonra Morarma Nasıl Geçer?

Kan verilen damardan dışarıya doğru akan kan genellikle kısa bir süre içinde durur ve sizlere bastırmanız için verilmiş olan pamuğu birkaç dakikanın ardından kanamanın durması ile birlikte atabilirsiniz. Kolun yanlış bir şekilde durması sebebiyle ortaya çıkabilen bu morluklar, yapılmaması tembihlenmiş olan şeylerin yapılması halinde de kendini gösterse de bu durum genellikle kendi başına kısa sürede geçer. Fakat bazı durumlarda morarmanın geçmediği görülür. Saatler süren morarma artık normalin dışında çıktığı için bu noktada hiç vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulması gerekir. Zira bu tür bir duruma sebep olan şey bu bölgenin iltihap kapmış olması olabilir. Bu durumda da bu bölgeye kısa bir süre içinde müdahale edilmesinde fayda var. Fakat kan verdikten sonra morarma durumu genellikle hemşire ya da doktor tarafından kolunuzu nasıl tutacağınıza dair verilen bilgiler ışığında kısa sürede geçebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.